Maseczka ze spirulinyZastosowanie alg, w tym Spiruliny, wcale nie ogranicza się do suplementacji diet. Z powodzeniem można wykorzystać te glony również do wzmocnienia maseczek domowej roboty, a są dodawane również na skalę przemysłową do produktów koncernowych, choć w ilościach często poniżej progu skutecznego działania. Dlatego maseczka ze Spiruliny może być przygotowana samemu i warto to zrobić.

Dlaczego warto zastosować Spirulinę?

Spirulina to alga o bardzo wszechstronnym działaniu, ale należy pamiętać, że jej przydatność w suplementacji i kosmetyce określa się na podstawie odmiennych parametrów. Wynika to choćby z faktu, że duże cząsteczki, na przykład białka, węglowodany albo witaminy mogą być trawione i wchłaniane, nie mają natomiast nawet teoretycznych szans na przeniknięcie przez skórę. Ich cząsteczki mogą w najlepszym wypadku „utknąć” między komórkami zrogowaciałymi, które i tak są martwe, więc nie zostaną one wykorzystane. Nie można jednak zapomnieć o tym, że Spirulina to również masa mikroelementów o cząsteczkach wystarczająco małych, aby mogły przenikać w głąb skóry. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem Spirulina w maseczkach jest delikatne działanie utleniające wybranych cząstek chemicznych, silne działanie oczyszczające oraz dodatkowa ochrona przed promieniowaniem UV (realizowana nawet przez pojedyncze cząstki chlorofilu).
Spirulina w postaci maseczek lub jako dodatek do maseczki poprawia ukrwienie skóry, zwiększa jej odporność na zakażenia, w tym nadkażenia zaskórników, wyrównuje koloryt i pozwala na przywrócenie równowagi naturalnym procesom oczyszczania skóry.

Jak przygotować najlepszą maseczkę ze Spiruliny?

Spirulina może zostać wykorzystana jako dodatek do maseczki albo jako podstawowy składnik czynny – to zależy od oczekiwanego efektu. Jeśli chcesz uzyskać efekt silnego oczyszczenia, zastosuj sam preparat z alg, a więc albo potłuczone drobno pastylki lub zawartość kapsułek, albo kupiony preparat Spirulina w proszku. Rozcieńcza się to niewielką ilością wody (najlepiej mineralnej), nakłada na skórę twarzy, szyi i dekoltu, a następnie pozostawia na 15-20 minut (nie dłużej). Pierwszy zabieg powinien być skrócony do 10 minut, a maseczki można stosować 2-3 razy w tygodniu.
Spirulina jest cennym dodatkiem również do innych maseczek, na przykład z zielonej glinki. Ta ostatnia ma silne działanie bakteriobójcze, a Spirulina wzmaga procesy oczyszczania. Inna kompozycja to wzbogacenie odżywczej borowiny w oczyszczające algi – tutaj jednak trudno o podanie proporcji, a to ze względu na dużą zmienność jakościową i ilościową preparatów borowinowych. We wszystkich przypadkach łączenia składników aktywnych warto dodawać je po połowie lub w stosunku 3:1 z przewagą tego, który daje efekt podstawowy oraz który chcemy osiągnąć.

Przepis na maseczkę ze Spiruliny

Na poniższym filmie pokazujemy jak w prosty i szybki sposób może być przygotowana maseczka ze Spiruliny:

Skład:

  • 2 łyżeczki algi Spirulina
  • 5 łyżeczek wody mineralnej

Maseczka ze Spiruliny wcale nie musi ograniczać się do podstawowych składników takich jak Spirulina i woda. Można ją również wzbogacić o płatki owsiane, które posłużą jako delikatny peeling co pozwoli usunąć martwy naskórek, a Spirulina odżywi skórę i doda jej blasku.

Skład:

  • 2 łyżeczki algi Spirulina
  • 5 łyżeczek wody mineralnej
  • 2 łyżeczki płatków owsianych

Maseczka ze Spiruliny – jak ją nakładać na twarz?

Regularne stosowanie algi Spirulina przełoży się na gładką i odżywioną skórę. Nakładanie maseczki na twarz nie jest wcale takie trudne. Na poniższym filmie pokazujemy jak w łatwy i szybki sposób można to zrobić:

Jaka Spirulina na maseczki?

Spirulina na maseczki musi być jak najczystsza, ponieważ szczególnie wrażliwa skóra twarzy mogłaby na zanieczyszczenia zareagować alergią, nie wspominając oczywiście o tym, że wszystkie zanieczyszczenia znacząco osłabiają efekty korzystnego oddziaływania alg. W przypadku maseczek bardzo ważne jest, aby ściana komórkowa alg była pęknięta – o ile w układzie pokarmowym istnieje choćby teoretyczna szansa na jej perforację pod wpływem enzymów trawiennych, to na skórze takiej możliwości nie ma. Na polskim rynku dostępna jest między innymi Spirulina i Chlorella Febico, której producent opatentował technologię perforacji ścian komórkowych alg (pęknięta ściana komórkowa).
Zasady rządzące wyborem alg na maseczkę są tożsame z tymi, którymi kierujesz się przy zakupie suplementów diety: należy wybierać preparaty czyste chemicznie, najwyższej jakości i pochodzące od zaufanych sprzedawców. Odstępstwo jest tylko jedno: ponieważ Spirulina na maseczki będzie zużywała się wolniej, możesz wybierać mniejsze opakowania.

Spirulina w proszku - spirulina platensis
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...