Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 marca 2022

Rzęsy i brwi - dlaczego wypadają?Rzęsy i brwi zalicza się do owłosienia naszego ciała. Dlatego też stosowanie złej diety oraz prowadzenie niewłaściwego trybu życia może wpływać na pogorszenie kondycji, a nawet prowadzić do ich utraty. Jakie są inne przyczyny wypadania rzęs i brwi? Co może wpływać na ich osłabienie?

Rzęsy i brwi – przyczyny ich wypadania

Rzęsy, tak jak i inne włosy, wypadają każdego dnia i jest to całkowicie naturalny proces. Zazwyczaj wypadają około 2-3 rzęsy dziennie. Jeśli jednak zauważalna jest większa ilość utraconych włosków, należy skonsultować to z lekarzem. Jak się okazuje nadmierne wypadanie rzęs może być oznaką stanów chorobowych w organizmie.

Często utrata rzęs i brwi może być związana z zaburzeniami hormonalnymi jak np. niedoczynność tarczycy. Wypadanie rzęs może również występować w okresie menopauzy oraz w wyniku  chorób oczu takich jak stany zapalne spojówek,brzegów powiek, a także samych mieszków włosowych. Dodatkowo utrata tego rodzaju włosków może być spowodowana łysieniem plackowatym. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która polega na utracie dużej ilości włosów z ciała. Inną przyczyną wypadania rzęs może być chemioterapia oraz poważne niedobory witamin i minerałów w diecie.

Do innych przyczyn wypadania rzęs i brwi należy:

  • przyjmowanie niektórych leków
  • alergia na kosmetyk lub soczewki kontaktowe
  • działanie wolnych rodników
  • zabiegi chirurgiczne oka
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków, które potrzebują mocnego pocierania podczas demakijażu oka
  • pogoda i gwałtowne zmiany temperatury otoczenia
  • nieumiejętnie wykonywane zabiegi kosmetyczne np. nieprawidłowo stosowana zalotka czy nieprofesjonalne przedłużanie rzęs

Wypadanie rzęs  i brwi – jak sobie z tym poradzić?

1. Olejek rycynowy.

Olejek rycynowy stanowi naturalne remedium na wypadanie rzęs. Preparat ten posiada w swoim składzie stężenie kwasów omega-9 oraz witaminę E, która posiada bardzo pozytywny wpływ na włosy. Dzięki jego stosowaniu, zarówno brwi i rzęsy staną się nie tylko gęstsze, ale również ciemniejsze. Najlepiej aplikować go przy pomocy grzebyczka do brwi na noc, z kolei rano zmyć pozostałości. Systematyczne stosowanie olejku rycynowego przez kilka tygodni pomoże zapobiec wypadaniu rzęs, a także pobudzi je do wzrostu.

2. Odżywki do rzęs.

Obecnie w sklepach i drogeriach znaleźć można wiele preparatów pielęgnacyjnych, a także zapewniających rzęsom odpowiednią kondycję. Najlepiej wybierać te z zawartością ekstraktu z granatu, ogórka, pestek dyni czy zielonej herbaty.

Jak dbać o rzęsy, aby nie wypadały?

Pielęgnacja wypadających rzęs wymaga szczególnych działań. Przede wszystkim należy zrezygnować z zabiegów ich przedłużania, ponieważ to powoduje, że stają się osłabione i narażone na obciążenie.

Należy również zwrócić uwagę na wykonywanie demakijażu oczu. Warto robić to delikatnie, nasączonym wacikiem mleczkiem lub płynem micelarnym. Z kolei przy makijażu wodoodpornym dobrze jest stosować kosmetyki przeznaczone tylko do tego rodzaju makijażu. Demakijaż oczu wykonuje się wyłącznie przed snem, z kolei przed nałożeniem maskary należy rzęsy dokładnie rozczesać.

Aby posiadać efekt zdrowych i zadbanych rzęs, warto rozsądnie korzystać z zalotki. Przed jej użyciem warto ogrzać ją np. strumieniem ciepłej wody, dzięki czemu włoski będą mniej sztywne. Ważne jest również, aby zalotka była dobrze wyprofilowana. W innym przypadku, nawet kiedy właściwie się nią posługujemy, może zrobić krzywdę rzęsom.

Z kolei gdy problem wypadania włosków dotyczy zarówno brwi jak i owłosionej skóry głowy pomocna jest suplementacja takimi produktami jak m.in. Spirulina, skrzyp polny czy drożdże. Warto również wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające selen, witaminę A, E oraz witaminy z gruby B, które bezpośrednio wpływają na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami