Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 października 2022

Borowina - właściwości, które warto znaćBorowina to naturalny torf, który charakteryzuje się szerokimi właściwościami leczniczymi. Dzięki nim wykorzystuje się ją zarówno w medycynie naturalnej, kosmetologii jaki i leczeniu uzdrowiskowym. Czym dokładnie jest borowina oraz jak wpływa na zdrowie człowieka? Podpowiadamy.

Czym dokładnie jest borowina?

Borowina to postać nieodwodnionego torfu, który powstaje na skutek rozkładu roślin w wilgotnym środowisku. Stanowi doskonałe źródło kwasów organicznych oraz soli mineralnych. Naturalna forma borowiny jest gruboziarnista, w związku z tym w takiej postaci nie wykorzystuje się jej w dziedzinie kosmetologii.

Aby zastosować ją w zabiegach kosmetycznych borowinę początkowo rozdrabnia się. Następnie łączy się ją z wodą i dokładnie miesza. Dopiero konsystencja gęstej papki może być wykorzystana w zabiegach upiększających. Borowina może przyjmować również postać proszku, z której następnie wykonuje się pastę borowinową. W aptekach dostępne są również szampony do włosów z borowiną, borowina do kąpieli oraz rozgrzewające sole do stóp z borowiną.

Terapie wykorzystaniem borowiny należą do zabiegów fizykalnych z dziedziny fizjoterapii. A więc na pacjenta terapeuta oddziałuje temperaturą wyższą niż temperatura jego ciała. Działanie to zwiększa przemianę materii w wyniku przekrwienia głębokich tkanek tj. mięśni bądź stawów. Efektem tego jest ogólne rozluźnienie i zmniejszenie się napięć występujących w organizmie.

Składniki aktywne borowiny

W skład borowiny wchodzą przede wszystkim związki organiczne tj. pektyny, garbniki, celuloza, woski i żywice, hemiceluloza, kwasy huminowe oraz bituminy. Związki te cechują się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi. Zwiększają przemianę materii. Ważnym składnikiem borowiny są również enzymy, antybiotyki oraz substancje o charakterze hormonów ludzkich. Do cennych składników zalicza się również makro i mikroelementy tj. potas, glin, sód, związki żelaza, krzemu oraz wapnia.

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny

Wyróżnia się kilka rodzajów zabiegów z wykorzystaniem borowiny.

1. Kąpiel borowinowa.

Należy do najpopularniejszych zabiegów wykorzystujących borowinę. Przygotowuje się ją ze zmieszania borowiny z ciepłą wodą, która nie przekracza 45 stopni Celsjusza. Konsystencja kąpieli powinna posiadać gęstą, błotnistą postać. Terapia polega na zanurzeniu całego ciała pacjenta lub jego dolnej części. Kąpiel borowinowa zaleca się szczególnie po odbytej aktywności fizycznej. Wszystko dlatego, że podczas przyspieszonej przemiany materii organizm znacznie łatwiej usuwa toksyny. Ponadto dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym nie dochodzi do tak bolesnych mikrouszkodzeń włókien mięśniowych (zakwasów).

2. Zawijania i okłady borowinowe.

Borowina wykorzystywana jest również w zabiegach miejscowych. Do tego celu służą więc zawijania lub okłady borowinowe. Podczas wykonywania zabiegu borowina posiada temperaturę 40 stopni Celsjusza. Przed aplikacją borowiny skórę należy dokładnie oczyścić, a następnie nałożyć jej warstwę o grubości 5 cm. Aby efekt terapii był skuteczny należy pacjenta owinąć folią oraz przykryć ciepłym kocem. Terapia zwykle trwa około 30 minut.

Zabiegi zawijania lub okłady borowinowe najczęściej wykonywane są w przypadku redukcji cellulitu. Głównie z tego względu, że borowina poprawia krążenie krwi jednocześnie dotleniając komórki skóry i usuwając z niej toksyny. Zawijania stosowane są również w bólach pleców, nóg oraz stawów.

Okłady oraz zawijania borowinowe można również wykonywać na zimno. W tym celu schładza się borowinę do temperatury 2-5 stopni Celsjusza. Tego rodzaju zabieg zwykle wykonywany jest w przypadku urazów mechanicznych ciała lub w sytuacji przeciążenia stawów.

3. Terapia pitna.

Borowina może być również stosowana doustnie w postaci kuracji pitnej. W tego rodzaju zabiegach wykorzystuje się wysokiej jakości borowinę sproszkowaną. Napój wykonuje się poprzez rozcieńczenie borowiny z wodą destylowaną, a następnie jej przefiltrowanie. Picie borowiny stosowane jest w dolegliwościach układu pokarmowego oraz w nadkwaśności żołądka, ponieważ woda borowinowa zmniejsza w nim poziom kwasu solnego.

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • cukrzyca
  • niedokrwistość
  • choroby serca
  • choroby nerek
  • miażdżyca
  • ostre stany zapalne
  • kruche naczynia krwionośne
  • nadciśnienie i niedociśnienie
  • zapalenie żył
  • nowotwory
  • nadczynność tarczycy
  • niewydolność oddechowa
  • osłabienie organizmu
  • zbyt młody wiek
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami