Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 października 2022

Leczenie nerwicy jelitLeczenie nerwicy jelit powinno być kompleksowe i obejmować zarówno farmakoterapię, jak i dietoterapię, modyfikację stylu życia oraz psychoterapię. Mianem nerwicy jelit określa się zespół jelita drażliwego, czyli przewlekłą chorobę czynnościową układu pokarmowego. Takie schorzenia należą do najczęściej spotykanych w gastroenterologii, dotyczą w różnych populacjach 15-30% osób.

Czym jest nerwica jelit?

Nerwicę jelit określa się jako zaburzenie pracy jelit, czemu towarzyszy ból brzucha związany z wypróżnieniami, a także zmiana konsystencji i częstości oddawania stolca. Choroba znacznie obniża komfort życia pacjenta, jednak nie wpływa na jego długość i ryzyko wystąpienia innych chorób.

Do tej pory nie ustalono dokładnych przyczyn nerwicy jelit. Sugeruje się jej wieloczynnikowe podłoże, obejmujące: stres w życiu codziennym i brak umiejętności radzenia sobie z nim, urazy psychiczne z dzieciństwa, nadwrażliwość trzewną, wpływ czynników środowiskowych i rodzinnych.

Leczenie nerwicy jelit

Jak wspomniano we wstępie, leczenie nerwicy jelit powinno odbywać się w sposób kompleksowy i obejmować wiele dziedzin życia pacjenta. Ważne, aby najbliższe otoczenie takiej osoby zostało poinformowane o specyfice choroby, ponieważ ich zrozumienie i pomoc są bardzo ważne. Do głównych metod leczniczych nerwicy jelit zalicza się:

Farmakoterapia oraz domowe sposoby powinny być stosowane jako uzupełnienie leczenia. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwdepresyjne: dezypramina, paroksetyna, benzodiazepiny, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Powszechnie są stosowane leki rozkurczowe, działające przez bezpośredni wpływ na mięśnie gładkie jelita. Z kolei u osób z przewlekłymi zaparciami można zastosować leki przeczyszczające.

Psychoterapia

Za przyczynę zaburzeń nerwicowych jelit uznaje się czynniki psychologiczne, a dokładniej – psychospołeczne. Są one adekwatne do przeżywanych emocji, głównie lęku. Jeżeli w zaburzeniach tych dominują zespoły psychopatologiczne, to będą to głównie zaburzenia lękowe, obsesyjno kompulsywne, konwersyjne, zaburzenia adaptacyjne oraz ciężka reakcja na stres.

Dlatego tak ważna jest psychoterapia. Leczenie nerwicy jelit zawsze powinno być prowadzone także pod okiem doświadczonego psychoterapeuty, który zajmuje się terapią między innymi właśnie takich pacjentów. Specjalista pomoże poradzić sobie z sytuacjami stresowymi, nauczy radzenia sobie z nimi oraz zwiększy świadomość pacjenta w zakresie związku między chorobą a psychiką. Najczęściej stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. W ostatnich latach coraz częściej praktykuje się także hipnoterapię.

Dieta w nerwicy jelit

Zaburzenia w składzie mikroflory jelit oraz osi mózgowo-jelitowej są uważane za istotny czynnik w patogenezie i patofizjologii zespołu jelita drażliwego. Poznanie roli mikroorganizmów jelitowych, a także podejmowanie prób optymalizacji składu flory jelitowej z użyciem probiotyków i prebiotyków może stworzyć możliwości do podejmowania działań profilaktycznych i terapeutycznych w zespole jelita drażliwego. Przede wszystkim warto więc sięgać po probiotyki i naturalną żywność probiotyczną (naturalne jogurty, kefiry, maślanki, dania przygotowane na zakwasie).

Leczenie nerwicy jelit dietą musi być uzależnione od postaci choroby. Należy więc ustalić, czy jest ona biegunkowa, zaparciowa czy mieszana. W postaci biegunkowej wskazane będzie spożycie drobnych makaronów, pszennego pieczywa, biszkoptów, ryżu białego, gotowanych warzyw i owoców. Z kolei w postaci zaparciowej należy utrzymywać dietę bogatoresztkową, czyli obfitującą w błonnik pokarmowy.

Osoby z nerwicą jelit, zwłaszcza z postacią biegunkową, często doświadczają niedoborów pokarmowych. Warto więc zdecydować się na regularną suplementację najważniejszych składników odżywczych – witamin, minerałów, NNKT. Aby nie przyjmować kilkunastu tabletek można kupić Spirulinę, która w swoim składzie posiada wszystkie ważne związki w dużym, skoncentrowanych ilościach. Dodatkowo można przyjmować koenzym Q10.

Modyfikacja stylu życia

Aby jelita prawidłowo funkcjonowały należy przede wszystkim unikać stresu, dobrze się wysypiać i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Korzystny jest nawet jeden dłuższy spacer dziennie. Aktywność, szczególnie na świeżym powietrzu, powoduje między innymi wzrost ukrwienia i dotlenienia jelit, co wpływa korzystnie na ich czynność. W wyniku ruchu poprawia się też ich perystaltyka. Przy nerwicy jelit warto zrezygnować z używek, takich jak papierosy, nadmiar alkoholu i kofeina.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dworzański T., Fornal R., Koźba Ł., Celiński K., Dworzańska E., Rola mikrobioty jelitowej w zespole jelita nadwrażliwego, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.
  2. Denys K., Orzechowska A., Gałecki P., Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego?, Medycyna po Dyplomie, 2015.
  3. Nowakowski J., Chrobak A., Dudek D., Zaburzenia psychiczne w nieswoistych zapaleniach jelit – współistniejące zaburzenia psychiczne i mechanizmy biologiczne, Psychiatria Polska, 50/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami