Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 sierpnia 2021

Jak szybko pozbyć się kataru?Jak szybko pozbyć się kataru w bezpieczny i efektywny sposób? Wiele metod pomaga jedynie upłynnić wydzielinę lub zmniejszyć jej produkcję, jednak na krótką metę. Należy jednak wiedzieć, że istnieją skuteczne domowe sposoby, które pozwalają na likwidację problemu. Nie wszystkie sprawdzą się u każdego – najlepiej znaleźć odpowiedni dla siebie sposób metodą prób i błędów.

Jak szybko pozbyć się kataru?

Wśród domowych metod na szybkie pozbycie się kataru najlepsze efekty mają:

  • regularne nawadnianie się;
  • wypocenie się;
  • inhalacje;
  • modyfikacja diety.

Wszystkie te metody są bezpieczne dla organizmu, a wręcz wpływają korzystnie na jego ogólne funkcjonowanie. Często już po pojedynczym zabiegu widać efekty.

Zobacz również: Katar sienny – co go powoduje?

Regularne nawadnianie się

Od zawsze wiadomo, że woda stanowi jeden z podstawowych materiałów budulcowych organizmu człowieka. Można nawet powiedzieć, że składa się on w większości z wody. Powinno się wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie, przy czym ilość ta może znacznie wzrosnąć w gorące dni, przy gorączce, po aktywności fizycznej lub właśnie podczas kataru. Szczególnie, jeśli decydujemy się na metody wypocenia się. Uzupełnianie wody w organizmie na bieżąco nie tylko zapobiegnie przegrzaniu się, ale również rozrzedzi śluz zalegający w przewodach nosowych. Katar nie będzie zatykał nosa i znacznie szybciej przeminie.

Wypocenie się

Metody pobudzające gruczoły potowe do pracy sprawdzą się nie tylko przy uporczywym katarze, ale również przeziębieniu, gorączce i wielu innych chorobach czy dolegliwościach. Istnieje tutaj wiele technik:

  • moczenie stóp w gorącej wodzie;
  • gorąca kąpiel lub prysznic;
  • nacieranie ciała maścią kamforową;
  • odpoczywanie pod kołdrą i kocem.

Metody te można łączyć. Przykładowo, dobrze sprawdzi się gorąca kąpiel (może być z dodatkiem rozgrzewających olejków eterycznych), następnie inhalacja, natarcie ciała wybraną maścią rozgrzewającą oraz szybkie wskoczenie do łóżka pod ciepłe koce. To idealny moment na odpoczynek, a więc regenerację organizmu. Aby się nie nudzić można w tym czasie przeczytać książkę, na którą nigdy nie mieliśmy czasu lub obejrzeć ulubiony film.

Inhalacje

Inhalacje można wykonywać na 2 sposoby – przy użyciu kupionego w aptece inhalatora lub za pomocą gorącej wody i olejków eterycznych. Na katar najlepiej działają:

Co istotne, taka inhalacja powinna trwać około 15 minut, nie krócej. Domowe inhalacje nie nadają się dla osób, które cierpią na zapalenie zatok, krwawienia z dróg oddechowych oraz niewydolność krążenia.

Modyfikacja diety

Do codziennej diety warto wprowadzić produkty, które zmniejszają, a niekiedy nawet całkowicie likwidują katar. Są to między innymi:

  • czosnek i cebula – warto spożywać je przez kilka dni w większej ilości. Dawniej przyrządzano miksturę z czosnku, cebuli, mleka i miodu, obecnie jednak wiemy, że wystarczy przyrządzić jajecznicę z dużą ilością cebuli lub mocny sos czosnkowy do sałatki czy kanapki;
  • herbata z miodem – aby jednak cieszyć się leczniczymi właściwościami miodu, należy dodać go do naparu, gdy ten już delikatnie przestygnie. Najlepiej sprawdzi się miód gryczany i spadziowy. Można dodatkowo dorzucić plasterek cytryny;
  • sok malinowy – najlepiej ten domowej roboty. Warto w sezonie letnim poświęcić dzień na zrobienie domowego soku, po który będziemy sięgać w momentach przeziębienia czy kataru;
  • cytrusy, pestki dyni, papaja, kasza jaglana, imbir i ostrzejsze przyprawy – wykazano, że te produkty skutecznie zwalczają nadmiar śluzu i delikatnie osuszają błony śluzowe nosa. Dzięki temu problem kataru nie doskwiera nam aż tak bardzo.

Jeśli chodzi o zioła, najlepiej zdecydować się na rumianek lub szałwię lekarską. Warto każdego dnia przyrządzać z nich napary, a następnie popijać je małymi łyczkami w ciągu dnia.

Zobacz również: Jak odetkać ucho?

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  2. Tesch A., Kuracje domowe – 11 metod samodzielnego leczenia i rehabilitacji, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2004.
  3. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Farmakologia Polska, 4/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami