Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 stycznia 2023

Spirulina czy Chlorella? To częsty dylemat osób, które już podjęły decyzję o kupnie najlepszego naturalnego i pełnego składników odżywczych suplementu diety. Oba produkty to niezwykłe preparaty, pełne łatwo przyswajalnych składników odżywczych, mających pozytywny wpływ na nasze zdrowie. JednakSpirulina czy chlorella Spirulina i Chlorella to dwie różne algi , działające na nasz organizm w inny sposób. A więc którą wybrać?

Uprawa alg

Hodowla Spiruliny jest mniej skomplikowana i wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy  czy zasobów technologicznych. Wykazuje tendencje do wzrostu w czystej, świeżej i zasadowej wodzie. Lubi duże nasłonecznienie, dlatego Tajwan jest jednym z najlepszych miejsc do jej hodowli. Z drugiej strony Chlorella również potrzebuje podobnych warunków do rozwoju, jednak poprzez swoją budowę proces jej uprawiania jest utrudniony.

Na rynku można kupić Chlorellę wielu producentów, ale tylko nieliczni z nich posiadają technologię do przerywania jej ściany komórkowej (rozerwana ściana komórkowa Chlorelli). Bez tego nasz organizm nie jest w stanie strawić celulozowej ściany i wchłonąć składników odżywczych z jej wnętrza. Warto mieć to na uwadze podczas doboru suplementu. Spirulina natomiast posiada w 100% strawną ścianę i jest łatwa do przyswojenia przez nasz układ trawienny.

Spirulina i Chlorella – różnice

Mimo, że obie należą do grupy mikroalg, to swoją budową różnią się znacząco. Spirulina posiada kształt spirali (stąd jej nazwa) i ma wielokomórkową budowę bez prawdziwego jądra. Natomiast Chlorella ma kształt kulisty i jest jednokomórkowym organizmem z jądrem. Pod względem wielkości Spirulina może być nawet 100 razy większa aniżeli Chlorella. Algi różnią się również barwą. Kolor Chlorelli jest stały i zielony, natomiast Spirulina może przybrać ciemnozielony kolor z odcieniem niebieskiego.

Wartości odżywcze

Zarówno Spirulina czy Chlorella, posiadają bardzo bogaty skład, więc obie stanowią idealne źródło:

Jednakże są pomiędzy nimi różnice. Spirulina jest lepszym źródłem białka, żelaza, a także wszystkich niezbędnych aminokwasów. W jej składzie znajduje się również beta-karoten, fikocyjanina, przeciwutleniacze i kwas gamma linolenowy. W Chlorelli natomiast znacznie więcej jest chlorofilu (stąd jej nazwa) oraz kwasów nukleinowych.

Działanie

Zasadniczą różnicą jest sposób działania obu tych alg.

Dzięki dużej zawartości chlorofilu, chlorella wykazuje silne działanie oczyszczające. Przyjmowanie jej jest wskazane przy:

  • problemach z wątrobą (szczególnie u osób spożywających alkohol);
  • przy problemach immunologicznych (Współczynnik Wzrostu Chlorelli – CGF wzmacnia układ odpornościowy);
  • przy problemach układu trawiennego.

Spirulina natomiast jest dobrym wyborem, gdy nasz organizm potrzebuje wzmocnienia i odżywienia. Ze względu na dużą zawartość kwasu gamma linolenowego (GLA) świetnie regeneruje i odżywia mózg, obniża poziom cholesterolu, a także wpływa na poziom cukru we krwi. Ponadto reguluje poziom ciśnienia tętniczego oraz wspiera pracę układu krwionośnego. Uzupełnia również duże braki w składnikach odżywczych (m.in. białko, witaminy i minerały).

Spirulina i Chlorella – razem

Spirulina i Chlorella wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Warto zastosować suplementację łączoną, szczególnie jeśli zależy nam na wielotorowym i kompleksowym działaniu. Uzupełnianie niedoborów witamin czy minerałów może okazać się niewystarczające. Szczególnie jeżeli organizm uległ już zanieczyszczeniu. W przypadku nieoczyszczonego organizmu przyswajanie i wchłanianie korzystnych substancji odżywczych może trwać dłużej, a efekty suplementacji mogą pojawić się później.

Z kolei sama detoksykacja usprawnia działanie układów wewnątrz ciała. Jednak bez dostarczenia odpowiedniej ilości składników niwelujących niedobory i zapobiegających ich dalszemu powstawianiu, oczekiwane, wyraźne zmiany nie będą mogły zachodzić efektywnie. Ewentualnie będą zachodziły w wolniejszym tempie.

Połączenie Spiruliny i Chlorelli to kompleksowe rozwiązanie, pozwalające łatwo i szybko zadbać o organizm. To niezwykle istotne, szczególnie w przypadku osób mających zaburzoną homeostazę.

Spirulina czy Chlorella?

Jak widać obie algi posiadają wiele podobnych cech, ale wykazują również charakterystyczne działanie na organizm. Dobór odpowiedniego suplementu zależy od naszych potrzeb i celu jaki chcemy osiągnąć. Zdecydowanie, zarówno Spirulina jak i Chlorella, ze względu na swoje właściwości i skład chemiczny, warte są uwagi i zaleca się ich przyjmowanie w tandemie dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. Jednak jeśli chcemy wybrać jeden produkt należy zastanowić się czy potrzebujemy oczyszczania czy wzmacniania organizmu.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 2/2016.
  2. Mason R., Chlorella and Spirulina – Green Supplements for Balancing the Body, Alternative & Complementary Therapies, 2001.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  4. Costa J., Colla L., Filho P., Kabke K., Weber A., Modelling of Spirulina platensis growth in fresh water using response surface methodology, World Journal of Microbiology & Biotechnology, 18/2002.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami