Kolagen do picia
Kolagen do picia

Punkty witalnePunkty witalne to miejsca na ciele znane ludziom od tysięcy lat i wykorzystywane zarówno podczas walki, jak i celem leczenia i uzdrawiania. Większość ludzi niezainteresowanych wschodnią medycyną czy samoobroną z teorii zna położenie przynajmniej kilku z nich. Jednak umiejętność ich wykorzystania w praktyce wymaga lat treningu i ćwiczeń.

Punkty witalne

Już ponad 5000 lat temu Chińczycy zorientowali się, że naciskanie konkretnych punktów i miejsc na ciele zmniejsza dolegliwości bólowe tej okolicy, a nawet wywołuje lecznicze reakcje w narządach i tkankach znajdujących się nieco dalej. Na tym bazuje m.in. akupunktura i akupresura, tak popularne w dzisiejszych czasach. Później zauważono, że nacisk na punkty witalne może zarówno leczyć, jak i szkodzić, w zależności od intencji. Należy wiedzieć, że każdy człowiek posiada w swoim ciele liczne punkty witalne. Chociaż niektórzy wykazują nieco wyższą wrażliwość w ich obrębie.

Zobacz również: Mata do akupresury.

Punkty witalne w samoobronie

Znajomość lokalizacji poszczególnych punktów witalnych jest powszechnie wykorzystywana w sztukach walk i samoobronie. Ich specyfiką jest to, że podczas uderzenia przenoszą energię kinetyczną do leżących głębiej narządów wewnętrznych, nerwów i splotów nerwowych, naczyń krwionośnych, a nawet głównych arterii. Lokalizacje punktów witalnych podzielono na 3 strefy:

  • I – głowa i szyja. Punkty tu zlokalizowane są ponadprzeciętnie wrażliwe, a wykorzystanie ich podczas walki może skończyć się nawet śmiercią przeciwnika. Takie punkty to m.in.: gałka oczna, łączenie kości czołowej z innymi kośćmi czaszki, potylica, wklęsłość za uszami, skroń, okolica między brwiami;
  • II – od linii ramion do pasa. Wykorzystanie tych stref w walce nie jest aż tak niebezpieczne, jednak może wpływać na omdlenie czy kalectwo. Punkty tej strefy to m.in.: żebra, splot słoneczny, zewnętrzna część dłoni, nerki, obojczyk;
  • III – od linii pasa do stóp. To strefa stosunkowo bezpieczna w walce, niezwiązana z ryzykiem śmierci, kalectwa czy omdlenia. Punkty znajdujące się w niej to m.in.: pachwiny, zewnętrzna część uda, kolano, piszczel, ścięgno Achillesa, kostka.

Aby nauczyć się bezpieczne i skutecznie wykorzystywać znajomość lokalizacji punktów witalnych w ciele przeciwnika, najlepiej jest uczęszczać na specjalistyczny kurs samoobrony lub lekcje wybranych sztuk walk, które interesują się tak przenoszoną energią kinetyczną. Należy jednak mieć na uwadze, że taka nauka wymaga nawet lat praktyki i ćwiczeń.

Punkty witalne w medycynie niekonwencjonalnej

Znajomość punktów witalnych i ich umiejscowienia ma ogromne znaczenie w wielu technikach medycyny, zwłaszcza wschodniej (chińskiej, indyjskiej). Po części wiedzę tę wykorzystuje akupresura (kontrolowany nacisk na określone miejsce na ciele) i akupunktura (nakłuwanie określonych miejsc na ciele cienkimi igłami). W zależności od techniki, punkty witalne mogą mieć rozmaite nazwy. Przykładowo przy chińskiej akupunkturze nazywa się je meridianami, a zgodnie z wierzeniami tamtejszych specjalistów, przepływa przez nie Feng Fu – życiowa energia człowieka. Także ajurweda wykorzystuje w swojej medycynie znajomość punktów witalnych. W jaki sposób można jednak je wykorzystać?

Punkty witalne można stymulować lub tonizować w zależności od używanych akcesoriów, technik czy siły nacisku. Dobór wszystkich elementów terapii uzależniony jest od stanu zdrowia pacjenta i celu zabiegu. Za pomocą opracowania punktów witalnych można np.:

  • łagodzić ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe;
  • poprawiać odporność i zmniejszać podatność na infekcje;
  • poprawiać samopoczucie, witalność, libido, płodność;
  • stymulować krążenie krwi;
  • przyspieszać regenerację mięśni;
  • tonizować bolesne skurcze mięśni;
  • zwiększać elastyczność tkanek miękkich i ruchomość stawów;
  • likwidować cellulit;
  • przeciwdziałać zmęczeniu, wyczerpaniu, senności;
  • poprawiać jakość snu;
  • stabilizować gospodarkę hormonalną;
  • regulować ciśnienie tętnicze;
  • i wiele innych.

Przykładem jest choćby samodzielne uciskanie skroni (automasaż skroni) i masowanie ich okrężnymi ruchami, co powoduje złagodzenie bólu głowy (także migrenowego), przywraca jasność myślenia oraz pozwala złapać oddech.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cynarski W., Samoobrona indywidualna w perspektywie ogólnej teorii sztuk walki, Kultura Bezpieczeństwa, 27/2017.
  2. Montakab H., Medycyna chińska w praktyce, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2017.
  3. Guarneri M., Terapie wschodu w medycynie zachodu, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami