Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 września 2023

Olejek cedrowyOlejek cedrowy pozyskiwany jest z kory, igieł i nasion cedru metodą destylacji parą wodną. Wykorzystuje się go w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym, a także do produkcji środków owadobójczych. Wykazuje wszechstronne działanie prozdrowotne, dlatego jest naturalnym środkiem terapeutycznym w medycynie alternatywnej i ziołolecznictwie. Olejek cedrowy znany jest z bogatej nuty i przyjemnego, leśnego zapachu drzewa cedrowego.

Skład olejku cedrowego

Istnieje wiele odmian cedru, dlatego skład olejku może różnić się w zależności od nich. Przykładowo z olejku cedru atlantyckiego wyodrębniono ponad 50 różnych związków aktywnych, w tym przede wszystkim α- i γ-atlanton (odpowiadające za zapach drewna i olejku cedrowego) oraz kadinen. W olejku cedrowym pochodzącym z igieł przeważają seskwiterpeny, stanowiące około 70% zawartości olejku. To właśnie seskwiterpeny odpowiadają za większość właściwości tego produktu.

Olejek cedrowy – właściwości lecznicze

Olejek z drzewa cedrowego wykazuje właściwości lecznicze – to antyseptyk stosowany w profilaktyce i leczeniu zakażeń dróg oddechowych. Udowodniono, że łagodzi m.in. objawy astmy oskrzelowej. Wykazuje działanie przeciwzapalne, diuretyczne, pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych. Sprawdza się we wspieraniu terapii chorób skóry, w tym zmian trądzikowych. Przeciwbólowe działanie olejku wykorzystuje się w terapii chorób reumatycznych. Stosuje się go też jako środek przeciwłupieżowy, przeciwłojotokowy i pobudzający porost włosów.

Szczególnie znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych. Hamuje zwłaszcza wzrost szczepów następujących bakterii: Escherichia coli, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Staphylococcus aureus, Aspergillus niger, Penicillium digitatum i Penicillium expansum. Sprawdza się wówczas zarówno w stosowaniu wewnętrznym (zakażenia wewnątrzustrojowe), jak i zewnętrznym (bakteryjne zakażenia skóry).

Olejek cedrowy w aromaterapii

Olejek eteryczny z drzewa cedrowego ceni się zwłaszcza za działanie przywracające równowagę emocjonalną. Pomaga stworzyć odprężającą atmosferę na koniec długiego dnia i niweluje konsekwencje przewlekłego stresu – zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Stosowany miejscowo wykazuje właściwości oczyszczające. Dodatkowo olejek eteryczny z drzewa cedrowego jest często stosowany w trakcie masażu, aby koić ciało i umysł. Może być naturalnym afrodyzjakiem, jeśli zostanie umiejętnie użyty.

Olejek cedrowy – zastosowanie

Olejek cedrowy można aplikować bezpośrednio na skórę. Wówczas wystarczy wmasować 1-2 krople w klatkę piersiową lub nanieść na problematyczne miejsca na skórze. Podczas masażu miesza się 5 kropel oleju cedrowego z 10 ml oleju bazowego. Do kąpieli można dodać mieszankę 5 kropli olejku cedrowego z 5 ml oleju bazowego. Bardzo dobrze sprawdzi się do przygotowywania domowych perfum, kosmetyków czy świec zapachowych, jak również można wlać odrobinę produktu do dyfuzorów zapachowych. W inhalacjach może wspierać zdrowie układu oddechowego oraz koić nerwy.

Należy pamiętać, że olejek cedrowy nie nadaje się do spożywania, czyli podaży doustnej. Celem poprawy zdrowia można używać go wyłącznie zewnętrznie lub poprzez inhalacje.

Olejek cedrowy – przeciwwskazania

Olejek cedrowy uznaje się za bezpieczny produkt roślinny, mimo tego nie u każdej osoby sprawdzi się idealnie. Głównymi przeciwwskazaniami są ciąża, okres karmienia piersią oraz wiek poniżej 3. roku życia. Produkt może wywoływać reakcję alergiczną u osób predysponowanych, dlatego przed zastosowaniem na większe partie ciała lub do kąpieli, warto wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia lub pod obojczykiem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kędzia A., Kusiak A., Kochańska B., Lassmann Ł., Wojtaszek-Słomińska A., Gębska A., Działanie na bakterie tlenowe olejku cedrowego, Postępy Fitoterapii, 3/2015.
  2. Lapare M., Aromaterapia – olejki eteryczne do pielęgnacji skóry, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2005.
  3. Malm A., Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami