Jak ważne jest przyjmowanie magnezu?Czy przyjmowanie magnezu powinno być w dodatkowych dawkach? Z całą pewnością tak. Wysoki odsetek społeczeństwa nie otrzymuje wystarczającej ilości zalecanego dziennego zapotrzebowania (RWS – Referencyjna Wartość Spożycia) magnezu. Choć zdaniem wielu ekspertów, nawet RWS jest zbyt niski, aby w pełni wykorzystać korzyści magnezu.

Magnez – zalety przyjmowania

Jedną z głównych korzyści przyjmowania magnezu jest działanie antystresowe. Dodatkowo pierwiastek ten sprzyja zapobieganiu tworzenia się skrzepów krwi, obniża jej ciśnienie oraz przeciwdziała powikłaniom związanym z cukrzycą. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej gęstości kości, zwiększając jej wytrzymałość. Magnez przyczynia się do zwiększenia długości życia, zmniejszając ryzyko pojawienia się chorób serca. Ogranicza również działanie wolnych rodników. Bez wątpienia magnez jest cennym składnikiem, świadomie wpływającym na opóźnienie procesów starzenia.

Magnez to minerał, który jest niezbędny do szerokiej gamy procesów w naszym organizmie. Zaliczyć można do nich m.in.:

  • produkcję energii
  • tworzenia białek
  • produkcja DNA
  • przewodnictwa nerwowego.

Oprócz tego, pomaga utrzymać prawidłowy poziom potasu, fosforu, wapnia, adrenaliny i insuliny.

Serce

Bardzo ważne jest to, że magnez pomaga rozluźnić mięsień sercowy w celu utrzymania regularnego jego bicia, a tym samym zapobiega nagłej zmianie ciśnienia krwi. W rzeczywistości może być stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia, dusznicy bolesnej i arytmii. Udowodniono, że podanie odpowiedniej dawki magnezu bezpośrednio po ataku serce, a następnie regularne przyjmowanie tego pierwiastka przez cztery tygodnie, spowodowało zmniejszenie liczby niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca.

Kości

Jak już wcześniej wspomniano, magnez jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowych kości. Wspomaga działanie wapnia i witaminy D, aby pomóc utrzymać mocne kości, jak również  zapobiegać osteoporozie.

Migrena, astma, cukrzyca

Magnez zalecany jest do leczenia migreny, astmy i cukrzycy. Diabetycy często mają niski poziom magnezu. Codzienne przyjmowanie od 200 do 300 miligramów może pomóc w zapobieganiu i leczeniu tej choroby. Minerał ten często występuje w połączeniu z witaminą B6 (pirydoksyna), aby pomóc rozpuścić kamienie w nerkach.

Choroba Raynauda, skurcze mięśni

Przy leczeniu choroby Raynauda (napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp), a także skurczach mięśni szkieletowych po kontuzji lub urazach, bardzo często wykorzystywany jest właśnie magnez. Dodatkowo stosuje się go przy zgorzeli, padaczce, suchej skórze i drażliwości nerwowej.

Podsumowanie

Jak widać magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków występujących w naszym organizmie. W dzisiejszym świecie stosowanie nadmiernej ilości konserwantów, kawy czy alkoholu lub też stosowanie antykoncepcji hormonalnej powoduje, że mamy do czynienia ze znacznym niedoborem tego pierwiastka w naszym organizmie.

Musimy więc poważnie rozważyć przyjmowanie magnezu w postaci różnego rodzaju suplementów diety. Są one bezpieczne dla organizmu, ponieważ nie przekraczają zalecanej dawki. Oczywiście wystrzegajmy się sztucznych suplementów diety, które obciążają wątrobę i nerki. Przed zakupem warto poszukać szczegółowych informacji oraz sprawdzić opinie, zarówno o produkcie jak i producencie.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...