Aktualizacja: 7 stycznia 2019

Zioła na alergięKażdego dnia nasz organizm narażony jest na szereg różnego rodzaju alergenów, które często stanowią przyczynę niekorzystnych reakcji ze strony układu immunologicznego. Do czynników, które mogą powodować reakcje alergiczne należą m.in. kurz domowy, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Należy jednak wiedzieć, że oprócz wyżej wymienionych, alergię może spowodować wiele innych okoliczności. Sposobem na to mogą być zioła na alergię.

Na jakie zioła na alergię się zdecydować?

Wiele osób, których dotyka problem alergii zdaje sobie sprawę, że unikanie alergenu stanowi główną obronę przed wystąpieniem reakcji alergicznej. Zdarza się jednak, że unikanie danego alergenu nie zawsze jest możliwe. U niektórych osób leczenie alergii zależne jest od nasilenia jej objawów oraz określonego typu. Występujące symptomy można więc zlikwidować metodami naturalnymi, do których zaliczają się zioła. Wpłyną one zarówno za zminimalizowanie skutków ubocznych wywołanych przez alergię, a także wzmocnią odporność organizmu.

1. Rumianek i świetlik na alergię skórną.

Rumianek pospolity to zioło na alergię znane od dawna, które wpływa na obniżenie poziomu histaminy w organizmie, a także zwalcza występujące uczucie świądu i stany zapalne. Bardzo często dostępny jest w postaci maści oraz kremów. Często stosowany jest również jako forma kompresów nasączonych herbatą ziołową.

Ziele świetlika szczególnie wykorzystuje się w przypadku alergii skórnych. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, dezynfekującym i ściągającym. W związku z tym łagodzi stany zapalne powiek oraz spojówek. Działa regenerująco na zmęczone oczy i nadmierne łzawienie. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega krwawieniom z naczyń siatkówki oka. Okłady ze świetlika pomagają szczególnie osobom wykazującym nadwrażliwość na światło słoneczne.

2. Babka lancetowata na alergię górnych dróg oddechowych.

Liście oraz nasiona babki lancetowatej to zioła na alergię wykazujące właściwości wykrztuśne, osłaniające oraz przeciwzapalne. Z tego względu wykorzystywane są w leczeniu zapalenia oskrzeli, gardła oraz alergii, którym towarzyszy nieżyt górnych dróg oddechowych. Z kolei stosowane zewnętrznie zmniejszają uczucie swędzenia oraz przyspieszają gojenie się drobnych ran skóry.

3. Rumianek na alergię pokarmową.

Rumianek pospolity to zioło, które leczy zaburzenia układu trawiennego (nieżytu żołądka, jelit) oraz zapobiega nadmiernej fermentacji treści pokarmowej w jelitach. Jego zewnętrznym zaś zastosowaniem jest leczenie ran oraz owrzodzeń skóry pochodzenia alergicznego. Wykorzystywany jest również jako płukanka w stanach zapalnych jamy ustnej. Rumianek pospolity cechuje się działaniem odkażającym, łagodzącym, przeciwwymiotnym oraz przeciwskurczowym.

4. Pachnotka zwyczajna na katar sienny.

Pachnotka zwyczajna to idealne ziele, które szczególnie sprawdza się w kuracjach przeciwalergicznych. Roślina ta łagodzi objawy kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek, a także alergii pokarmowej. Za tym wszystkim stoi między innymi kwas rozmarynowy, flawonoidy, a także kwasy z grupy omega-3, omega-6 i omega-9. Wyciąg z liści pachnotki zwyczajnej przyczynia się również do zmniejszania objawów atopowego zapalenia skóry.

5. Pokrzywa zwyczajna na alergie sezonowe.

Pokrzywa zwyczajna działa dwukierunkowo. Hamuje sezonowe reakcje alergiczne poprzez zmniejszenie wydzielania histaminy oraz działa silnie oczyszczająco na organizm człowieka. Wykazuje właściwości oczyszczające krew, działa moczopędnie i przeciwzapalnie.

Podsumowanie

Naturalne sposoby leczenia, do których zaliczają się zioła na alergię, to dobre rozwiązanie dla osób, które w sposób bezpieczny chcą wpłynąć na poprawę własnego zdrowia. Należy jednak wiedzieć, że osoby z alergią, które zdecydują się na naturalne leczenie, nie powinny rezygnować z leków wskazanych przez swojego lekarza. Należy więc naturalną formę leczenia potraktować jako uzupełnienie leczenia pierwszorzędnego. W ten sposób objawy alergii staną się znacznie mniej męczące i łagodniejsze. Warto również przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół poradzić się swojego lekarza alergologa.

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...