Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 sierpnia 2023

Choroby wątrobyChoroby wątroby są w dzisiejszych czasach bardzo częste, a jednym z ich powszechnych czynników ryzyka jest częste bądź przewlekłe przyjmowanie niektórych leków. Objawy takie jak ból w prawym podżebrzu, powiększenie wątroby czy żółtaczka z dużym prawdopodobieństwem wskazują na tego typu dolegliwości. Diagnostyką i leczeniem chorób wątroby najczęściej zajmuje się lekarz hepatolog.

Choroby wątroby – rodzaje

Poniżej scharakteryzowano najczęściej diagnozowane choroby wątroby w dzisiejszych czasach. Podejrzewając choroby wątroby lub obserwując objawy, które mogą na nie wskazywać, powinno się jak najszybciej udać do lekarza. Podstawowym badaniem jest tzw. profil wątrobowy, jednak diagnostykę rozszerza się o bardziej szczegółowe badania krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej.

Marskość wątroby

Marskość wątroby to przewlekły, rozlany proces chorobowy wątroby, wyróżniający się między innymi włóknieniem miąższu wątroby oraz guzkami rzekomymi. Za najczęstsze przyczyny marskości wątroby uznaje się:

  • niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby;
  • alkoholizm;
  • zakażenie wirusami: HBV, HCV czy HDV;
  • pierwotne i wtórne zaburzenia metaboliczne;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • przewlekłe przyjmowanie hormonów anabolicznych, metotreksatu lub estrogenów.

Obraz kliniczny omawianego problemu jest zróżnicowany. U niektórych pacjentów nie obserwuje się żadnych istotnych objawów, u innych zaś pojawiają się niespecyficzne objawy takie jak spadek masy ciała, wzmożona męczliwość, częste biegunki czy małopłytkowość. Stanu nie należy bagatelizować, ponieważ rezygnacja z leczenia prowadzi do zgonu. Szacuje się, że 10-letnie przeżycie przy wyrównanej marskości wątroby wynosi około 47%, zaś przy braku leczenia szansa ta spada do niemal zera.

Niewydolność wątroby

Niewydolnością wątroby zwiemy stan, w którym wątroba jest częściowo lub całkowicie niezdolna do pełnienia swoich funkcji. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyczyną przewlekłej niewydolności wątroby mogą być: nadużywanie alkoholu, złe odżywianie, przebyte infekcje wirusowe bądź nowotwory wątroby, z kolei do przyczyn ostrej niewydolności wątroby zaliczamy najczęściej infekcje i zatrucia. Typowymi objawami niewydolności wątroby są:

W przebiegu postaci ostrej dodatkowo dochodzi do zaburzeń świadomości. Niewydolność wątroby jest poważnym stanem chorobowym, często wymagającym wręcz przeszczepienia tego narządu.

Choroba Wilsona

Rzadka choroba genetyczna, polegająca na nadmiernym gromadzeniu się miedzi w organizmie. Dziedziczy się ją w sposób autosomalny recesywny, a bezpośrednią przyczyną jest mutacja genowa zlokalizowana na chromosomie 13. Przyczyny tej mutacji nie są znane, zaś do charakterystycznych objawów choroby Wilsona zaliczamy:

U niektórych pacjentów choroba Wilsona przebiega bezobjawowo. Jednak jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia szybko dochodzi do zgonu pacjenta. Stosuje się więc leki chelatujące oraz cynk przez całe życie. Osoby chore powinny unikać również bogatych w miedź źródeł pokarmowych.

Nowotwór wątroby

Główną przyczyną znacznej większości przypadków raka wątroby jest marskość wątroby wywołana infekcjami wirusowymi, alkoholem, lekami bądź niektórymi chorobami metabolicznymi. Rak wątrobowokomórkowy stanowi do 90% pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby i jest 5 pod względem częstości występowania nowotworem na świecie. Początkowo może przebiegać bezobjawowo, jednak zawsze w pewnym momencie życia chorego objawy ujawniają się. Są nimi przede wszystkim bóle wątroby, jednak obraz kliniczny przypomina większość wyżej wymienionych chorób wątroby. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu zmian nowotworowych z marginesem zdrowych tkanek.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wyróżniamy kilka rodzajów wirusowego zapalenia wątroby:

  • typu A – zwane powszechnie żółtaczką pokarmową, manifestuje się objawami grypopodobnymi i żółtaczką. Najczęstszą przyczyną jest spożycie zakażonej wody lub pokarmu;
  • typu B – do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią zakażonego, drogą płciową oraz wskutek używania zainfekowanego sprzętu medycznego. Objawami są wzmożona męczliwość, bóle brzucha i mięśni oraz odbarwienie moczu i stolca;
  • typu C – inaczej żółtaczka typu C, do zakażenia dochodzi drogą płciową lub poprzez łożysko. Objawy są niespecyficzne, mogą przypominać zwykłą grypę bądź pogorszenie samopoczucia.

Nieco rzadziej diagnozuje się WZW D, WZW E oraz WZW G. Według danych udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia schorzenia związane z WZW należą do grona największych zagrożeń dla ludzkości i stanowią obecnie 8. przyczynę zgonów na całym świecie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Hartleb M., Tajemnice hepatologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2022.
  3. Konturek S., Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami