Kolagen do picia
Kolagen do picia

koenzym q10 w kapsułkachKoenzym Q10 w kapsułkach to suplement diety wywierający silne działanie zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy, choć jego właściwości są znacznie szersze. To źródło energii w postaci ATP, jak również lek II rzutu w terapii męskiej niepłodności. Związek ten występuje naturalnie w organizmie każdego człowieka, zatem doustne uzupełnianie jego niedoborów jest bezpiecznie i nie wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. Jak przyjmować koenzym Q10 w kapsułkach i dlaczego warto go suplementować?

Koenzym Q10 w kapsułkach – działanie

Chociaż podobny w budowie do niektórych witamin (np. witaminy K), koenzym Q10 nie jest witaminą. To centralny składnik w mitochondrialnym łańcuchu transportu elektronów, zlokalizowany w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. Podstawowym celem suplementacji tego związku jest dostarczanie do organizmu energii – można zauważyć poprawę libido, energii, witalności. Spada przewlekłe zmęczenie, senność w ciągu dnia, a jakość snu znacznie się poprawia. Dodatkowo koenzym Q10 działa jak silny antyoksydant. Oznacza to, że eliminuje nadmiar wolnych rodników tlenowych w ustroju (będących poważnym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych), uczestniczy w sygnalizacji komórkowej, stabilizacji błon komórkowych oraz ekspresji genów. Organy o dużym zapotrzebowaniu energetycznym (serce, mózg czy wątroba) posiadają największą zawartość tego związku.

Koenzym Q10 został uznany jako lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności, ponieważ poprawia jakość nasienia i zwiększa ruchliwość plemników. Chroni również przed uszkodzeniami DNA mitochondrialnego, co zmniejsza ryzyko poważnych wad genetycznych u płodu. W odniesieniu do układu sercowo-naczyniowego udowodniono, że:

  • wzmacnia odporność mięśnia sercowego i zmniejsza ryzyko jego infekcji;
  • tworzy błony komórek mięśnia sercowego;
  • poprawia tolerancję na wysiłek fizyczny;
  • chroni przed powstawaniem groźnych zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych;
  • obniża poziom cholesterolu LDL;
  • przyspiesza regenerację struktur naczyniowych, zapewniając elastyczność naczyń krwionośnych.

Do zaburzeń naturalnej produkcji koenzymu Q10 dochodzi m.in. wskutek nieodpowiedniej diety, stresu i rozmaitych infekcji, ale także w konsekwencji przyjmowania niektórych leków.

Jak suplementować koenzym Q10 w kapsułkach?

W suplementacji koenzymu Q10 liczy się przede wszystkim systematyczność – rekomenduje się stosowanie go każdego dnia przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Nie należy przekraczać dawki zaleconej przez producenta,  zwykle jest to 1 kapsułka dziennie popijana obficie wodą. Nie ma natomiast znaczenia pora dnia suplementacji. Jako że koenzym Q10 jest związkiem dobrze rozpuszczalnym w tłuszczach, dla lepszego efektu można przyjmować go w połączeniu z posiłkiem bogatym w tłuszcze lub wspólnie z olejem z czarnuszki w kapsułkach.

Koenzym Q10 w kapsułkach – jaki wybrać?

Podczas wyboru suplementów diety najlepiej stawiać na produkty naturalne, o sprawdzonej jakości. Przykładem jest koenzym Q10 bioalgi, produkowany drogą naturalnego procesu fermentacji. W efekcie pozyskuje się czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak koenzym Q10 występujący w ludzkim organizmie. To niezwykle istotne, gdyż jedynie koenzym Q10 naturalny o wysokiej biodostępności może wpływać na zdrowie konsumenta. Syntetyczny (izomer trans) jest tańszy w produkcji, przez co cena koenzymu Q10 jest niższa. Jednak posiada on liczne wady, m.in. nie jest dobrze akceptowany przez komórki ciała i nie wchłania się w odpowiednich ilościach, jakie potrzebuje organizm.

W składzie dobrego koenzymu Q10 mogą znajdować się związki uzupełniające jego działanie, takie jak witamina C, selen czy witamina B1. Na koniec należy zwrócić uwagę, aby produkt nie był modyfikowany genetycznie (oznaczenie „bez GMO”) oraz aby był nietestowany na zwierzętach.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Filipiak K., Koenzym Q10 w niewydolności serca – w oczekiwaniu na nowe wytyczne dotyczące leczenia niewydolności serca, Kardiologia Polska, 73/2015.
  2. Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  3. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 68/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami