Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ubichinol - zredukowana postać koenzymu Q10Ubichinol stanowi zredukowaną postać koenzymu Q10, czyli pozbawioną tlenu. Badaniem i izolowaniem koenzymu zajmował się w dużej mierze dr R.A. Morton. To właśnie on wyodrębnił dwie formy koenzymu: ubichinol oraz ubichinon (postać utlenioną).

Gdzie występuje ubichinol?

Związek ten można spotkać w:

  • strukturach hydrofobowych wszystkich żywych komórek;
  • lipoproteinach krwi.

Gromadzi się głównie w narządach wewnętrznych, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużej ilości energii. Są to między innymi nerki, wątroba, serce, a także płuca. Naturalnym źródłem w pożywieniu są także organy zwierzęce, a poza tym – choć w mniejszej ilości – mięso i ryby. Pewne ilości substancji, choć bardzo niewielkie, znajdują się w wybranych warzywach i owocach.

Jakie właściwości wykazuje ubichinol?

Ubichinol występuje w strukturach hydrofobowych błon komórkowych i wykazuje działanie antyoksydacyjne. W połączeniu z witaminą E regeneruje wybrany rodnik do postaci zredukowanej, która wykazuje właśnie działanie antyoksydacyjne. Ponadto wykazuje zdolność wychwytywania wolnych rodników tlenowych. Silne działanie przeciwutleniające wiąże się w dużej mierze z faktem, że ubichinol nie posiada w swej cząsteczce tlenu, w związku z czym może go ze sobą wiązać. Cząsteczki tlenu zwane wolnymi rodnikami, które mogłyby atakować komórki organizmu, łączą się właśnie z koenzymem.
Obie wymienione na wstępie formy koenzymu Q10 są aktywne. Ubichinol ulega przemianie w ubichinon, z kolei pod wpływem odpowiednich enzymów może z powrotem wrócić do postaci zredukowanej. Oddając atom wodoru ubichinol może tworzyć formę pośrednią – rodnik ubisemichinonowy.

Związek zmniejsza także ryzyko wystąpienia niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego, jak np. miażdżycy, ponieważ chroni cholesterol LDL przed utlenianiem. Innymi działaniami w kontekście zmniejszania ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych są:

  • obniżanie oporu naczyń obwodowych;
  • zwiększanie pojemności wyrzutowej serca;
  • obniżanie ciśnienia, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego.

Zauważa się, że regularna suplementacja stymuluje układ immunologiczny organizmu, tym samym zwiększając jego odporność. Na końcu należy wspomnieć, że koenzym Q10 w tej postaci wpływa korzystnie na wygląd (w tym stan skóry).

Wpływ ubichinolu na skórę

Koenzym Q10 stanowi częsty składnik kosmetyków dla osób dojrzałych, głównie przeciwzmarszczkowych. Wiąże się to z faktem, że substancja ta:

  • chroni skórę przed starzeniem się, m.in. dzięki właściwościom przeciwutleniającym;
  • pobudza metabolizm i procesy regeneracyjne naskórka i komórek skóry;
  • chroni skórę przed działaniem toksycznych substancji i zanieczyszczeniami środowiska;
  • zwiększa jędrność skóry, a także jej wilgotność i elastyczność;
  • rozjaśnia przebarwienia.

Obecnie trwają również badania nad możliwością wykorzystania koenzymu Q10 w kosmetykach chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, jako filtr o niskim ryzyku podrażnień.

Jak suplementować ubichinol?

Ubichinol dostępny jest w postaci suplementów, przy czym aby wywołać korzystne efekty w organizmie należy kapsułki przyjmować regularnie i długoterminowo (przynajmniej kilkanaście dni). Produkt należy przyjmować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Można go otrzymać w aptekach oraz sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.
Koenzym Q10 dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i znacznie lepiej wchłania się do organizmu, jeśli jest przyjmowany wraz z pokarmem. Jego maksymalne stężenie w osoczu krwi odnotowuje się po maksymalnie 23 godzinach od momentu doustnego podania. Dodatkowo warto wiedzieć, że ilość koenzymu Q10 w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem. Oznacza to, że wraz z upływem lat suplementacja i spożycie produktów bogatych w ten związek ma coraz większe znaczenie. Zazwyczaj suplementacja nie powoduje skutków ubocznych. Zrezygnować z niej powinny osoby nadwrażliwe na którykolwiek składnik kapsułek.

Niedobór

Niedobór koenzymu Q10 może powodować ogólne osłabienie i złe samopoczucie, ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia licznych chorób układu krążenia czy nowotworów. Pogarsza się stan i funkcjonowanie skóry, co niekiedy widać gołym okiem. Mogą pojawiać się przewlekłe migreny i silne bóle głowy.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
  2. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  3. Littarru G., Ubichinol, Nowe spojrzenie na najbardziej aktywną postać koenzymu Q10.
  4. Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami