Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 października 2022

Bolesny skurcz mięśniaBolesny skurcz mięśnia to zjawisko, które z całą pewnością doświadczyła większość z nas. Objawia się nieprzyjemną, bolesną zmianą długości lub napięcia włókien mięśniowych, ustępującą po chwili. Istnieje wiele przyczyn (mniej lub bardziej poważnych) skurczów mięśniowych. Bardzo często za pomocą domowych metod jesteśmy w stanie uporać się z tym problemem, jeśli jednak skurcze pojawiają się notorycznie lub towarzyszą im inne objawy, najlepiej udać się do lekarza.

Bolesny skurcz mięśnia – przyczyny

Skurcze mięśni mogą wynikać z różnych przyczyn, także tych zupełnie niegroźnych, których można pozbyć się zmianą diety. Niekiedy przyczynami są zaburzenia funkcji neuronów wstawkowych rdzenia kręgowego, obwodowych neuronów ruchowych lub sarkolemmy włókna mięśniowego. Mięśnie kurczą się w sposób bolesny także wskutek niestabilnej depolaryzacji aksonów ruchowych, które przesyłają impulsy do złącza nerwowo-mięśniowego. Zjawisko to obserwuje się choćby w tężyczce hipokalcemicznej czy w zespole sztywnego człowieka. Możliwymi przyczynami bolesnych skurczów mięśniowych są również:

Szczególnie niebezpieczne są skurcze, którym towarzyszą promieniujące bóle lub uczucie pieczenia nawet po rozluźnieniu tkanki mięśniowej. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem miejsce ma ucisk lub uszkodzenie nerwu obwodowego.

Bolesny skurcz mięśnia – co to jest?

Mianem skurczu mięśniowego określa się nagłe, mimowolne i bardzo silne skurcze tkanki mięśniowej, które z łatwością można zidentyfikować palpacyjnie. Najczęściej pojawiają się w obrębie kończyn dolnych (łydki, stopy, mięsień dwugłowy uda), mogą przy tym obejmować jeden mięsień bądź całą grupę mięśniową.

Bolesny skurcz mięśnia – diagnostyka

Jeśli skurcze pojawiają się bardzo często, najlepiej wykonać podstawowe badania diagnostyczne, takie jak poziom glukozy, hormonów tarczycy, kreatyniny oraz badanie moczu. Warto zwrócić uwagę na poziom witamin z grupy B i minerałów w organizmie. Jeśli wyniki są prawidłowe, a mimo tego skurcze w dalszym ciągu utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy udać się do lekarza specjalisty, zgodnie z radą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Prawdopodobnie konieczne będzie bowiem wykonanie bardziej szczegółowych badań obrazowych oraz badania EMG.

Bolesny skurcz mięśnia – leczenie

Jeśli uda się szybko zdiagnozować przyczynę, należy natychmiast wdrożyć leczenie przyczynowe. Przykładowo, w przebiegu nadciśnienia tętniczego stosuje się zmianę diety (unikanie soli, kofeiny i alkoholu, picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie, włączenie do menu NNKT, witamin i minerałów) oraz farmakoterapię celem ustabilizowania ciśnienia tętniczego. Natomiast chorobach neurologicznych stosuje się celowane leczenie ustalone przez neurologa. Gdy skurcze mięśni nie wiążą się z poważnymi schorzeniami lecz z nieodpowiednim stylem życia, warto sięgnąć po domowe sposoby. Sprawdzą się one również jako uzupełnienie leczenia przyczynowego przy problemach zdrowotnych. Takimi sposobami są między innymi:

  • regularna aktywność fizyczna, koniecznie z elementem rozgrzewki oraz wyciszenia po treningu / aktywności;
  • regularne rozciąganie mięśni;
  • dieta bogata w potas, wapń, magnez, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz antyoksydanty, a w razie potrzeby dodatkowa suplementacja tych składników za pomocą algi Spirulina, która zawiera je w swoim składzie;
  • suplementacja kwasu hialuronowego i kolagenu – związków naturalnie występujących w mięśniach;
  • regulacja masy ciała przy nadwadze i otyłości;
  • unikanie noszenia ciasnej odzieży, np. rajstop czy obcisłych spodni;
  • unikanie przegrzewania organizmu, a więc długotrwałego opalania się czy korzystania z solarium;
  • ograniczenie spożycia kofeiny, alkoholu i soli.

Dodatkowo warto unikać w życiu sytuacji stresowych, które nasilają wiele problemów zdrowotnych. Jeśli nie jest to możliwe, należy zadbać o codzienny relaks bądź skorzystać z pomocy doświadczonego psychoterapeuty.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
  3. Kozubski W., Neurologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami