Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 sierpnia 2022

Przekąski, które doskonale nawadniająPodczas wakacji cieszymy się, gdy temperatury za oknem są wysokie. Nie każdy jednak wie, że są one dużym wyzwaniem dla naszego organizmu. W tak upalne dni warto chronić się przed słońcem odpowiednio dobraną odzieżą oraz właściwie się odżywiać i nawadniać. Dziś podpowiemy, jakie przekąski doskonale nawadniają nasz organizm podczas gorącego lata.

Przekąski, które doskonale nawadniają

Latem temperatura otoczenia sięga niekiedy rekordowych wyników. Należy wtedy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Poniżej przedstawiamy produkty, które doskonale sprawdzą się w upalne dni.

Arbuz

Arbuz to jedyny owoc, który składa się aż w 90% z wody. Dzięki temu jest idealnym produktem, który sprawdzi się podczas upalnego lata. Owoc ten potrafi nawodnić organizm lepiej niż zwykła woda czy napój izotoniczny. Ponadto sok z arbuza dostarcza nam wielu składników odżywczych takich jak witamina A, witamina C oraz przeciwutleniacze m.in. likopen.

Ogórek

Ogórek zalicza się do warzyw składających się z największej ilości wody, ponieważ zawiera jej aż 95%. Szklanka pokrojonego ogórka w plasterki jest w stanie nawodnić lepiej niż niejedna szklanka wody. Oprócz właściwości nawadniających dostarcza wiele składników odżywczych m.in. witaminę C, która skutecznie wzmacnia układ odpornościowy, korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz jest silnym przeciwutleniaczem, który hamuje procesy starzenia się organizmu i chroni przed rozwojem groźnych chorób. Najlepszym źródłem wody są świeże ogórki.

Zupy

W upalne dni wyraźnie maleje apetyt, dlatego chętniej sięgamy po zupy niż po dania główne. Najlepiej sprawdzają się chłodniki, które posiadają przydatną latem cechę – jak sama nazwa wskazuje, świetnie chłodzą. Stanowią one również źródło wielu witamin i innych składników odżywczych. Chłodnik jest zupą lekkostrawną, więc idealnie sprawdza się porą letnią.

Seler naciowy

Seler naciowy to kolejne warzywo, który posiada właściwości nawadniające. W swoim składzie posiada aż 94% wody. Dzięki temu seler idealnie nadaje się do spożycia po każdym wysiłku fizycznym. Jeśli smak samego selera nie jest dla Ciebie zadowalający możesz połączyć go np. z dipem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego czy mieszanką ziół. Seler naciowy można również zblendować z sokiem z pomarańczy lub z cytryny, które stanowią dodatkowe źródło nawodnienia oraz witamin.

Jabłka

Jabłka to przekąski składające się aż w 80% z wody. Ponadto zawierają dużo błonnika i pektyn, które dają uczucie sytości na długi czas. Dużą zaletą jabłek jest to, że dostępne są przez cały rok. Oprócz dobrego nawodnienia organizmu jabłka skutecznie obniżają wysoki poziom cholesterolu, pomagają zredukować zbędne kilogramy oraz zapobiegają chorobom układu krwionośnego.

Truskawki

W truskawkach znajduje się duża ilość wody oraz związki mineralne takie jak potas, który tracimy wraz z wydzielaniem się potu. Warto więc w sezonie letnim jak najczęściej jeść truskawki. Drugim powodem, dla którego warto na nie postawić, jest obecność w składzie sodu, który wraz z potasem reguluje poziom płynów w organizmie. To z kolei pozwala regulować pracę krwiobiegu i serca.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Arakelyan H., The Health Benefits of Watermelon, Clinical Food Therapy, 2019.
  2. Chakraborty S., Rayalu S., Health Beneficial Effects of Cucumber, Studies on Cucumber, 2021.
  3. Skotnicka M., Rohde D., Kłobukowski F., Zapotrzebowanie na wodę i ocena jej pobrania wśród osób starszych, Żywienie a środowisko, Gdańsk 2016.
  4. Karowicz-Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekologia Polska, 82/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami