Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 grudnia 2023

Dłutowanie zębaDłutowanie zęba to zabieg chirurgiczny wykonywany w stomatologii, polegający na odkryciu tkanki twardej zęba znajdującej się pod dziąsłem, podziale jej na części i usunięciu segmentowo. Przeważnie w tej sposób dokonuje się ekstrakcji ósemki, czyli tzw. zęba mądrości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w efekcie czego jest całkowicie bezbolesny.

Na czym polega dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba rozpoczyna się zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dzięki czemu zabieg będzie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Następnie chirurg nacina dziąsło, odwarstwia płat śluzówkowo-okostnowy i odsłania kość. Za pomocą specjalnych wierteł dzieli tkanki twarde zęba (zarówno koronę, jak i korzenie) na fragmenty i kolejno je wyjmuje. Dawniej w tym celu wykorzystywano chirurgiczne dłuta, stąd nazwa zabiegu brzmiąca „dłutowanie”. Po dokładnym wyeliminowaniu wszystkich części operowanego zęba lekarz zaszywa ranę, aby umożliwić jej dobre warunki do gojenia.
Zabieg może trwać od kilkunastu minut do kilkudziesięciu minut, w zależności od rodzaju i lokalizacji zęba, a także jego kondycji oraz ewentualnych powikłań, które pojawią się w trakcie.

Dłutowanie zęba – wskazania

Dłutowanie zęba wykonywane jest w sytuacjach, gdy nie ma możliwości tradycyjnego usunięcia zęba bez konieczności dzielenia go na fragmenty. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w przypadku zębów mądrości (nazywanych również ósemkami lub zębami trzecimi trzonowymi), a także zębów zatrzymanych, które nie w pełni wyrznęły się z dziąseł. Dość niespotykaną sytuacją są zęby dziewiąte, czyli czwarte zęby trzonowe, które dotyczą mniej niż 4% populacji na świecie. Przeważnie należy usunąć je chirurgicznie, również drogą dłutowania. Pozostałe wskazania:

  • znaczna próchnica, w przebiegu której pojawia się ryzyko złamania zęba podczas klasycznej ekstrakcji;
  • zakrzywione korzenie zębowe uniemożliwiające klasyczną ekstrakcję;
  • złamanie poprzeczne zęba poniżej szyjki, uniemożliwiające leczenie protetyczne lub zachowawcze;
  • zęby chore tkwiące w szczelinie złamania kości żuchwy i kości szczęki lub zęby zdrowe utrudniające zrost kości;
  • zęby pozbawione korony, np. wskutek uszkodzeń mechanicznych.

Decyzję o wykonaniu dłutowania zęba podejmuje się na podstawie oceny jamy ustnej oraz zdjęcia RTG.

Dłutowanie zęba – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do dłutowania zęba są przeważnie:

Wyjątkiem są sytuacje, w których silny ból zęba uniemożliwia przełożenie zabiegu na czas wyrównania choroby lub poprawy stanu zdrowia. Decyzję o wykonaniu dłutowania zęba zawsze podejmuje chirurg stomatolog.

Zalecenia po dłutowaniu zęba

Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się ból, dlatego pacjent po zabiegu otrzymuje worek z lodem do schładzania policzka. W domu może sięgnąć po leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza. W pierwszych dniach należy unikać gorących, ostrych i słodkich potraw, aby nie podrażniać rany i nie rozrzedzać krwi. Przeciwwskazane są również gorące napoje, np. kawa czy herbata, a także palenie papierosów. Od pierwszego dnia należy dbać o higienę jamy ustnej i szczotkować zęby, jednak z pominięciem okolicy zabiegowej. Przeważnie stosuje się szwy rozpuszczalne, więc nie ma konieczności ponownego stawiania się w gabinecie stomatologicznym celem ich wyjęcia.

W pierwszych dniach zaleca się również stosowanie diety płynnej lub półpłynnej, unikanie intensywnej aktywności fizycznej, dźwigania ciężarów oraz schylania się głową w dół. Płukanie ust po szczotkowaniu zębów należy wykonywać bardzo delikatnie lub wcale, aby nie dopuścić do utworzenia się suchego zębodołu.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Soroka-Letkiewicz B., Grzyb A., Orzelska-Blomberg M., Wojtaszek-Słomińska A., Starzyńska A., Wczesne i odległe następstwa reinkluzji w materiale własnym, Ann. Acad. Med. Gedan., 47/2017.
  2. Kaczmarzyk T., Dominiak M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami