Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 lipca 2023

Płatki owsiane - co warto o nich wiedzieć?Płatki owsiane w ostatnim czasie zyskały olbrzymią popularność. W dużej mierze spowodowane jest to sporym rozgłosem na temat zdrowego odżywiania oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Dlatego też bardzo często polecane są one przez dietetyków oraz specjalistów do spraw żywienia. Co takiego kryją w sobie płatki owsiane oraz jakie właściwości wykazują?

Płatki owsiane – charakterystyka

Płatki owsiane pozyskiwane są z ziarna owsa. Początkowo jest ono oczyszczane, obłuskiwane, a następnie krojone, prasowane lub poddawane zabiegom hydrotermicznym (parowym). Wyróżniamy trzy rodzaje płatków owsianych:

  • zwykłe – pozyskiwane są z całego ziarna, więc stanowią najlepszy wybór, jeśli ktoś stawia na produkty jak najmniej przetworzone;
  • górskie – otrzymywane są z ziarna krojonego, w wyniku tego procesu niestety tracą część swoich składników odżywczych;
  • błyskawiczne – powstają z pokrojonego ziarna, które poddaje się procesom obróbki parowej. To sprawia, że w szybszy sposób nadają się do spożycia, jednak posiadają znacznie mniej składników odżywczych.

W celach spożywczych można zakupić każdy ten rodzaj.

Płatki owsiane – właściwości

W odróżnieniu od innych płatków, owsiane charakteryzują się zdecydowanie wyższą zawartością składników odżywczych i wartością energetyczną. Na uwagę zasługuje również zawartość tłuszczu, która w tym przypadku jest 2-3 razy większa niż w innych ich rodzajach. Płatki owsiane stanowią źródło takich składników jak m.in.:

Regularne spożywanie płatków owsianych, dzięki tak wielu składnikom odżywczym, bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie:

  • błonnik zapewnia uczucie sytości na długi czas oraz reguluje procesy trawienne w układzie pokarmowym;
  • występujący w płatkach fosfor i mangan są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także dla mocnych kości;
  • magnez jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, dlatego jego niedobory mogą spowodować zaburzenia pamięci i koncentracji, skurcze mięśni, a także bezsenność;
  • witaminy z grupy B, w tym również doskonale znany kwas foliowy jest niezbędny szczególnie dla kobiet w ciąży, bowiem warunkuje prawidłowy rozwój płodu.

Dodatkowo są bardzo smaczne. Można spożywać je w połączeniu z mlekiem lub dowolnym innym nabiałem, dodając do tego ulubione składniki.

Płatki owsiane – zastosowanie w kuchni

Płatki owsiane niezwykle powszechnie wykorzystuje się w kuchni. Przede wszystkim stanowią bazę zdrowej wersji śniadania, czyli dodatek do popularnego musli. Oprócz tego, że jest to wartościowy posiłek, zapewnia on uczucie sytości na długi czas. Dodatkowo płatki owsiane bardzo często stosuje się do pieczenia ciasteczek czy domowych batoników. Produkt ten można zastosować również do wykonania omleta, który również zalicza się do zdrowych propozycji śniadań.

Płatki owsiane – zastosowanie w kosmetologii

Płatki owsiane można również wykorzystać do przygotowania maseczki na twarz. Wystarczy połączyć składniki takie jak miód, płatki owsiane i olej z czarnuszki. Na poniższym filmie pokazujemy jak w prosty sposób to zrobić:

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Korzeniowska-Ginter R., Kamińska A., Wiedza konsumentów na temat prozdrowotnych właściwości owsa oraz wykorzystanie przetworów owsianych w żywieniu, Gdynia.
  2. Achremowicz B., Haber T., Kaszuba J., Puchalski C., Wiśniewski R., Płatki zbożowe – ocena porównawcza, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 2/2016.
  3. Gibiński M., Gumul D., Korus J., Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami