Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 lipca 2022

Objawy wysokiego ciśnieniaObjawy wysokiego ciśnienia są współcześnie powszechne w różnych grupach wiekowych. Nadciśnienie to często występująca choroba układu krążenia, dotycząca nawet do 45% dorosłych Polaków. Zdiagnozowanie dolegliwości umożliwia wdrożenie leczenia, a tym samym prewencję poważnych powikłań. Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Przekroczenie tej wartości wskazuje na nadciśnienie.

Przyczyny wysokiego ciśnienia

Wiele osób skarży się na uczucie wysokiego ciśnienia. Poniżej przedstawiono obraz kliniczny tej dolegliwości, jednak warto również wiedzieć, z czego omawiana dolegliwość się rozwija. Co jest przyczyną wzrostu ciśnienia krwi powyżej normy? Do głównych czynników ryzyka nadciśnienia zalicza się:

Wyróżniamy również nadciśnienie wtórne, które rozwija się w przebiegu określonych chorób: nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorób nerek czy hiperaldosteronizmu. Należy wiedzieć, że ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem.

Objawy wysokiego ciśnienia

Nadciśnienie w początkowych etapach nie daje zazwyczaj żadnych charakterystycznych objawów przedmiotowych – może trwać to nawet wiele lat. Do rozpoznania wysokiego ciśnienia najczęściej dochodzi wówczas przypadkowo, np. podczas rutynowego pomiaru ciśnienia tętniczego. Sporadycznie mogą pojawiać się bóle głowy, które zwykle nie są wiązane z nadciśnieniem. Nie jest to jednak regułą. U niektórych osób z wysokim ciśnieniem obserwuje się:

Warto jednak regularnie obserwować swoje ciało. Im więcej pojawia się wymienionych objawów, tym większe ryzyko nadciśnienia tętniczego. Nie można jednak zawsze łączyć ich z wysokim ciśnieniem, ponieważ nie są to objawy specyficzne. Oznacza to, że mogą pojawiać się w przebiegu różnych chorób czy stanów fizjologicznych.

Jednym z objawów nadciśnienia są objawy ze strony serca. Niekiedy pacjenci odczuwają łomotanie serca lub niewyraźne uczucie ciasnoty w jego okolicy. Następuje pogorszenie tolerancji wysiłku i przyspieszona męczliwość. Dzieje się tak, ponieważ serce nie nadąża z pompowaniem odpowiedniej ilości krwi.

Konsekwencje nadciśnienia

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu poważnych powikłań ogólnoustrojowych i wielonarządowych. Wysokie ciśnienie uznaje się za jeden z głównych czynników ryzyka:

  • udaru mózgu;
  • retinopatii;
  • tętniaka rozwarstwiającego aorty;
  • przerostu lewej komory serca;
  • choroby wieńcowej;
  • zawału mięśnia sercowego;
  • przewlekłej choroby nerek.

Z tego względu niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie dolegliwości i wdrożenie postępowania leczniczego. Obejmuje ono modyfikację stylu życia i ewentualną farmakoterapię (na początku, przy nadciśnieniu I stopnia, zwykle zmiana stylu życia jest już wystarczająca). Niestety – wciąż utrzymuje się niska świadomość ludzi na temat ciśnienia tętniczego krwi. Szacuje się, że około 30% osób z wysokim ciśnieniem pozostaje nieświadoma swojego problemu.

Leczenie wysokiego ciśnienia

Leczenie wysokiego ciśnienia dzieli się na farmakologiczne i niefarmakologiczne. Zależy od wysokości ciśnienia, chorób współwystępujących i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Leczenie farmakologiczne rozpoczyna się od monoterapii, czyli przyjmowania jednego leku. Do 50% chorych dobrze reaguje na stosowanie wyłącznie jednego preparatu obniżającego ciśnienie.

Leczenie niefarmakologiczne obejmuje obniżenie masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, ograniczenie spożycia alkoholu, rezygnację z używek i zmianę diety na niskosodową i bezkofeinową. Zalecane są również umiarkowane aktywności fizyczne 3-4 razy w tygodniu po 30-40 minut.

W rzeczywistości leczenie nadciśnienia jest bardziej skomplikowane. Jeśli wynika ono z choroby ogólnoustrojowej, np. cukrzycy, należy podjąć się leczenia choroby podstawowej. Dobierając leki na nadciśnienie należy pilnować, aby nie wchodziły w interakcję z lekami na cukrzycę. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży farmakoterapia ogólnie jest przeciwwskazaniem względnym. Leki powinny być dobierane ze szczególną ostrożnością.

Polecane produkty

Krzem organiczny
Krzem organiczny o wysokiej przyswajalności na poziomie aż 85%. Wzmacnia stawy, mięśnie i kości. Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyśpiesza wzrost włosów jak również paznokci ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grodzicki T., Gryglewska B., Tomasik T., Windak A., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym w wieku podeszłym, Gerontologia Polska, 4/2012.
  2. Gaciong Z., Lewandowski J., Siński M., Abramczyk P., Jak rozpoznać wtórne postacie nadciśnienia tętniczego?, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2008.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami