Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 września 2023

Zioła na wątrobę to skuteczna terapia wspomagająca jej prawidłowe funkcjonowanie. Jak wiemy narząd ten należy do jednych z najważniejszych w organizmie człowieka. Niestety narażony jest na wiele toksycznych substancji i szkodliwe związki przyjmowane z zewnątrz. Aby móc zapewnić właściwie działanie wątroby należy zmniejszyć przyswajanie związków, które negatywnie wpływają na jej pracę. Dobrym rozwiązaniem będzie również włączenie do swojej diety ziół, które dzięki swojemu działaniu skutecznie wpłyną na oczyszczanie organizm z toksyn. Poznajmy więc zioła wpływające na detoksykację wątroby.

Zioła na wątrobę – skuteczne oczyszczanie

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. To jedyny narząd, który jest w stanie sam zregenerować się w przypadku uszkodzenia. Często zdarza się, że funkcje wątroby zostają zaburzone przez nieodpowiedni styl naszego życia np. zbyt duże spożywanie alkoholu lub leków. Ponadto jej pracy szkodzić mogą również niekorzystne związki pochodzące z pożywienia.

Aby móc sobie w szybki i przede wszystkim naturalny sposób pomóc należy zmienić tryb życia. W szczególności dietę, ilość spożywanego alkoholu oraz unikać przyjmowania dużej ilości leków. Aby wspomóc ten efekt warto również korzystać z dobroczynnych właściwości ziół, które wykazują działanie oczyszczające wątrobę.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny to jedna z najpopularniejszych roślin żółciopędnych. Obecne w składzie flawonoidy wykazują działanie rozkurczowe na drogi żółciowe, a także zapobiegają tworzeniu się kamieni. Spożywanie dziurawca wspomaga procesy trawienne po obfitym i tłustym posiłku.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest jednym z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń funkcji wątroby. Roślina ta wykazuje działanie żółciopędne, a także przeczyszczające. Ponadto mniszek lekarski wspomaga procesy oczyszczania organizmu przez nerki. Roślinę tę warto stosować również w zaburzeniach funkcji przewodów żółciowych, a także w schorzeniach pęcherzyka żółciowego.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty zawiera szereg związków o działaniu antyoksydacyjnym i hamuje starzenie się organizmu. Udowodniono, że może chronić przed rozwojem marskości wątroby i jej stłuszczenia. Ponadto chroni ten ważny narząd przed wirusami, bakteriami i innymi patogenami chorobotwórczymi. Symilaryna zawarta w składzie tej rośliny zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu, co przekłada się nie tylko na zdrowie wątroby, ale i układu sercowo-naczyniowego.

Karczoch zwyczajny

Wykazano, że karczochy są niezwykle ważnym elementem diety wpływającej na ochronę i regenerację wątroby. Działają bowiem żółciopędnie, żółciotwórczo  hepatoprotekcyjnie. Ich regularne spożycie pozwala utrzymać właściwy poziom cholesterolu i glukozy, a także oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Co istotne, karczochy zmniejszają także zaparcia i poprawiają trawienie.

Kurkuma

Kurkuma to naturalna i bardzo smaczna przyprawa, którą z powodzeniem możemy dodawać do zup, dań mięsnych i wegetariańskich, a także sosów. Jej lecznicze właściwości wiążą się z obecnością w składzie kurkuminy, która poprawia kurczliwość pęcherzyka żółciowego, działa przeciwzapalnie i chroni wątrobę przed uszkodzeniami.

Zioła na wątrobę – podsumowanie

W przypadku problemów z wątrobą i gdy czujemy w jej okolicy ucisk, warto szybko reagować i skorzystać z naturalnych metod leczenia, do których zalicza się picie ziół oraz ziołową suplementację. W przypadku kiedy schorzenie nie przestaje o sobie dawać znać, wówczas należy udać się do lekarza na specjalistyczne badania.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  2. Różański H., Fitoterapia chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  3. Habior A., Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby, Gastroenterologia Kliniczna, 2/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami