Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 października 2023

Świecowanie uszuŚwiecowanie uszu to niekonwencjonalna metoda oczyszczania przewodów słuchowych z zalegającej w nich wydzieliny. Stanowi alternatywę dla tradycyjnego korzystania z pałeczek higienicznych (które nie są bezpieczne w użytkowaniu). Najlepiej, aby świecowanie uszu wykonywał doświadczony specjalista.

Na czym polega świecowanie uszu?

Zabieg świecowania uszu polega na umieszczeniu w uprzednio oczyszczonym kanale słuchowym specjalnych świec, a następnie na zapaleniu ich. Takie świece powinny być wykonane z wosku pszczelego i czystej bawełny, mogą przy tym być nasączone olejkami eterycznymi lub ekstraktami ziołowymi. Palenie się świecy wytwarza podciśnienie w uchu, a tzw. efekt kominowy powstaje wskutek ruchu powietrza. Substancje zawarte w wosku pszczelim i ekstrakty ziołowe w postaci pary dostają się do wnętrza ucha, ogrzewając je od środka. Substancje te, przemieszczając się pod ciśnieniem, usuwają osady i zanieczyszczenia, poprawiając krążenie krwi ucha i zatok, jednocześnie wzmacniając układ odpornościowy danego miejsca.

Zabieg świecowania uszu zaleca się wykonywać 4-6 razy w odstępach 3-7 dniowych do uzyskania pożądanego skutku z przerwą dopasowana do reakcji organizmu. Aby uchronić tkanki ciała przed poparzeniem się, pod świecę w okolicy ucha podstawiana jest specjalna podkładka. Jedna sesja świecowania uszu trwa maksymalnie do 30 minut.

Zobacz również: Drenaż uszu.

Świecowanie uszu – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do wykonania świecowania uszu są:

Jest to więc zabieg uniwersalny, którego celem nie jest jedynie oczyszczenie uszu. Uważa się, że świecowanie uszu reguluje ciśnienie krwi, oczyszcza umysł, łagodzi stany zapalne w obrębie głowy oraz obniża napięcie mięśniowe tej okolicy. Nie ma jednak badań naukowych, które potwierdzałyby te efekty. Działanie zabiegu opisywane jest głównie na podstawie odczuć pacjentów i obserwowanych u nich rezultatów.

Świecowanie uszu – przeciwwskazania

Świecowanie uszu nie zawsze może zostać wykonane. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

  • uszkodzenia błony bębenkowej;
  • uszkodzenia zewnętrznego przewodu słuchowego;
  • reakcje alergiczne na produkty pszczelarskie;
  • wycieki ropne z ucha;
  • nowotwory w obrębie głowy.

Decyzję o wykonaniu świecowania uszu podejmuje specjalista.

Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Przy stosowaniu się do metodyki i po wcześniejszym wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych, zabieg świecowania uszu jest bezpieczny. Nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Zdania na ten temat są jednak sprzeczne. Część ekspertów twierdzi, że świecowanie uszu nie należy do zabiegów bezpiecznych i skutecznych, jako że w dostępnej literaturze nie ma dowodów naukowych na jego działanie, a sam zabieg może wiązać się z powikłaniami takimi jak pęknięcie błony bębenkowej czy pozostanie popiołu w przewodzie słuchowym. Należy jednak zaznaczyć, że powikłania wiążą się z nieumiejętnym wykonaniem procedury. Doświadczeni specjaliści zachęcają do korzystania z tego rozwiązania i gwarantują pełne bezpieczeństwo. Ostateczną decyzję należy podjąć samodzielnie.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Tan S., Sha P., Ear Candling: A Non-Proven Method for Benefits, 2016.
  2. Nahid K., Narayanan P., Jalaluddin M., Ear Candling: A Dangerous Pleasure?, Iranian Journal of Otorhinolaryngology, 1/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami