Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 czerwca 2022

Jak rzucić palenie?Wiele osób uzależnionych od tytoniu zadaje sobie pytanie – jak rzucić palenie skutecznie i długotrwale? Wbrew pozorom nie jest to wcale taka prosta czynność, a palacz niejednokrotnie wraca do swojego nałogu po jakimś czasie. W rzucaniu palenia konieczna jest duża dawka motywacji i samokontroli.

Jak rzucić palenie?

Pierwszym krokiem w efektywnym rzucaniu palenia jest własna decyzja. Jeśli chęć rezygnacji z nałogu będzie dyktowana i wymuszana przez inne osoby, przy czym sama osoba paląca nie będzie wykazywać ku temu szczególnej chęci, z góry wiadomo, że nic z tego nie będzie. Decyzja o rzuceniu palenia powinna wyjść wyłącznie od osoby, której to dotyczy. Aby cały proces przebiegał sprawnie, warto postawić sobie kilka pytań.

  1. W jakich momentach najczęściej sięgam po papierosy, czy są sytuacje, które zwiększają taką chęć?
  2. Kiedy powinna nastąpić data definitywnego rzucenia, ile daję sobie na to czasu?
  3. Czy rzeczywiście chcę rzucić palenie i nigdy do niego nie wracać?

Po szczerej odpowiedzi na te pytania:

  • unikaj sytuacji, które zwiększają chęć palenia (np. nocne imprezy czy sytuacje stresowe);
  • usuń ze swojego otoczenia wszelkie rzeczy kojarzące się z paleniem, np. zapalniczki, paczki papierosów i po papierosach;
  • poinformuj swoich bliskich o planach rzucenia palenia i poproś, aby nie zachęcali Cię do sięgania po nie;
  • poproś osoby w swoim otoczeniu, aby nie palilły przy Tobie, unikaj miejsc, w których ludzie palą;
  • zrób listę motywacyjną pt. ”dlaczego warto rzucić palenie i dlaczego chcę to zrobić?”.

Bardzo ważną rzeczą jest wiedza na temat sytuacji, w których sięgamy po papierosy. Przykładowo, jeśli największą chęć mamy przy porannej kawie, zaplanujmy picie kawy w pracy, gdzie najprawdopodobniej nie można palić lub podczas jazdy samochodem, gdzie trzeba skupiać się na drodze, a nie na chęci palenia. Zawsze warto mieć przy sobie gumową piłeczkę antystresową, aby to na niej wyładować chęć sięgnięcia po papierosa.

Alternatywa palenia

Na rynku dostępnych jest wiele alternatyw dla prawdziwych papierosów. Przeznaczone są one właśnie dla osób chcących rzucić palenie, aby nagły szok po odstawieniu tytoniu nie był aż tak odczuwalny. Mowa o gumach z nikotyną lub plastrach. Wykazano jednak, że takie artykuły pomocnicze nie odnoszą oczekiwanych rezultatów. Palacz musi przygotować się na to, że okres rzucania nałogu będzie ciężki i prawdopodobnie długotrwały.

Aby łagodzić napady głodu nikotynowego powinien on mieć zawsze pod ręką coś, co może włożyć do ust jako zamiennik. Rzucie lub gryzienie czegokolwiek odwraca uwagę od chęci palenia. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po gumy do żucia, surowe warzywa, owoce, paluszki lub landrynki.

Odwracanie uwagi od palenia

Największym problemem osób rzucających palenie jest ciągła myśl o sięgnięciu po papierosa. Aby do niej nie dopuścić warto się czymś zająć. W związku z tym należy zaplanować wyjścia z przyjaciółmi (nie palącymi), udać się do schroniska dla zwierząt lub po prostu wyjść na długi spacer ze swoim psem, zapisać się na siłownię lub basen czy rozplanować swój wolny czas w inny sposób. Jednocześnie unikać sytuacji stresujących, ponieważ to one w największym stopniu napędzają chęć palenia. Jeśli mimo powyższych wskazówek i własnej chęci rzucenia cały proces idzie opornie, warto udać się na rozmowę z psychoterapeutą, który z pewnością pomoże w dążeniu do celu.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie papierosów jest jednym z najbardziej szkodliwych nałogów. Regularne, długotrwałe palenie powoduje zmiany nie tylko w zdrowiu fizycznym, ale i wyglądzie palacza. U takiej osoby w pierwszej kolejności zauważa się:

  • zżółknięcie zębów, paznokci i gałek ocznych;
  • nieświeży oddech z ust;
  • przybranie masy ciała;
  • skłonność do cellulitu;
  • pogorszenie kondycji skóry – szarość, utrata elastyczności, skłonność do zmarszczek.

W aspekcie zdrowotnym wyróżnia się wzrost ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób dermatologicznych, układu oddechowego, krążenia i innych. Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, raka płuc. Podczas rzucania palenia już po 24 godzinach płuca zaczynają się oczyszczać, natomiast po 3 dniach nikotyna zostaje w większości usunięta z organizmu. Potrzeba 5 lat, aby ryzyko poważnych chorób spowodowanych paleniem zmniejszyło się o połowę.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zielonka T., Debata. Czy możemy polecać e-papierosy naszym pacjentom? Advances in Respiratory Medicine, 1/2017.
  2. Czogała J., Goniewicz M., Czubek A., Koszowski B., Sobczak A., Jak naprawdę pali palacz? – wyniki wstępne badań topografii palenia populacji palaczy w Polsce, Przegląd Lekarski, 10/2008.
  3. Gilligan D., Rintoul R., Rak płuc, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami