Kolagen do picia
Kolagen do picia

Modrak abisyńskiModrak abisyński (łac. Crambe hispanica L. subsp.abyssinica) to oleista roślina jednoroczna, należąca do rodziny kapustowatych. Jej naturalne pochodzenie obejmuje tereny Europy i środkowej Afryki. Jest znana głównie ze swoich cennych właściwości prozdrowotnych, co wykorzystuje się od lat podczas tłoczenia olejów. Olej z modraka abisyńskiego wykazuje silne działanie natłuszczające i nawilżające.

Modrak abisyński – charakterystyka

Modrak abisyński to roślina jednoroczna, o rozgałęzionej łodydze dochodzącej do 1,5 m. Liście są jajowate lub wąskie, a kwiaty drobne, białe, zebrane w groniaste kwiatostany. Najcenniejszym elementem rośliny są nasiona, z których tłoczy się olej. To kulista łuszczynka koloru oliwkowego lub brunatnego. Inne nazwy dla modraka abisyńskiego to: katran abisyński, kapusta abisyńska. Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie, ponieważ nie ma szczególnych wymagań odnośnie gleby czy stanowiska.

Modrak abisyński  skład

Bardzo dobrze poznano skład nasion modraka abisyńskiego, jako że oleje z nich tłoczone są znane i wykorzystywane na całym świecie. To roślina oleista, z której pozyskuje się olej podobny właściwościami do oleju rzepakowego. Zawiera więc 51-53% tłuszczu. Najważniejsze składniki wyizolowane z modraka abisyńskiego to:

Ciekawostką jest, że makuchy,  wytłoki będące ubocznym produktem wytwarzania oleju – zawierają ponad 40% białka i wykorzystywane są jako surowiec do produkcji pasz.

Modrak abisyński – zastosowanie

Modrak abisyński nie jest rośliną ozdobną pomimo białych, dość ładnie wyglądających kwiatków. W Polsce roślinę tę uprawia się na bardzo małą skalę, a w ogrodach przydomowych jest niemal niespotykana. Uprawy modraka abisyńskiego przeznaczone są głównie do wykorzystania tego surowca podczas tłoczenia olejów. Te z kolei wykorzystuje się w przemyśle gastronomicznym i kosmetologicznym. Odpadki po tłoczeniu olejów znajdują zastosowanie w produkcji pasz dla zwierząt, głównie trzody chlewnej.

Właściwości zdrowotne modraka abisyńskiego

Modrak abisyński jest rośliną niewykorzystywaną w ziołolecznictwie, dlatego nie ma badań wskazujących na zdrowotne działanie spożycia liści, łodyg czy korzeni tej rośliny. Działanie zdrowotne wykazuje jednak olej abisyński. Udowodniono, że:

  • intensywnie nawilża i natłuszcza skórę, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
  • pomaga spłycić zmarszczki i opóźnia procesy starzenia się skóry;
  • poprawia kondycję włosów, nadając im blask i wytrzymałość;
  • łagodzi objawy alergii oraz schorzeń dermatologicznych (zwłaszcza egzemy i atopowego zapalenia skóry).

Co ciekawe, olej abisyński wyróżnia się spośród innych olejów roślinnych unikalną strukturą cząsteczkową. Podobną ma jedynie olej z nasion brokułów.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojanowska M., Pabich M., Rośliny oleiste w Polsce i na świecie w ostatnich latach, Bezpieczeństwo i Ekologia.
    Rośliny oleiste. Uprawa i zastosowanie, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010.
  2. Gwardys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami