Acerola
Acerola

Aktualizacja: 10 października 2022

Maseczka ze spirulinySpirulina to wszechstronny, kompleksowo działający suplement diety. Zastosowanie alg, w tym Spiruliny, wcale nie ogranicza się jednak wyłącznie do suplementacji. Z powodzeniem można wykorzystać te glony również do wzmocnienia maseczek domowej roboty. Ponadto dodaje się je również na skalę przemysłową do produktów koncernowych, choć w ilościach często poniżej progu skutecznego działania. Dlatego taką maseczkę warto wykonać samemu.

Dlaczego Spirulina jest warta zastosowania?

Spirulina to alga o bardzo wszechstronnym działaniu, ale należy pamiętać, że jej przydatność w suplementacji i kosmetyce określa się na podstawie odmiennych parametrów. Wynika to choćby z faktu, że duże cząsteczki, na przykład białka, węglowodany albo witaminy mogą być trawione i wchłaniane, nie mają natomiast nawet teoretycznych szans na przeniknięcie przez skórę. Ich cząsteczki mogą w najlepszym wypadku „utknąć” między komórkami zrogowaciałymi, więc nie zostaną one wykorzystane. Nie można jednak zapomnieć o tym, że Spirulina to również masa mikroelementów o cząsteczkach wystarczająco małych, aby mogły przenikać w głąb skóry. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem Spirulina w maseczkach jest delikatne działanie utleniające wybranych cząstek chemicznych, silne działanie oczyszczające oraz dodatkowa ochrona przed promieniowaniem UV (realizowana nawet przez pojedyncze cząstki chlorofilu).

Spirulina w postaci maseczek lub jako dodatek do maseczki poprawia ukrwienie skóry, zwiększa jej odporność na zakażenia, w tym nadkażenia zaskórników, wyrównuje koloryt i pozwala na przywrócenie równowagi naturalnym procesom oczyszczania skóry.

Jak przygotować najlepszą maseczkę ze Spiruliny?

Spirulina może zostać wykorzystana jako dodatek do maseczki albo jako podstawowy składnik czynny – to zależy od oczekiwanego efektu. Jeśli chcesz uzyskać efekt silnego oczyszczenia, zastosuj sam preparat z alg. Użyj więc albo potłuczone drobno pastylki lub zawartość kapsułek, albo kupiony preparat Spirulina w proszku. Rozcieńcza się to niewielką ilością wody (najlepiej mineralnej), nakłada na skórę twarzy, szyi i dekoltu, a następnie pozostawia na 15-20 minut (nie dłużej). Pierwszy zabieg powinien być skrócony do 10 minut, a maseczki można stosować 2-3 razy w tygodniu.

Spirulina jest cennym dodatkiem również do innych maseczek, na przykład z zielonej glinki. Ta ostatnia ma silne działanie bakteriobójcze, a Spirulina wzmaga procesy oczyszczania. Inna kompozycja to wzbogacenie odżywczej borowiny w oczyszczające algi – tutaj jednak trudno o podanie proporcji, a to ze względu na dużą zmienność jakościową i ilościową preparatów borowinowych. We wszystkich przypadkach łączenia składników aktywnych warto dodawać je po połowie lub w stosunku 3:1. Oczywiście z przewagą tego, który daje efekt podstawowy oraz który chcemy osiągnąć.

Maseczka ze Spiruliny – przepis

Na poniższym filmie pokazujemy jak w prosty i szybki sposób przygotować maseczkę ze Spiruliny:

Skład:

  • 2 łyżeczki algi Spirulina;
  • 5 łyżeczek wody mineralnej.

Maseczka ze Spiruliny wcale nie musi ograniczać się do podstawowych składników takich jak alga i woda. Można ją również wzbogacić o płatki owsiane, które posłużą jako delikatny peeling co pozwoli usunąć martwy naskórek, a Spirulina odżywi skórę i doda jej blasku.

Skład:

  • 2 łyżeczki algi Spirulina
  • 5 łyżeczek wody mineralnej
  • 2 łyżeczki płatków owsianych

Maseczka ze Spiruliny – jak ją nakładać na twarz?

Regularne stosowanie algi przełoży się na gładką i odżywioną skórę. Nakładanie maseczki na twarz nie jest wcale takie trudne. Na poniższym filmie pokazujemy jak w łatwy i szybki sposób można to zrobić:

Jaka Spirulina na maseczki?

Spirulina na maseczki musi być jak najczystsza, ponieważ szczególnie wrażliwa skóra twarzy mogłaby na zanieczyszczenia zareagować alergią, nie wspominając oczywiście o tym, że wszystkie zanieczyszczenia znacząco osłabiają efekty korzystnego oddziaływania alg. W przypadku maseczek warto zwrócić uwagę, aby ściana komórkowa alg była pęknięta. O ile w układzie pokarmowym istnieje choćby teoretyczna szansa na jej perforację pod wpływem enzymów trawiennych, to na skórze takiej możliwości nie ma. Na polskim rynku dostępna jest między innymi Spirulina i Chlorella Febico, której producent opatentował technologię perforacji ścian komórkowych alg (pęknięta ściana komórkowa).

Zasady rządzące wyborem alg na maseczkę są tożsame z tymi, którymi kierujesz się przy zakupie suplementów diety. Należy wybierać preparaty czyste chemicznie, najwyższej jakości i pochodzące od zaufanych sprzedawców. Odstępstwo jest tylko jedno: ponieważ alga na maseczki będzie zużywała się wolniej, możesz wybierać mniejsze opakowania.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. DiNicolantonio J., Anusha G., Keefe J., Effects of spirulina on weight loss and blood lipids: a review, Open heart, 7/2020.
  2. Grosshagauer S., Kraemer K., Somoza V., The True Value of Spirulina, J Agric Food Chem, 8/2020.
  3. Karkos P., Leong S., Karkos C., Sivaj N., Assimakopoulos, Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  5. Jung F., Kruger-Genge A., Spirulina platensis, a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami