Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 grudnia 2020

Przechowywanie żywności - wskazówkiPrzechowywanie żywności wbrew pozorom nie jest takie łatwe, warto więc poznać wskazówki, jak to prawidłowo robić. Przy stosowaniu się do nich produkty spożywcze będą mogły być dłużej przechowywane w gospodarstwie domowym i na dłużej zachowają swoją świeżość. To z kolei przyczyni się między innymi do zmniejszenia marnowania żywności.

Problem marnowania żywności

Coraz częściej omawia się temat marnowania żywności. Wyrzucanie (marnowanie) produktów spożywczych negatywnie oddziałuje na życie społeczne oraz ekonomię i ekologię. Aby produkt spożywczy mógł trafić do obrotu musi zostać bowiem wyprodukowany, zazwyczaj wymaga opakowania, transportu, energii itd. Pociąga to za sobą nie tylko wspomniane konsekwencje ekonomiczne, ale i określone skutki dla środowiska naturalnego. Natomiast na zakup tych dóbr gospodarstwa domowe muszą wydatkować środki finansowe, a następnie czas i siły na przyniesienie, przygotowanie posiłku, które są trudno mierzalne. Współcześnie problem marnowania żywności zaczyna nabierać globalnego charakteru.

Prowadzi się wiele badań na temat ilości marnowanego pożywienia. Przykładowo oszacowano, że w 2011 roku na całym świecie wyrzucono około 1,3 mld ton jedzenia, co jest ogromną ilością, stanowiącą 30% produkowanej żywności nadającej się do spożycia. Są 2 przyczyny marnowania jedzenia: kupowanie zbyt dużej ilości oraz nieprawidłowe przechowywanie, co prowadzi do niezdatności takich produktów.

Przechowywanie żywności – wskazówki

Istnieje wiele wskazówek odnośnie przechowywania żywności. Warto się z nimi zapoznać, aby kupowane produkty spożywcze mogły nadawać się do spożycia przez dłuższy czas.

Owoce i warzywa

Większość świeżych owoców i warzyw wymaga przechowywania w lodówce, aby zachowały swoją świeżość. Jednak nie wszystkie. Przykładowo, banany przechowywane w lodówce szybciej czernieją. W temperaturze pokojowej można również trzymać brzoskwinie (do 4 dni) oraz cytryny (do 7 dni).

Dodatkowo należy pamiętać, aby nie przechowywać razem warzyw zielonych (np. ogórków, sałaty) z produktami wytwarzającymi etylen (pomidory, jabłka, gruszki), ponieważ w przeciwnym razie doprowadzimy do zżółknięcia warzyw. Z kolei warzyw liściastych nie należy myć przed odłożeniem do lodówki.

Pieczywo

Pieczywa nie należy przechowywać w lodówce. W zależności od rodzaju chleb można przechowywać od 2 do 5 dni, przy czym należy zabezpieczyć go przed dostępem powietrza. Można umieścić pieczywo w specjalnych chlebakach lub włożyć do worka, a następnie go zawiązać. Mając dużą ilość chleba część można spokojnie zamrozić – mrożony chleb posiada takie same właściwości, jak świeży.

W przypadku ciast sytuacja wygląda inaczej. Jeśli ciasto nie ma dodatku kremu czy mas należy przechowywać je w temperaturze otoczenia i zabezpieczyć przed wysychaniem (np. umieścić w plastikowym pojemniku lub przykryć folią spożywczą). Ciasta z kremami należy umieścić w lodówce.

Oleje

Oleje zimnotłoczone powinny być przechowywane w ciemnych buteleczkach, w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej lub w lodówce. Ważne, aby aby miejsce przechowywania takich olejów było również zaciemnione. Istnieje reguła, że im więcej niestabilnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju, tym niższa temperatura przechowywania.

Przechowywanie żywności – pozostałe wskazówki

Niemal każdy produkt spożywczy posiada swoje preferencje co do miejsca i sposobu przechowywania. Pozostałe wskazówki:

  • jajka przechowujemy w zimnym pomieszczeniu lub w lodówce do około 2 tygodni. Opakowanie należy położyć tak, aby węższy koniec znajdował się na dole;
  • makaron przechowujemy w suchych, chłodnych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ szybko chłoną wilgoć i obce zapachy;
  • masło należy umieścić w lodówce, aby nie jełczało;
  • ser biały umieszczamy w osobnym, zamkniętym pojemniczku i przechowujemy w lodówce do 3 dni, podobnie jak ser żółty;
  • sól umieszczamy w suchym pomieszczeniu, ponieważ w innym wypadku wchłonie wilgoć i utraci swoją sypkość;
  • śmietanę przechowujemy w lodówce, jednak po otwarciu nie odrywamy całkowicie wieczka. Po użyciu odrobiny śmietany opakowanie zatykamy wieczkiem, aby śmietana nie wysychała i nie miała dostępu do powietrza;
  • żywność w puszkach przechowujemy z dala od wilgoci, tlenu i światła słonecznego.

Istnieje wiele metod przedłużających okres przydatności do spożycia. Jeśli zauważymy, że naszym produktom nie pozostało wiele czasu, można je z powodzeniem zamrozić.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bilska B., Grzesińska W., Tomaszewska M., Rudziński M., Marnotrawstwo żywności jako przykład nieefektywnego zarządzania w gospodarstwach domowych, Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, 4/XVII.
  2. Dąbrowska A., Janoś-Kresło M., Marnowanie żywności jako problem społeczny, Handel Wewnętrzny, 4/2013.
  3. Typrowicz J., Metody utrwalania i przechowywania żywności, Przemyśl 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami