Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kawa na czczo - czy warto tak pić?Kawa na czczo to jedno z najczęściej występujących rutynowych zachowań ludzi zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki dobrze zaparzonej kawy, szczególnie jeśli sen nie był najwyższej jakości. Mimo to istnieje wiele powodów, dla których warto zrezygnować z tego nawyku.

Kawa na czczo – czy warto tak pić?

Na temat kawy znaleźć można wiele pozytywnych informacji oraz opinii, jednak temat spożywania tego napoju na czczo mieści się w zupełnie innej kategorii. W godzinach rannych tuż po przebudzeniu poziom kortyzolu (hormon stresu) jest na tyle wysoki, że organizm nie potrzebuje dodatkowej ilości energii. Około godziny 10.30 poziom hormonu spada, w związku z tym jest to najlepszy moment na filiżankę małej czarnej.

1. Kawa na czczo powoduje nadkwasotę i GERD.

Spożywanie kawy na pusty żołądek przyczynia się do zwiększonego wydzielania kwasu żołądkowego. Ponadto ta poranna przyjemność może powodować epizody refluksowe lub po prostu przyczynić się do tzw. choroby refluksowej (GERD). Jest to powiązane z osłabieniem napięcia dolnego zwieracza przełyku, a także zwiększoną produkcją gastryny (hormon wytwarzany przez komórki G znajdujące się w części odźwiernikowej żołądka) oraz kwasu solnego.

2. Hamuje wchłanianie składników odżywczych.

Substancje zawarte w kofeinie powodują szybsze opróżnianie żołądka oraz przyspieszają pasaż jelitowy. Skraca to czas potrzebny na absorpcję cennych składników z pożywienia. Mowa tu w szczególności o żelazie oraz witaminach z grupy B i witaminie D.

3. Kawa na czczo odwadnia.

Mimo iż wypicie kawy często wiąże się z późniejszą potrzebą opróżnienia pęcherza, to nie do końca stwierdzenie, że kawa odwadnia jest 100% prawdą. Regularne spożywanie kawy nie powoduje efektu diuretycznego. Mało tego, pomaga w regulacji gospodarki wodnej organizmu. Uczucie parcia na pęcherz jest natomiast związane z działaniem relaksującym na zwieracz odbytu.

4. Kawa na czczo powoduje zmęczenie.

Kawa znana jest ze swojego działania pobudzającego, dodatkowo poprawia humor i psychomotorykę. Niestety takie działanie zauważalne jest jedynie przy rzadkim piciu kawy. Jednak, im częściej po nią sięgamy, tym wpadamy w coraz większe, błędne koło. Pijemy ją, aby się pobudzić, jednak efekt ten szybko mija i znów czujemy się zmęczeni, niekiedy jeszcze bardziej niż przed jej wypiciem.

Nic w tym dziwnego, że po wypiciu kawy tuż przebudzeniu, czujemy się gorzej niż po wstaniu z łóżka. Kofeina obecna w kawie zwiększa bowiem uwalnianie kortyzolu, co sprzyja pojawieniu się większego stresu oraz drażliwości. Dodatkowo może pojawić się zmęczenie, znużenie, ból głowy oraz trudności z koncentracją.

Podsumowanie

Kawa na czczo o poranku może powodować chorobę refluksową, nadmierną produkcję soku żołądkowego, a także hamować wchłanianie składników odżywczych. Powszechnie uważa się również, że kawa wykazuje działanie diuretyczne, jednak nie przekłada się ono na nadmierną utratę płynów czy odwodnienie organizmu.

W związku z tym najlepszym wyborem jest zjedzenie pełnowartościowego śniadania na 2 godziny po przebudzeniu, a nie kawa spożywana na pusty żołądek.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami