Aktualizacja: 16 września 2024
Jak odgazować wodę, jeśli mamy w domu wyłącznie butelki wody gazowanej, która z różnych względów nie może zostać wypita? Wiele osób nie lubi posmaku gazu (dwutlenku węgla), a picie wody gazowanej wywołuje u nich dyskomfort. Inni zaś potrzebują wody niegazowanej, np. aby podać ją małemu dziecku lub aby zastosować w celach kosmetyczno-pielęgnacyjnych. Jeśli z różnych względów nie mamy dostępu do butelkowanej wody niegazowanej, warto wiedzieć, co zrobić z tą gazowaną, aby przystosować ją do użytku.
Jak odgazować wodę?
Najszybszym sposobem na odgazowanie wody gazowanej jest jej zagotowanie. Wystarczy doprowadzić ją do wrzenia, aby pozbyć się zawartych w niej cząsteczek dwutlenku węgla. Decydując się na tę czynność, należy pamiętać, aby nie gotować wody gazowanej zbyt długo, ponieważ spora jej część może wyparować, przez co pozbędziemy się cennego płynu – to ważne zwłaszcza jeśli z różnych względów brakuje dostępu do wody pitnej (np. w związku z naturalnymi katastrofami lub dłuższymi naprawami sieci wodociągowej).
Innym sposobem jest odkręcenie butelki z wodą gazowaną (lub przelanie jej do garnka, aby przyspieszyć proces), a następnie pozostawienie na kilka lub kilkanaście godzin, aby gaz mógł samoistnie wyparować. Dobrym pomysłem jest pozostawienie jej tak na noc, aby nadawała się do spożycia z samego rana.
Nieco mniej skutecznym sposobem, lecz praktycznym w momencie, gdy nie mamy dostępu zarówno do wody niegazowanej, jak i do gazu (aby zagotować wodę), jest odkręcenie butelki z wodą gazowaną, pozostawienie na kilka minut, a następnie szczelne jej zakręcenie i energiczne wstrząsanie. Dalszym krokiem jest bardzo powolne, stopniowe odkręcanie korka. Czynności tej nie należy wykonywać szybko, ponieważ woda wypłynie spoza butelki na ziemię, w związku z czym nie będzie już można jej wypić. Lekkie poluzowanie korka sprawi, że woda zacznie silnie gazować i podchodzić do góry. Gdy się uspokoi, należy dalej w niewielkim stopniu odkręcić butelkę, ponownie czekając. Wykonujemy to aż do całkowitego zdjęcia korka, po czym ponownie zakręcamy butelkę i energicznie wstrząsamy. Wszystkie etapy powtarzamy nawet kilka czy kilkanaście razy. Za każdym razem woda będzie nieco mniej gazowana.
Czy woda gazowana jest zdrowa?
Zgodnie z zaleceniami lekarzy i specjalistów na 1 kilogram masy ciała powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników, np.:
- aktywności fizycznej;
- stanu zdrowia;
- wieku;
- masy ciała;
- pogody panującej na zewnątrz.
Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody, natomiast w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4-5 litrów na dobę. Wiele osób sięga po wodę gazowaną. Czy jest ona zdrowa i co warto o niej wiedzieć?
Woda gazowana i niegazowana nawadniają tak samo. Jeżeli człowiek dobrze się czuje po wypiciu wody gazowanej i nie ma u niego przeciwwskazań do jej spożywania – śmiało można ją pić. Nie będzie ona jednak dobrym wyborem w następujących przypadkach:
- refluks żołądkowo-jelitowy;
- zgaga;
- częste bóle żołądka;
- choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy;
- zespół jelita drażliwego;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- nieustabilizowane lub wysokie nadciśnienie tętnicze;
- tendencja do wzdęć i choroby układu pokarmowego przebiegające ze wzdęciami;
- infekcje i ostre choroby gardła (ponieważ wysokie nasycenie dwutlenku węgla może podrażniać bolesne tkanki i nasilać ból).
Nie ma medycznych przeciwwskazań, aby pić wodę gazowaną w czasie ciąży, o ile u ciężarnej nie pojawiają się powyższe czynniki ryzyka i przeciwwskazania. Po wodę gazowaną nie powinny również sięgać dzieci do 3. roku życia.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Pacjent GOV.pl – Pij więcej wody.
- Wojtaszek T., Wybierzmy wodę, która służy zdrowiu, Bezpieczeństwo i Higiena Żywności 06/95/2011.
Zostaw komentarz