Kolagen do picia
Kolagen do picia

Węgiel aktywnyWęgiel aktywny (inaczej: węgiel aktywowany) stanowi naturalny środek leczniczy o wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej jednak sięgamy po niego przy bólu brzucha oraz różnego rodzaju zatruciach organizmu. Produkt można kupić w każdej aptece i zawsze warto mieć go w domu, na wypadek rozmaitych problemów zdrowotnych.

Węgiel aktywny – charakterystyka

Węgle aktywne otrzymuje się w procesie termicznego bądź chemicznego rozkładu substancji zawierających znaczne ilości węgla pierwiastkowego. Do głównych takich surowców zaliczamy przede wszystkim: węgle kamienne, brunatne, drewno i jego pochodne oraz łupiny orzechów i pestki owoców. Wiele uwagi poświęca się także takim surowcom jak torf i trociny. Węgiel aktywny ma zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również bywa wykorzystywany do:

 • oczyszczania gazów;
 • oczyszczania wód i ścieków;
 • przeprowadzania licznych syntez organicznych, gdzie pełni rolę katalizatora;
 • magazynowania paliw gazowych.

Węgiel aktywny w przemyśle jest pozyskiwany nieco inną metodą niż ten w farmaceutyce. Ten drugi musi bowiem wykazywać się wyjątkową czystością i bezpieczeństwem dla człowieka.

Węgiel aktywny – działanie

Po węgiel aktywny najczęściej sięgamy w przebiegu zatruć, które objawiają się nudnościami, biegunkami i bólem brzucha. Sprawdzi się także w sytuacjach przedawkowania niektórych leków, jednak w tym przypadku najlepiej spożyć go w konsultacji z lekarzem. Węgiel aktywny wyróżnia się silnymi właściwościami adsorpcyjnymi – wchłania wodę, zagęszczając treść pokarmową i przeciwdziałając biegunkom. Dodatkowo:

 • osłania błony śluzowe układu pokarmowego;
 • wiąże gazy jelitowe, bakterie, toksyny, białka i niektóre leki (zwłaszcza salicylany, paracetamol, leki przeciwdepresyjne, teofilinę, inhibitory MAO, chininę, beta-adrenolityki czy leki pobudzające ośrodkowy układ nerwowy).

Nie wiąże natomiast metali ciężkich, alkoholi czy substancji żrących, w związku z czym nie sprawdzi się przy zatruciach wspomnianymi substancjami. Po spożyciu węgla aktywnego można zaobserwować zabarwienie kału na czarno – jest to reakcja prawidłowa, nie powinna wzbudzać niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ węgiel aktywny nie wchłania się z układu pokarmowego, lecz w całości zostaje wydalony podczas defekacji.

Ciekawostką jest, że węgiel aktywny może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu w ustroju. Wszystko przez to, że pozwala wiązać cholesterol oraz kwasy żółciowe znajdujące się w jelitach, a następnie wydala je wraz z kałem. Ponadto wpływa korzystnie na pracę nerek, wspomagając ją. Zwłaszcza w przebiegu przewlekłych chorób nerek, gdy nie są one w stanie samodzielnie spełniać swojej powinności.

Węgiel aktywny – jak stodować?

Zalecana dawka wynosi 25 g w przypadku osób dorosłych oraz 10 g w przypadku dzieci. Węgiel aktywny dostępny jest najczęściej w postaci tabletek. Można je połknąć, jednak rekomenduje się przyrządzenie z nich zawiesiny. Wystarczy rozkruszyć tabletki i zmieszać je z wodą, a następnie wypić przygotowaną zawiesinę. Jednocześnie nie należy zapominać o wysokim nawodnieniu organizmu – w szczególności gdy zmagamy się z biegunkami i wymiotami. Nie należy przyjmować węgla aktywnego wraz z posiłkiem, ponieważ żywność osłabia jego działanie. W aptece można również zakupić lek w postaci proszku. Jego przygotowanie będzie szybsze i bardzo proste, wystarczy rozpuścić proszek w zalecanej ilości wody i wypić. Lek przyjmujemy aż do ustąpienia objawów.

Węgiel aktywny – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do przyjmowania węgla aktywnego są:

 • niedrożność przewodu pokarmowego, zwłaszcza jelit;
 • uporczywe wymioty;
 • wiek niemowlęcy;
 • zaburzenia świadomości;
 • upośledzenie odruchów z dróg oddechowych.

Osoby przewlekle przyjmujące leki powinny zachować ostrożność, ponieważ węgiel aktywny wiąże wiele rodzajów leków. Może więc osłabić lub wręcz zablokować ich działanie, co przełoży się na pogorszenie stanu zdrowia w przebiegu danej choroby. Takimi lekami są zwłaszcza preparaty przeciwzakrzepowe, doustne środki antykoncepcyjne oraz antybiotyki. W takich przypadkach preparat można przyjąć 2 godziny przed lub 2 godziny po spożyciu leków.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Zieliński M., Węgiel aktywowany, 2021.
 2. Rang H., Ritter J., Loke Y., Flower R., Henderson G., Rang i Dale. Farmakologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami