Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 lipca 2023

Kwas hialuronowy w kapsułkachKwas hialuronowy w kapsułkach to jeden z cenniejszych suplementów diety. Wykazuje działanie silnie nawilżające, ochronne i regeneracyjne w stosunku do niemal wszystkich tkanek organizmu. To związek występujący naturalnie w ustroju, dlatego tak istotne jest uzupełnianie jego niedoborów za pomocą odpowiednich preparatów.

Kwas hialuronowy – czym jest?

Kwas hialuronowy (HA) należy do grupy związków określanych terminem glikozaminoglikany. To naturalny związek posiadający identyczną budowę chemiczną zarówno u człowieka, jak i u innych kręgowców czy nawet bakterii. W organizmach żywych występuje zwykle w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Jego produkcja w największych ilościach ma miejsce do 25. roku życia, po czym zaczyna stopniowo i konsekwentnie spadać. Przekłada się to na utratę nawilżenia skóry czy ból i sztywność stawów.

Kwas hialuronowy posiada ogromną zdolność wiązania dużych ilości wody. Jest to możliwe dzięki jego anionowej budowie, której rezultatem jest przyciąganie różnorodnych kationów, np. Ca2+ . Związek wyróżnia się wysoką aktywnością osmotyczną, a ta z kolei umożliwia wiązanie znacznych ilości wody na drodze osmozy. Przykładowo, gdy stężenie kwasu hialuronowego w roztworze osiągnie poziom 0,1 mg/ml, już 1 jego cząsteczka może związać nawet 1 litr wody. Ponadto związek ten wyróżnia się wysoką biozgodnością, przez co reakcje niepożądane organizmu na jego suplementację czy stosowanie są niemal zerowe.

Zobacz również: Na co jest dobry kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy w kapsułkach – działanie

Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie w niemal wszystkich tkankach. Największe jego ilości znajdują się jednak w skórze, gałkach ocznych, mazi stawowej i chrząstce stawowej. Związek ten odpowiada między innymi za:

  • wygładzanie zmarszczek, zmniejszanie ich widoczności oraz opóźnianie ich powstawania;
  • ujędrnienie skóry;
  • nawilżenie skóry, która dzięki temu staje się sprężysta i pełna blasku;
  • przyspieszanie gojenia się ran, uszkodzeń i podrażnień skóry;
  • redukcję bólu i sztywności stawów, a także profilaktykę ich pojawiania się;
  • łagodzenie dolegliwości chorób przewlekłych, zarówno dermatologicznych (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), jak i dotyczących narządu ruchu (np. choroba zwyrodnieniowa stawów, RZS);
  • przyspieszanie rekonwalescencji po urazach takich jak skręcenia i zwichnięcia stawów;
  • poprawę widzenia poprzez stymulację produkcji łez i nawilżenia oka, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza u osób pracujących przed komputerem lub pacjentów z zespołem Sjogrena.

Najważniejszym działaniem kwasu hialuronowego jest jednak wiązanie wody, dzięki czemu wszystkie tkanki mogą zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Zobacz również: Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie?

Kwas hialuronowy w kapsułkach – wskazania do stosowania

Wskazania do przyjmowania kapsułek z kwasem hialuronowym:

  • wiek powyżej 25. roku życia;
  • ból i sztywność stawów;
  • sucha skóra;
  • częste opalanie się lub praca na zewnątrz, podczas której narażamy się na promieniowanie UV;
  • przewlekły stres;
  • nadmiernie łuszcząca się skóra;
  • zaburzenia produkcji filmu łzowego, np. przy zespole Sjogrena, zespole suchego oka;
  • przewlekłe choroby dermatologiczne i reumatologiczne;
  • cellulit;
  • rozstępy;
  • przebyte urazy i kontuzje narządu ruchu;
  • przebyte operacje lub porody.

Aby kwas hialuronowy działał jeszcze intensywniej i w kompleksowy sposób, warto przyjmować go w połączeniu z witaminą C oraz kolagenem. Dodatkowo należy pamiętać, aby kapsułki popijać dużą ilością wody. Jest ona niezbędna do tego, aby kwas mógł rozpocząć procesy wiązania jej i wykorzystywania w tkankach.

Zobacz również: Czy warto stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy w kapsułkach – jaki jest najlepszy?

Na rynku spotkać można wiele różnych kwasów hialuronowych do stosowania wewnętrznego, jednak produkty najwyższej jakości powinny spełniać kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim liczy się pochodzenie związku. Współcześnie rosnącą popularność zdobywa kwas hialuronowy pozyskiwany metodą biofermentacji roślinnej, ponieważ w przeciwieństwie do kwasu z tkanek zwierząt nie powoduje ewentualnych działań niepożądanych i może być przyjmowany również przez osoby przebywające na dietach roślinnych.

Dodatkowo warto zwracać uwagę na skład suplementu diety. Wysokiej jakości produkt powinien zawierać w nim wyłącznie czysty kwas hialuronowy, ewentualnie wzbogacony naturalnymi dodatkami, takimi jak ekstrakt z granatu. Skład nie powinien jednak zawierać sztucznych, chemicznych uzupełniaczy.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami