Kolagen do picia
Kolagen do picia

Chirurgiczne usuwanie ósemki to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii stomatologicznej. Choć wiele osób wykazuje obawy przed taką ekstrakcją, należy wiedzieć, że jest ona przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, a więc jest całkowicie bezbolesna. Niekiedy usunięcie zęba mądrości jest niezbędne, aby zachować prosty zgryz i uchronić się przed licznymi chorobami zębów i przyzębia.

Chirurgiczne usuwanie ósemki – jak wygląda?

Przed umówieniem się na wizytę do chirurga stomatologicznego, należy wykonać zdjęcie pantomograficzne lub małoobrazkowe, umożliwiające ocenę budowy i położenia dolnego zęba mądrości w stosunku do zębów sąsiednich i kanału żuchwy. Precyzyjna diagnostyka radiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań pooperacyjnych. Sam zabieg ekstrakcji może mieć różny przebieg, w zależności od kondycji zęba, jednak zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Przeważnie chirurg stomatolog nacina dziąsło, aby uwidocznić cały ząb mądrości, a następnie dzieli go na fragmenty, które znacznie łatwiej jest wyjąć niż całego zęba na jeden raz. Jeśli to koniecznie, odbyć się może tzw. dłutowanie zęba mądrości. Po usunięciu wszystkich jego elementów lekarz zszywa ranę (zwykle są to szwy rozpuszczalne, dlatego nie ma konieczności ponownej wizyty celem zdjęcia szwów). Należy stosować się do zaleceń otrzymanych po wizycie.

Chirurgiczne usuwanie ósemki – powikłania

Ze względu na lokalizację i wielkość trzecich zębów trzonowych (ósemek, zębów mądrości) ekstrakcja obarczona jest pewnym ryzykiem ewentualnych powikłań. Choć współcześnie zdarzają się bardzo rzadko, należy mieć ich świadomość. Do najpoważniejszych powikłań usuwania zatrzymanych zębów mądrości zaliczają się parestezje nerwów zębodołowego dolnego i językowego. W dłuższej perspektywie czasu mogą się one objawiać zaburzeniami czucia w obrębie obszaru unerwianego przez porażony nerw z możliwymi dolegliwościami bólowymi.

Najczęstszym powikłaniem chirurgicznego usuwania ósemki jest natomiast szczękościsk, który występuje u około 9% pacjentów. Polega na odwracalnym zapaleniu mięśnia żwacza, skrzydłowego przyśrodkowego lub skroniowego, objawiającym się przykurczem. W większości przypadków objawy szczękościsku ustępują samoistnie wraz z gojeniem rany poekstrakcyjnej. Powikłania częściej dotyczą zębów patologicznych, np. zębów zatrzymanych.

Chirurgiczne usuwanie ósemki – wskazania

Usunięcie trzeciego zęba mądrości nie ma zastosowania w sytuacjach, w których doszło do jego całkowitego wyrznięcia się, co nie wpływa na ustawienie pozostałych zębów w jamie ustnej. Podstawowe wskazania do ekstrakcji ósemki to:

  • ząb zatrzymany lub ząb zatrzymany częściowo;
  • brak miejsca w łuku zębowym na ósemkę, co skutkuje przesuwaniem się i rotacją pozostałych zębów, tworząc wady zgryzu;
  • choroby miazgi i ich powikłania w tej okolicy;
  • próchnica zęba mądrości;
  • torbiele ząbów;
  • ropnie okołoszczękowe zęba mądrości;
  • zapalenie kości w okolicy zęba mądrości;
  • ból zęba mądrości;
  • neuralgia objawowa nerwu trójdzielnego.

Aby dokładniej ocenić ustawienie zęba mądrości wraz z jego korzeniami, wykonuje się badanie RTG. Na tej podstawie lekarz podejmuje ostateczną decyzję o ekstrakcji.

Zalecenia po chirurgicznym usuwaniu ósemki

Tuż po zabiegu chirurg umieści w miejscu rany jednorazowy, chłonny tampon, który należy utrzymywać (delikatnie przygryzając) przez około 20-30 minut. W tym czasie (oraz przez cały pierwszy dzień) można stosować chłodny okład na policzek, aby zmniejszyć ból, obrzęk i ewentualne krwawienie. Po wyjęciu tamponu przez 2-3 godziny nie należy nic jeść ani pić (dopuszczona jest jedynie czysta woda niegazowana). Należy pamiętać, aby:

  • w ciągu pierwszej doby nie spożywać pokarmów gorących, ostrych i kwaśnych, a także nie pić napojów gorących, gazowanych i alkoholowych;
  • nie płukać jamy ustnej, nawet podczas szczotkowania zębów;
  • regularnie szczotkować zęby, unikając jedynie okolicy poekstrakcyjnej;
  • przez kilka pierwszych dni unikać palenia papierosów, dźwigania ciężkich przedmiotów i intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza przebiegającego ze schylaniem się głową w dół;
  • nie pić napojów przez słomkę, aby nie doszło do wykształcenia się tzw. suchego zębodołu.

Przez pierwsze dni warto stosować dietę miękką, płynną lub półpłynną. Obrzęk może utrzymywać się przez kilka dni, podobnie jak dolegliwości bólowe (po zejściu znieczulenia). W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pasternak M., Woroń J., Postępowanie w bólu poekstrakcyjnym, Ból, 1/2020.
  2. Szczepkowska A., Lipczyńska M., Osica P., Janas-Naze A. Najczęstsze powikłania po zabiegach chirurgicznej ekstrakcji trzecich zębów trzonowych żuchwy w materiale Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  3. Chiapasco M., Chirurgia Stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  4. Czechowska E., Rydzewska-Lipińska M., Szubert P., Sokalski J., Komplikacje podczas zabiegu operacyjnego usuwania zęba mądrości – opis przypadku, Dental Forum, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami