Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 kwietnia 2024

Chlorella w tabletkachChlorella w tabletkach to stały element na półkach sklepów z ekologiczną żywnością. Jeśli zakupiłeś ten produkt, to wiesz doskonale, że to intensywnie zielony proszek o bardzo specyficznym trawiastym smaku. To naturalny suplement diety, który bez przeszkód można dodawać do pożywienia. Oprócz tego nazywa się ją mianem superfood oraz algą, która poprawia prawie każdy aspekt funkcjonowania organizmu.

Co to jest Chlorella?

Chlorella to jednokomórkowa mikroalga występująca naturalnie w wodzie. Jest jedną z pierwszych form życia występujących na Ziemi, a więc i jednym z najstarszych żyjących organizmów. Występuje zarówno w wodach słonych jak i słodkich, a także w wilgotnej korze i ziemi, a nawet we wnętrzu innych organizmów (zoochlorella). Jest koloru intensywnie zielonego ze względu na ogromną zawartość chlorofilu, który potrzebny jest w procesie fotosyntezy.

Odkryli ją w 1890 roku duńscy mikrobiolodzy, a następnie po II wojnie światowej studia na jej temat przeniesiono do USA. Wraz z japońskimi naukowcami badania były prowadzone nawet pod kątem użycia algi jako źródła potrzebnych mikroelementów dla kosmonautów, którzy uczestniczyli w długich misjach kosmicznych. Badania głównie polegały na znalezieniu sposobu na wysuszenie algi, a przy tym zachowaniu jej substancji odżywczych. Następnie, w latach 80-tych opracowano metodę rozbijania błony komórkowej Chlorelli, aby ludzki organizm był w stanie przyswoić więcej ważnych mikroelementów. Dzięki temu osiągnięto 80-procentową wchłanialność, w porównaniu do 50% przy Chlorelli wraz z całą błoną komórkową.

Chlorella w tabletkach – co zawiera?

Chlorella w tabletkach jest cennym źródłem dużej ilości witamin, minerałów oraz aminokwasów, które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy takie jak: witamina A, witamina C, witamina E, witamina K, kompleks witamin z grupy B; żelazo, wapń, potas, fosfor, jod, magnez, cynk – to wciąż nie wszystkie składniki, jakich dostarcza ta alga.

Jak Chlorella w tabletkach wpływa na ludzki organizm?

Oto przykłady tego, co chlorella w tabletkach potrafi zdziałać w naszym organizmie:

 • naprawia i wzmacnia strukturę DNA. Alga ta ma niesamowitą umiejętność reprodukcji i czterokrotnie zwiększa swoją populację w ciągu 24 godzin. Odkryto, że dzieje się tak ze względu na zawartość CGF (Chlorella Growth Factor). W jego skład wchodzą nukleotydy i peptydy, które w naturze używa się do budowy nowego DNA u wszystkich żywych organizmów.
 • dzięki Chlorelli nasz organizm pozbywa się toksyn. Duży wpływ ma na to wysoka zawartość chlorofilu, dzięki któremu oczyszcza się krew. Ma on także pozytywny wpływ na działanie nerek i wątroby.
 • wzmacnia system odpornościowy. Zawiera składnik odpowiedzialny za aktywację komórek, które chronią organizm przed infekcjami oraz walczą z guzami. Zwalczają też inne patogeny, które mogą pojawić się w organizmie.
 • poprawia pracę serca. Chlorella wpływa na spadek poziomu cholesterolu oraz reguluje nadciśnienie tętnicze. Sprawia również, że ściany żył stają się elastyczniejsze i wracają do naturalnego kształtu. Szczególnie poleca się ją palaczom, ponieważ wspomaga usuwanie metali ciężkich, które zawiera dym papierosowy.
 • poprawia pracę mózgu, czyli pamięć i koncentrację. Mózg wytwarza nukleozydy i nukleotydy które są odpowiedzialne za sprawnie działającą pamięć. Jednak wraz z postępującym wiekiem, ta umiejętność się zmniejsza. Chlorella w tabletkach pomaga utrzymać ich produkcję na zdrowym poziomie. Dostarcza również fosfatydyloseryny, która jest składnikiem wszystkich komórek w naszym ciele, jednak tkanka nerwowa jest w nią szczególnie bogata. Wysoka zawartość tego składnika wpływa na integralność komórek. Beta-karoten oraz witamina C, które występują w Chlorelli, również wpływa pozytywnie na pamięć.
 • zmniejsza ryzyko raka ze względu na wysoką zawartość witaminy A i karotenoidów.
 • zmniejsza efekty uboczne farmaceutyków.

Chlorella w tabletkach – jak dawkować?

Dla poprawienia ogólnego stanu zdrowia, u dorosłego człowieka zaleca się przyjmowanie 3-4 gramów Chlorelli dziennie. Jeśli organizm jest osłabiony chorobą dobrze jest przyjmować 6-8 gramów. Dla osób chorych na raka dawkę zwiększa się nawet do 30 gramów dziennie. Dla dzieci wystarczy pół lub nawet ćwierć dawki podawanej dorosłym. Można ją przyjmować o dowolnej porze dnia, ale dla najlepszej wchłanialności, pół godziny przed śniadaniem. Nie należy jednak przyjmować jej przed kawą, ponieważ kofeina zmniejsza drastycznie poziom wchłaniania składników odżywczych zawartych w Chlorelli.

U ludzi, którzy nigdy wcześniej nie przyjmowali suplementów, najlepiej jest zacząć od mniejszej dawki dziennej i stopniowo ją zwiększać.

Chlorella w tabletkach to najlepszy środek poprawiający kompleksowo funkcje organizmu. Przyjmowanie kilku rodzajów suplementów można zastąpić spokojnie tą jedną algą.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Kliphuis A., Janssen M., Martens D., Wijffels R., Light respiration in Chlorella sorokiniana, Journal of Applied Phycology, 23/2011.
 2. Franco M., Buffing M., Janssen M., Lobato C., Wijffels R., Performance of Chlorella sorokiniana under simulated extreme winter conditions, Journal of Applied Phycology, 24/2011.
 3. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
 4. Safi C., Zebib B., Merah O., Pontalier P., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 35/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami