Kolagen do picia
Kolagen do picia

TrufleTrufle należą do najdroższych i najbardziej cenionych grzybów świata. Są podziemnymi workowcami żyjącymi w symbiozie z korzeniami drzew i krzewów. W Polsce trufle znajdują się pod ścisłą ochroną, dlatego zbiór z naturalnych stanowisk jest surowo zabroniony.

Trufle – charakterystyka

Trufle są grzybami, jednak w niczym nie przypominają wyglądu klasycznych grzybów. Nie posiadają bowiem ani kapelusza ani trzonu, a ich grzybnia rośnie pod ziemią. Owocnia tych grzybów jest raczej twarda, zbita oraz zdrewniała. Trufle rosną pod ziemią na głębokości około 5-10 cm. Nie rozwiną się jednak na każdym terenie – wymagają określonych warunków środowiskowych. Dobrze rosną na glebie o średniej zawartości próchnicy i odpowiednio napowietrzonej, przy czym jej pH musi mieścić się w granicach 7,5-8,0.

Zbiór tych grzybów wymaga dużego doświadczenia. W celu ich odszukania wykorzystuje się zazwyczaj zwierzęta, które są bardzo wrażliwe na związki lotne produkowane przez trufle. Tymi zwierzętami są głównie świnie, jednak także psy posiadają tę zdolność.

Trufle – wartości odżywcze

Skład chemiczny trufli różni się w zależności od gatunku. Około 90% zawsze jednak stanowi woda. Podstawowy skład suchej masy trufli określa się w następujący sposób:

Trufle stanowią bogate źródło aminokwasów takich jak tryptofan, lizyna, metionina i cysteina. Zazwyczaj zawartość tych aminokwasów w produktach pochodzenia roślinnego jest bardzo niska, przez co omawiane grzyby są jeszcze bardziej cenione. Dodatkowo stanowią bogate źródło składników mineralnych, głównie potasu, krzemu, sodu, wapnia, magnezu, manganu, żelaza, glinu, fosforu, miedzi, cynku i siarki. Cechą charakterystyczną trufli jest zawartość pewnej ilości ergosterolu, który jest prekursorem witaminy D.

Trufle – właściwości zdrowotne

Od wielu lat właściwości trufli budzą ogromne zainteresowanie badaczy. Do tej pory udowodniono ich działanie antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe, hepatoprotekcyjne oraz przeciwzapalne. Niektóre badania wskazują na możliwość wykorzystania potencjału tych grzybów w leczeniu chorób skóry i oczu.

Zastosowanie trufli w gastronomii

Trufle są cenione ze względu na swój specyficzny smak i aromat, które są inne dla poszczególnych rodzajów tych grzybów. Przykładowo, aromat trufli czarnej określa się jako korzenny, lekko orzechowy i przypominający mokry las, podczas gdy aromat trufli białej opisywany jest jako czosnkowy z lekką nutą serową.

Trufle zazwyczaj sporządza się wówczas, gdy są świeże. Można je jednak umieścić w torebce próżniowej i zamrozić, lecz maksymalnie na 1 miesiąc. Spożywa się je na wiele sposobów. Wysuszone i sproszkowane grzyby dodawane są do zup, sosów i steków, gdyż nadają tym daniom specyficzny, ziemisty aromat. Można z nich sporządzać także oliwę, która stanowi wysokiej jakości dodatek do zup, sałatek, carpaccio czy grillowanych warzyw. Mogą stanowić główny składnik kremowych zup idealnych do grzanek. Trufle najczęściej jednak łączy się z różnego rodzaju makaronami lub cielęciną.

Jedyną wadą tych grzybów jest ich wysoka cena, która w zależności od rodzaju trufli może wahać się od 1000 zł nawet do 8000 zł za kilogram. Mimo tego, warto chociaż raz w życiu spróbować potrawy z truflami.

Zastosowanie trufli w kosmetologii

Trufle nie są popularnymi surowcami w kosmetologii, jednak niekiedy stosuje się pozyskane z nich ekstrakty. Wykazują one bowiem zdolność do pobudzania odnowy naskórka. W Polsce można skorzystać z zabiegów wykorzystujących substancje czynne trufli, które mają na celu wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień na skórze i zwiększenie jej elastyczności.

Bibliografia

  1. Hilszczańska D., Polskie Trufle – skarb odzyskany, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa 2016.
  2. Siebyła M., Hilszczańska D., Różnorodność gatunkowa bakterii związanych z grzybami z rodzaju Tuber (Trufla), Postępy Mikrobiologii, 1/2017.
  3. Zdrojewicz Z., Pawlus K., Horochowska M., Sekretne życie trufli, Medycyna Rodzinna, 3/2016.
  4. Walczak M., Trufle – właściwości odżywcze, biologiczne, próby uprawy, Gazeta Farmaceutyczna, 10/2013.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami