Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 października 2022

Jak pozbyć się gorączki?Jak pozbyć się gorączki domowymi sposobami? Przede wszystkim należy pamiętać, że gorączka stanowi pozytywne zjawisko – to przejaw obrony ustroju przez szkodliwymi patogenami. Można więc ją zwalczać, jednocześnie nie zapominając, że pomaga ona w powrocie do zdrowia.

Co to jest gorączka?

Gorączka to prawidłowa reakcja ciała na szkodliwe patogeny i związki, które przyczyniają się do rozwoju różnych chorób. Stanowi zjawisko podwyższonej ciepłoty ciała i jest składową odpowiedzi obronnej organizmu na infekcje. Gorączka jest więc prawidłową, ściśle regulowaną reakcją fizjologiczną, która ma na celu wspomóc układ immunologiczny gospodarza w walce z infekcją.

Prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. O stanie podgorączkowym mówi się wówczas, gdy temperatura ciała wynosi między powyżej tej normy, jednak nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu 38 stopni mówi się już o gorączce. Oczywiście warto mieć na uwadze miejsce dokonywania pomiaru temperatury, gdyż w zależności od badanej okolicy może ona się różnić nawet o kilka stopni.

Zobacz również: Przeziębienie i grypa – jak nie chorować?

Jak pozbyć się gorączki?

Najczęściej wybieraną metodą zbijania gorączki jest farmakoterapia, a dokładniej – podaż NLPZ i innych środków przeciwgorączkowych. Warto jednak spróbować także innych metod, które mogą okazać się skuteczne. Wśród nich znajdują się:

  • kąpiele o temperaturze wody niższej o 1-2 stopnie Celsjusza od temperatury ciała;
  • zimne kompresy na czoło lub kark;
  • ziołolecznictwo – przeciwgorączkowe działanie wykazują między innymi napary z szałwii, owoców malin i jeżyn, kory wierzby czy kwiatów lipy. Skuteczny jest także sok z malin, najlepiej z dodatkiem cytryny oraz sok z czarnego bzu;
  • miód – można dodawać odrobinę do ostudzonych lekko naparów, posiłków czy mleka;
  • naturalna suplementacja – podczas gorączki warto sięgać po naturalne suplementy zawierające dużą ilość witaminy C, np. acerolę, a także koenzym Q10, który dostarczy organizmowi energii do walki z infekcją.

Ważne jest, aby podawać gorączkującej osobie dużą ilość płynów. Najlepiej, aby były to wspomniane napary i soki naprzemiennie z czystą wodą mineralną. Gorączka i choroba wzmaga potliwość, co przy braku podaży wody może doprowadzić do odwodnienia. Ponadto woda zmniejsza ból głowy, intensywność kaszlu oraz rozrzedza flegmę.

Na koniec należy wspomnieć, że na zmniejszanie gorączki wpływ ma przede wszystkim sen i odpowiednie warunki do regeneracji. To właśnie podczas snu następuje szereg reakcji umożliwiających zbicie gorączki i walkę z patogenami. Osoba chora powinna przebywać w wywietrzonym pomieszczeniu, najlepiej w świeżej, nieprzepoconej pościeli.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli stosowanie leków przeciwgorączkowych oraz domowe sposoby na zwalczanie gorączki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a także gdy mimo podjętych działań gorączka utrzymuje się powyżej 39 stopni Celsjusza, należy udać się do lekarza. Sygnałem alarmowym jest również pojawienie się objawów takich jak splątanie, drgawki, zaburzenia oddychania czy utrata świadomości.

W przypadku wysokiej gorączki do lekarza powinny udać się także osoby cierpiące na poważne, ogólnoustrojowego choroby, np. nowotwory czy schorzenia autoimmunologiczne oraz kobiety ciężarne. Bezwzględnie do lekarza należy zabrać gorączkujące dziecko – szczególnie poniżej 4. tygodnia życia, ponieważ jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

Kiedy zbijać gorączkę?

Skoro gorączka jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem świadczącym o obronie organizmu – może nasuwać się pytanie, czy warto ją zwalczać? Uznaje się, że stany podgorączkowe i gorączka wynosząca około 38 stopni Celsjusza jest raczej korzystna dla organizmu. Oznacza to, że przeciwciała i komórki układu immunologicznego usilnie próbują zwalczyć toczącą się infekcję. Można w tym czasie sięgać po metody zwalczania gorączki, nie należy jednak tego robić za wszelką cenę.

Inaczej sytuacja wygląda gdy temperatura ciała przekracza 39 stopni Celsjusza, ponieważ powoduje znaczne osłabienie organizmu, może prowadzić do odwodnienia i negatywnie wpływa na układ krążenia. Z kolei temperatura powyżej 41 stopni Celsjusza może nawet uszkadzać białka w układzie nerwowym. Gorączkę powyżej 39 stopni Celsjusza należy bezwzględnie zbijać. Zbijanie gorączki zalecane jest również dzieciom, kobietom w ciąży, osobom chorym na padaczkę i z niewydolnością układu krążenia oraz osobom starszym.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Piotrowski J., Jędrzejewski T., Pawlikowska M., Kozak W., Znaczenie gorączki i endogennej antypirezy. Perspektywa wykorzystania inhibitorów rozpuszczalnej hydrolazy epoksydowej w farmakologii przeciwgorączkowej, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2017.
  2. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. Latkowski B., Lukas W., Medycyna rodzinna. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami