Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 czerwca 2022

Jak uniknąć stanu przedrzucawkowego?Stan przedrzucawkowy to zaburzenia polegające na współistnieniu zwiększonego systemowego oporu naczyniowego, wzmożonej skłonności płytek krwi do agregacji i aktywacji układu krzepnięcia oraz zaburzeń czynności śródbłonka. Stan przedrzucawkowy jest chorobą dotyczącą zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka. Innymi słowy, to nadciśnienie indukowane ciążą z jednoczesnym występowaniem białkomoczu.

Z czego wynika stan przedrzucawkowy?

Przyczyną stanu przedrzucawkowego jest zaburzenie czynności łożyska lub jego nieprawidłowe zagnieżdżenie, co potwierdza szybkie ustępowanie tego stanu po porodzie. Utrzymywanie się nadciśnienia tętniczego lub białkomoczu dłuższy czas po porodzie stanowi pośredni dowód, że ich przyczyną nie był stan przedrzucawkowy. Wyróżnia się także kilka teorii:

  • naczyniowa – kładzie nacisk na dysfunkcję śródbłonka, nadkrzepliwość krwi i stres oksydacyjny;
  • immunologiczna – zakłada zaburzenie adaptacji immunologicznej matki do ciąży, czyli niekontrolowaną i nadmierną odpowiedź zapalną ze strony matki na tkanki płodowe.

Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju omawianego schorzenia zalicza się:

  • pierwszą ciążę;
  • bardzo wczesny lub bardzo późny wiek zajścia w ciążę (powyżej 40 roku życia lub poniżej 20 roku życia);
  • ciążę wielopłodową i wielowodzie;
  • stan przedrzucawkowy w poprzedniej ciąży lub u matki kobiety;
  • nadciśnienie tętnicze przed ciążą lub chorobę nerek;
  • zakażenia i inne choroby zapalne matki (np. reumatoidalne zapalenie stawów);
  • otyłość i insulinooporność;
  • cukrzycę przed ciążą;
  • trombofilię.

Nadciśnienie tętnicze u ciężarnych można zdiagnozować wówczas, gdy wartości ciśnienia przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach, dokonanych w odstępie przynajmniej 6 godzin, optymalnie podczas 2 odrębnych wizyt.

Objawy stanu przedrzucawkowego

Przebieg choroby u wyjściowo zdrowych pierworódek jest zazwyczaj łagodny, a objawy występują późno, niekiedy w okresie okołoporodowym. Zarówno częstość, jak i ciężkość choroby rosną w obecności dodatkowych czynników ryzyka. Stan przedrzucawkowy rozpoznaje się, gdy współwystępują:

  • nadciśnienie tętnicze ciążowe;
  • białkomocz >300 mg/l lub >500 mg/d.

Ponieważ obrzęki pojawiają się w ponad połowie przypadków ciąż fizjologicznych, nie uważa się ich za kryterium diagnostycznego. Czasami w przebiegu stanu przedrzucawkowego dochodzi do wystąpienia zespołu HELLP, cechującego się obecnością: hemolizy, zwiększonej aktywności niektórych aminotransferaz oraz małopłytkowości. Zespół HELLP objawia się więc dolegliwościami bólowymi w nadbrzuszu lub prawym podżebrzu, nudnościami, wymiotami, bólem głowy oraz ciśnieniem rozkurczowym powyżej 110 mmHg. Mogą towarzyszyć temu obrzęki.

Stan przedrzucawkowy – leczenie

Pewne wyleczenie stanu przedrzucawkowego gwarantuje wyłącznie urodzenie łożyska. Niekiedy jednak objawy mogą się utrzymywać, a nawet nasilać w ciągu kolejnych godzin. Wystąpić mogą wówczas objawy zespołu HELLP, jak również obrzęk płuc, niewydolność nerek czy rzucawka.

Stosowane metody leczenia powinny uwzględniać zagrożenia dla matki i płodu, miesiąc ciąży i zaawansowanie rozwoju płodu. Jednak najlepszą (i jedyną) definitywną metodą leczenia stanu przedrzucawkowego jest zakończenie ciąży. Dodatkowo można wdrożyć farmakoterapię – stosuje się leki hipotensyjne, glikokortykosteroidy (od 28. tygodnia ciąży w celu przyśpieszenia wytwarzania surfaktantu przez płuca płodu) i siarczan magnezu.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Poprawski G., Wender-Ożegowska E., Zawiejska A., Brązert J., Współczesne metody wczesnej diagnostyki stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia indukowanego ciążą, Ginekologia Polska, 83/2012.
  2. Maksym M., Madej P., Lemm A., Etiopatogeneza nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 69/2015.
  3. Rutz-Danielczak A., Nadciśnienie tętnicze w czasie ciąży, Farmacja Współczesna, 1/2008.
  4. Rapacz A., Filipek B., Nadciśnienie tętnicze w ciąży, Farmakologia Polska, 8/2009.
  5. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom 2, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami