Kolagen do picia
Kolagen do picia

Suplementacja koenzymu Q10Suplementacja koenzymu Q10 rekomendowana jest każdemu, kto zmaga się z przewlekłym zmęczeniem, brakiem energii czy zaburzeniami snu. To związek wielozadaniowy, naturalnie występujący w organizmie człowieka, którego spadek obserwuje się dopiero po 30. roku życia. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o jego przyjmowaniu.

Suplementacja koenzymu Q10 – wskazania

Koenzym Q10 umożliwia produkcję energii już na poziomie komórkowym, występuje ona w formie cząsteczek ATP i może być wykorzystywana do przeprowadzania reakcji biochemicznych. Dlatego podstawowym wskazaniem do suplementacji są:

  • chroniczne zmęczenie;
  • wypalenie zawodowe;
  • nadmierna senność w ciągu dnia i różnego rodzaju zaburzenia snu;
  • brak energii i motywacji do działania;
  • budzenie się rano jeszcze bardziej zmęczonym niż przed pójściem spać.

Energia w postaci ATP jest niezbędna do czynności wszystkich narządów wewnętrznych, zwłaszcza mózgu, serca, mięśni i nerek. Suplementacja polecana jest więc celem:

  • poprawy wydolności;
  • przeciwdziałania demencji;
  • zwiększania siły i wytrzymałości mięśni;
  • przeciwdziałania zmęczeniu mięśniowemu;
  • poprawy pamięci i koncentracji.

Osoby z przewlekłymi chorobami dotyczącymi narządów wewnętrznych powinny przed suplementacją skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że związek ten będzie korzystnie uzupełniał terapię podstawową, o tym jednak decyduje zawsze lekarz. Zwłaszcza w przypadku chorób sercowo-naczyniowych odnieść można ponadprzeciętne korzyści. Udowodniono bowiem, że koenzym Q10 może chronić przed zwyrodnieniami mięśnia sercowego w przebiegu m.in. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca.

Na końcu warto zaznaczyć, że poza osobami aktywnymi fizycznie, z niektórymi chorobami serca, uczącymi się czy zmęczonymi i przepracowanymi, suplementacja koenzymu rekomendowana jest mężczyznom starającym się o potomstwo. Związek uznano wręcz za lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Wszystko przez to, że działa jako silny antyoksydant, który zwiększa odżywienie i ruchomość plemników, a także ich ogólną liczbę w nasieniu.

Zobacz również: Jak poprawić jakość nasienia?

Suplementacja koenzymu Q10 – przeciwwskazania

Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem do suplementacji koenzymu jest hipotensja, czyli zbyt niskie ciśnienie w porównaniu do wartości fizjologicznych. Koenzym Q10 może obniżać ciśnienie jeszcze bardziej. Dodatkowo nie należy go przyjmować w momencie wystąpienia reakcji alergicznej, jednak taka sytuacja praktycznie nigdy się nie zdarza.

Jak przyjmować koenzym Q10?

Nie ma ustalonej dziennej rekomendowanej dawki tego związku, choć wiele źródeł podaje, że 100 mg jest w zupełności wystarczające. Koenzym Q10 sprzedawany jest zwykle w formie kapsułek, które należy obficie popić wodą, aby otoczka mogła jak najszybciej się rozpuścić. Nie ma znaczenia, czy suplementujemy koenzym Q10 w trakcie jedzenia, czy na czczo. Ważne, aby w suplemencie znalazły się dodatkowe składniki zwiększające jego biodostępność czy potęgujące działanie, np. witamina C lub witamina B1. Jeśli suplement diety zawiera czysty koenzym Q10 bez żadnych dodatków, warto przyjmować go wspólnie z jedzeniem. Proces wewnątrzustrojowego biosyntezy koenzymu wymaga ponadto odpowiedniego poziomu witamin takich jak:

Popularnością cieszy się koenzym Q10 bioalgi, wytwarzany przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. W efekcie stanowi czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak koenzym Q10 naturalny, występujący w ludzkim organizmie. Jest bardzo dobrze wchłaniany i akceptowany przez ustrój, dzięki czemu może być w pełni wykorzystany.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  2. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
  3. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  4. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
  5. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami