Kolagen do picia
Kolagen do picia

Badanie cytologiczneBadanie cytologiczne to procedura przesiewowa w kierunku nowotworu szyjki macicy. Na jego podstawie lekarz może zidentyfikować obecność komórek przedrakowych lub rakowych w pobranym materiale biologicznym. To z kolei, w razie konieczności, zapewnia możliwość wczesnego wdrożenia leczenia i zwiększa rokowania pacjentki.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne odbywa się w trakcie rutynowej kontroli ginekologicznej, a więc pacjentka powinna znajdować się w pozycji półleżącej na fotelu ginekologicznym. Lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera komórki z tarczy i kanału szyjki, po czym umieszcza je na szkiełku podstawowym i utrwala w czasie maksymalnie 20 sekund w alkoholu lub preparatem typu cytofix. Szkiełko z rozmazem lub pojemnik z materiałem na podłożu płynnym należy odpowiednio oznakować, a następnie przesyła się materiał biologiczny do laboratorium, gdzie oceniają je uprawnione do tego osoby.

Czy badanie cytologiczne boli?

Cytologia jest bezbolesna, większość kobiet nie odczuwa nawet momentu, w którym pobrane zostają komórki. Trwa maksymalnie kilka minut, choć w większości przypadków to kwestia kilkudziesięciu sekund. Po samym badaniu nie występują skutki uboczne. Jedynie u niektórych kobiet może pojawić się lekkie, chwilowe plamienie, które szybko ustępuje samoistnie.

Kiedy wykonać  badanie cytologiczne?

Pierwsze badanie cytologiczne powinno się wykonać nie później niż po ukończeniu 25. roku życia lub nie później niż po upływie 3 lat od rozpoczęcia współżycia. Im wcześniej kobieta przechodzi inicjację seksualną, tym szybciej powinna zrobić pierwszą cytologię.

Zaleca się, aby każda zdrowa kobieta wykonywała badanie cytologiczne nie rzadziej niż co 3 lata. Dotyczy to kobiet, u których poprzednie wyniki były prawidłowe i które nie znajdują się w gronie zwiększonego ryzyka raka szyjki macicy. W innym razie badanie powinno być wykonywane częściej, nawet raz do roku, zgodnie z zaleceniami ginekologa.

Badanie cytologiczne – wskazania

Badanie cytologiczne pozwala na wczesną diagnostykę raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy rozwija się wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim potencjale rakotwórczym. To wirus przenoszony drogą płciową i wywołujący przewlekłe zakażenie. Jego czynnikami ryzyka są:

  • dieta uboga w witaminę C;
  • liczba porodów;
  • wiek rozpoczęcia współżycia;
  • aktywność seksualna z różnymi partnerami;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • palenie papierosów;
  • współistnienie innych zakażeń płciowych.

Wskazaniem do wykonania badania jest chęć kontroli swojego stanu zdrowia. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, dlatego każda przedstawicielka płci żeńskiej powinna systematycznie uczęszczać na cytologię. Ciekawostką jest, że do 28% kobiet z prawidłową cytologią jest nosicielkami wirusa HPV.

Badanie cytologiczne – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do badania cytologicznego są:

  • nasilone upławy i krwawienia z dróg rodnych;
  • menstruacja;
  • stany zapalne w obrębie narządów rodnych;
  • stosowanie leków i preparatów dopochwowych w ciągu ostatnich 4 dni poprzedzających wizytę u ginekologa (dotyczy to również irygacji pochwy).

24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania cytologii. Wręcz przeciwnie, należy do grona badań rekomendowanych.

Z reguły kobieta zostaje poinformowana o nieprawidłowościach w ciągu 21 dni (prawidłowe wyniki nie są konsultowane z pacjentką). W Europie ponad 62% rozpoznanych raków szyjki macicy można z powodzeniem wyleczyć, dlatego tak ważne jest wczesne działanie. Przy nieprawidłowej cytologii przeprowadza się kolejne badania cytologiczne oraz test HR HPV. Zalecana jest również kolposkopia. Leczenie dobierane jest jednak indywidualnie do wyników i stanu zdrowia pacjentki – nie ma tu złotego środka.

Badanie cytologiczne w ramach programu NFZ można wykonać bezpłatnie raz na 3 lata. Możliwość ta przysługuje każdej kobiecie. Alternatywą jest wykonanie badania prywatnie. Wówczas jego koszt wynosi zaledwie około 50 zł.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Spaczyński M., Kotarski J., Nowak-Markwitz E., (i inni), Postępowanie w przypadku nieprawidłowego wyniku przesiewowego badania cytologicznego, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, 2006-2011.
  2. Skrajna A., Zielińska A., Kania M., (i inni), Ocena skuteczności badania cytologicznego w wykrywaniu stanów przednowotworowych i nowotworów szyjki macicy, Postępy Nauk Medycznych, 7/2013.
  3. Nasierowska-Guttmejer A., Kędzia W., Rokita W., (i inni), Rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia płaskonabłonkowych zmian śródbłonkowych szyjki macicy na podstawie wytycznych CAP/ASCCP, Geriatria i Perinatologia Polska, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami