Kolagen do picia
Kolagen do picia

Koenzym Q10 - z czym nie łączyć?Jednym z popularniejszych w XXI wieku suplementów diety jest koenzym Q10 – z czym nie łączyć tego związku, aby przyjmowanie go było skuteczne i bezpieczne? Jakie są wskazania do jego stosowania? Na te pytania zawsze warto znać odpowiedzi.

Koenzym Q10 – co to jest?

Koenzym Q10 jest związkiem chemicznym naturalnie występującym we wszystkich organizmach żywych – zwierzęcych i roślinnych. To silny antyoksydant, zwiększający produkcję i wykorzystanie energii w komórkach, w szczególności w mięśniu sercowym i mięśniach poprzecznie prążkowanych szkieletowych. Eliminuje wolne rodniki znajdujące się w ustroju, będące czynnikiem ryzyka licznych chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo wpływa korzystnie na czynność układu sercowo-naczyniowego, samopoczucie, płodność oraz odporność. Do zaburzeń naturalnej produkcji koenzymu Q10 dochodzi m.in. wskutek złej diety, stresu i rozmaitych infekcji, ale także w konsekwencji przyjmowania niektórych leków. Jego fizjologiczna synteza spada wraz z wiekiem.

Decydując się na suplementację koenzymu Q10 należy pamiętać, aby przyjmować go wspólnie z posiłkiem. Wszystko przez to, że wchłanianie podstawowego związku aktywnego w dużej mierze zależy właśnie od obecności tłuszczów.

Koenzym Q10 – wskazania

Koenzym Q10 warto przyjmować przede wszystkim w następujących przypadkach:

Udowodniono także, że koenzym Q10 hamuje produkcję cholesterolu w wątrobie oraz przeciwdziała utlenianiu frakcji LDL. Tym samym odciąża wątrobę i może ona bez trudności spełniać swoje liczne funkcje. Omawiany związek dodatkowo wspomaga regenerację wątroby i oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest więc polecany każdemu, komu zależy na zdrowiu tego narządu. Wskazaniem jest również dbanie o wygląd i kondycję skóry. Koenzym Q10 to cenny składnik dla komórek skóry, gdyż jest kluczowy do jej regeneracji, np. po opalaniu się czy uszkodzeniach naskórka. Jako składnik zaangażowany w proces produkcji ATP, uczestniczy zarówno w procesach podziałów komórkowych, jak i w syntezie białek podporowych i enzymów. Pełni funkcje antyoksydacyjne, opóźniając procesy starzenia się skóry i zmniejszając widoczność zmarszczek mimicznych.

Koenzym Q10 – z czym nie łączyć?

Suplementując koenzym Q10 należy wiedzieć, że nie zawsze jego działanie jest korzystne w połączeniu z niektórymi lekami. Przykładowo koenzym Q10:

  • może nasilać działanie leków moczopędnych, glikozydów naparstnicy, azotanów;
  • wydłuża czas działania enalaprilu i nitrendypiny, leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi;
  • hamuje przeciwagregacyjne i przeciwzakrzepowe działanie warfaryny.

Koenzymu Q10 nie powinno się przyjmować podczas chemioterapii i radioterapii, a także w połączeniu z lekami na cukrzycę. Wykazano, że może wpływać on na skuteczność niektórych leków stosowanych w leczeniu nowotworów, jak również może zwiększać skuteczność leków przeciwcukrzycowych, co nierzadko prowadzi do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.
Koenzym Q10 warto natomiast łączyć z witaminą E, witaminą C oraz selenem. Działanie wszystkich tych związków jest bowiem wówczas znacznie potęgowane. Udowodniono, że omawiany antyoksydant może zmniejszać ryzyko działań niepożądanych występujących po stosowaniu statyn (leków obniżających stężenie cholesterolu).

Koenzym Q10 – przeciwwskazania

Koenzymu Q10 nie należy przyjmować, jeśli dana osoba ma alergię lub nietolerancję na ten związek lub którykolwiek inny składnik preparatu. Chociaż alergie na koenzym Q10 są rzadkie, istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznych u osób wrażliwych. Zaleca się zachowanie ostrożności i konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Należy mieć na uwadze, że u niektórych osób suplementacja może wywoływać bezsenność, co wiąże się z nagłą podażą sporej ilości energii.

Koenzym Q10 może przynosić wiele korzyści zdrowotnych, istnieją również pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  2. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  3. Zeifer A., Koenzym Q10. Budowa, źródła pozyskiwania oraz zastosowanie, Kosmetologia Estetyczna i Medycyna, 4/2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami