Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 grudnia 2021

Jabłko AdamaJabłko Adama to powszechnie wykorzystywana nazwa odnosząca się do grdyki, czyli wyniosłości krtaniowej. Strukturę tę widać bardzo dokładnie na szyi mężczyzn, a niekiedy i kobiet. Stanowi ją uwydatnienie chrząstki tarczowatej krtani, rozwijające się w okresie dojrzewania. Uznaje się, że jabłko Adama wpływa na tembr głosu.

Jabłko Adama – charakterystyka

Zazwyczaj jabłko Adama zaczyna się kształtować w okolicach 12.-16. roku życia, gdy rozpoczyna się okres dojrzewania. Rozbudowuje się tym mocniej, im w organizmie zachodzi większa produkcja testosteronu, jednak osiąga swój ostateczny rozmiar około 16. roku życia. Można zauważyć, że podczas mówienia czy przełykania śliny wyniosłość ta delikatnie się porusza.

Bardzo nieprzyjemne jest uderzenie się w tę strukturę. Jej uraz lub uszkodzenie powodują wystąpienie ślinotoku, nadmiernego łzawienia z oczu oraz duszności. Niemożliwe staje się mówienie i przełykanie kęsów pokarmowych. Poważniejsze urazy wymagają wizyty na oddziale ratunkowym, zwłaszcza, gdy w ich konsekwencji dojdzie do zapadnięcia się elementów krtani.

Jabłko Adama u kobiet

Kobiety również posiadają wyniosłość krtaniową, jednak na ogół znacznie mniej wyraźną. Dzieje się tak, ponieważ u panów dwa odcinki chrząstki w grdyce zrastają się pod kątem ostrym, zaś u pań pod kątem rozwartym. Pojawienie się wyraźnego jabłka Adama u przedstawicielki płci żeńskiej wskazuje na pewne problemy zdrowotne, takie jak:

Pojawienie się jabłka Adama u kobiet najlepiej skonsultować z endokrynologiem oraz wykonać badania hormonalne, zwłaszcza pod kątem oceny poziomu testosteronu.

Zobacz również: Ginekomastia.

Za co odpowiada jabłko Adama?

Jabłko Adama jest ruchomą strukturą chroniącą krtań i struny głosowe. Odpowiada również na tworzenie głosu, a dokładniej za obniżanie jego tembru. Podsumowując, pełni wyłącznie funkcje mechaniczne, nie bierze udziału w żadnych procesach fizjologicznych zachodzących w organizmie.

Czy zmniejszenie jabłka Adama jest możliwe?

Niektóre osoby, przeważnie płci żeńskiej, decydują się na zabieg redukcji chrząstki tarczowej, aby pozbyć się charakterystycznej wyniosłości na środkowej części szyi. Zabieg jest prosty, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Trwa około pół godziny, a pacjent jest gotowy opuścić klinikę już następnego dnia. Czas gojenia się rany wynosi około tygodnia, jednak przez kilka najbliższych miesięcy na szyi może utrzymywać się obrzęk. Zabieg pozostawia na szyi poziomą, niewielką bliznę. Efekty są trwałe i zadowalające, dzięki zabiegowi chirurgicznemu można całkowicie zlikwidować widoczność tzw. jabłka Adama. Warto zaznaczyć, że redukcja chrząstki tarczowej nie powoduje zmiany głosu – nie staje się on bardziej kobiecy czy wyższy.

Polecane produkty

Biotyna na skórę, włosy i paznokcie
Na problemy z włosami przede wszystkim skutecznie działa biotyna. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości, należy dostarczyć ją w najbardziej biologicznie aktywnej formie - D-biotynie. Właśnie taka znajduje się w kapsułkach regenerujących.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami