Czarny kminek – zastosowanie przy astmie

Aktualizacja

Czarny Kminek - zastosowanie przy astmieAstma to przewlekła choroba dróg oddechowych wywołująca zwężenie oskrzeli, które są podstawowymi narzędziami, niezbędnymi przy prawidłowym oddychaniu. Tradycyjne leki mogą pomóc w zapobieganiu i skutecznej kontroli objawów astmy, a większość z nich jest przepisywana przez lekarza po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowych badań. Istnieją również alternatywne metody leczenia, które pomogą złagodzić objawy astmy. Jedną z nich jest olej z Czarnego Kminku (łac. Nigella Sativa) potocznie zwany olejem z czarnuszki.

Astma – objawy

Główne objawy to:

 • trudności w oddychaniu
 • ból i ucisk w klatce piersiowej
 • świszczący oddech
 • napady kaszlu

Symptomy te różnią się intensywnością w zależności od stopnia zaostrzenia astmy.

Czarny Kminek (czarnuszka egipska)

Czym tak właściwie jest czarny kminek (czarnuszka)?

Czarnuszka, zwana również Czarnym Kminkiem, to rośliną, która rośnie naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce Północnej. Często spotykana jest pod postacią zimnotłoczonego oleju z nasion czarnuszki przeznaczonego do spożycia. Czarne nasiona wykorzystywane były już w medycynie przez starożytnych Egipcjan do leczenia stanów zapalnych, takich jak astma i zapalenie oskrzeli.

Jakie ma właściwości olej z Czarnego Kminku

Czarne nasiona kminku zawierają składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe omega 6, fosfolipidy i antyoksydanty. Ponad 100 składników zawartych w tych małych, niepozornych czarnych nasionach czarnuszki, są skutecznym sposobem w zwalczaniu przeróżnych dolegliwości zdrowotnych, w tym również właśnie astmy. Czarnuszka pod postacią tłoczonego na zimno oleju chroni komórki organizmu przed stanami zapalnymi, co z kolei zapobiega walce z chorobami przewlekłymi układu oddechowego.

Kto jeszcze powinien stosować regularnie olej z Czarnego Kminku?

Osoby które cierpią przede wszystkim na:

 • ból zatok
 • choroby skóry: w tym łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry, rybia łuska itp.
 • choroby skóry głowy, przede wszystkim łupież
 • problemy trawienne, zwłaszcza po przejedzeniu
 • alergie na słońce / oparzenia słoneczne
 • trądzik i blizny potrądzikowe
 • menopauza – zmniejsza uderzenia gorąca

Jest to tylko kilka przykładów, dla których warto sięgnąć po olej z czarnuszki. Nie bez powodu mówi się, że czarnuszka to remedium na wszystkie choroby.

Jak przyjmować Olej z Czarnego Kminku?

Olej z Czarnego Kminku dostępny jest w formie kapsułek, płynnej postaci lub małych nasionkach. Kapsułki to bardzo wygodna forma do codziennego zażywania, ponieważ wzmacniają one odporność, a także hamują reakcje alergiczne.

Z kolei olej w postaci płynnej może być stosowany bezpośrednio na skórę jako odżywczy olejek lub doustnie: jedna łyżeczka oleju z czarnego kminku z dodatkiem miodu (w celu złagodzenia smaku). Możemy delikatnie również podgrzać płynny olej i wykonać domowy zabieg inhalacji na drogi oddechowe, który pomoże w rozrzedzeniu zalegającego śluzu w oskrzelach.

Jeżeli chodzi o nasiona z czarnuszki to są one idealnym dodatkiem do pieczywa, białego sera, zup, zapiekanek itp.

Środki ostrożności w przyjmowani oleju z Czarnego Kminku

Olej z czarnuszki nie powinien być stosowany jako zamiennik leków. W takim przypadku zaleca się kontakt z lekarzem, aby mógł on wykluczyć niepożądane interakcje z przepisanymi lekami. i sprawdzić czy nie widzi przeciwwskazań w regularnym zażywaniu oleju z czarnuszki.

Należy pamiętać, że czarnuszka siewna jest medycyną alternatywną, co oznacza, że nie ma jeszcze na tyle wystarczających dowodów naukowych, aby stosować ją głównie jako leczenie z wykluczeniem innych leków. Olej z czarnego kminku nie powinien być stosowany również przez kobiety w ciąży, ponieważ może wywołać skurcze macicy.

Olej z czarnuszki w kapsułkach
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *