Kolagen do picia
Kolagen do picia

Tyłopochylenie macicyTyłopochylenie macicy to stan, w którym narząd ten odchyla się w całości do tyłu w odniesieniu do pochwy. Zalicza się do patologii i może generować dolegliwości odczuwalne przez kobietę, takie jak np. dyskomfort podczas stosunków czy bolesne miesiączkowanie. Może jednak przebiegać bezobjawowo i być potwierdzany dopiero podczas kontrolnych badań ginekologicznych.

Ustawienie macicy

W warunkach fizjologicznych średnia długość macicy wynosi 5-9 mm, a jej szerokość około 3-4 cm, choć zależy to od wielu czynników indywidualnych. Narząd ten znajduje się w pozycji:

  • przodozgięcia – kąt 70-90 stopni pojawia się między osią części szyjkowej macicy a osią trzonu macicy;
  • przodopochylenia – kąt 90 stopni pojawia się między trzonem macicy a osią pochwy.

Takie ustawienie macicy dotyczy aż 90% kobiet. Pozostałe 10% doświadcza tyłozgięcia i tyłopochylenia. O tyłopochyleniu macicy mówimy wówczas, gdy cały narząd odchyla się w kierunku grzbietowym, zaś o tyłozgięciu, gdy jedynie jej trzon odchyla się ku tyłowi względem szyjki.

Tyłopochylenie macicy – przyczyny

Przeważnie tyłopochylenie macicy (oraz każde inne jej ułożenie odbiegające od normy) ma charakter wrodzony, choć w niektórych przypadkach może wynikać np. z:

  • przebytych stanów zapalnych macicy i przydatków;
  • przebytych operacji ginekologicznych;
  • obecności zrostów w miednicy mniejszej, które „ściągają” macicę ku tyłowi;
  • endometriozy;
  • mięśniaków macicy;
  • nowotworów macicy i miednicy mniejszej.

Tyłopochylenie macicy niekiedy może być również konsekwencją porodu siłami natury, dlatego tak ważna jest dodatkowa kontrola ginekologiczna po zakończeniu połogu. Warto zaznaczyć, że macica może odchylać się w kierunku tylnym przy silnie wypełnionym pęcherzu moczowym, dlatego jej ustawienie najlepiej jest badać po skorzystaniu z toalety.

Tyłopochylenie macicy – objawy

Tyłopochylenie macicy jest wprawdzie zaliczane do patologii, ale głównie z tego względu, że nie można określić tego położenia jako fizjologiczne. Z całą pewnością nie jest chorobą ani schorzeniem. Określa się je raczej jako niegroźne odstępstwo od normy, które nie ma poważnych konsekwencji zdrowotnych. U większości kobiet przebiega bezobjawowo, a dowiadują się one o nim podczas rutynowego badania ginekologicznego.

U niektórych jednak mogą pojawić się objawy takie jak: dyskomfort (a nawet ból) podczas stosunku seksualnego, bolesne miesiączkowanie czy okresowe bóle podbrzusza o niewyjaśnionej etiologii. Przeważnie objawy te są bagatelizowane i określane jako „uroda danej kobiety”, choć ostatnimi czasy coraz więcej Pań poszukuje pomocy u fizjoterapeuty uroginekologicznego – z bardzo dobrym skutkiem.

Niektóre osoby twierdzą, że tylne ustawienie macicy utrudnia zajście w ciążę, choć w rzeczywistości nie ma żadnych dowodów naukowych na to stwierdzenie. Szyjka macicy, przez którą plemniki przedostają się z pochwy do macicy, wciąż znajduje się bowiem na swoim stałym miejscu. Trudności mogą pojawić się wówczas, gdy tyłopochylenie macicy wynika z polipów, endometriozy, stanów zapalnych czy innych problemów ginekologicznych.

Tyłopochylenie macicy – jak je rozpoznać?

Tyłopochylenie macicy można stwierdzić podczas badania ginekologicznego, na którym wykonane jest USG przez pochwę. Czynność jest trudniejsza w przypadku kobiet z otyłością.

Tyłopochylenie macicy – leczenie

Jako że tyłopochylenie macicy nie jest groźne i przeważnie występuje bezobjawowo, nie wdraża się żadnego postępowania leczniczego. Terapia ma zastosowanie głównie u kobiet, które w związku z takim ustawieniem macicy zmagają się z wyżej wymienionymi objawami. Wówczas konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podstawą wizyt będzie mobilizacja stawów miednicy mniejszej, stawów biodrowych i dolnego odcinka kręgosłupa, terapia manualna okolicznych tkanek miękkich (w tym terapia per vaginam) oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia. Praca z przeponą, terapia wisceralna, kinesiotaping czy suche igłowanie są efektywnym uzupełnieniem leczenia. Rezultatem fizjoterapii będzie znaczne złagodzenie występujących dolegliwości, a nawet ich całkowite wyeliminowanie. Wszystko przez to, że zwiększenie ruchomości okolicznych stawów, poprawa ukrwienia tkanek i ich rozluźnienie mogą delikatnie wpłynąć na ustawienie macicy, a także działają przeciwbólowo.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF Kraków, Kraków 2006.
  3. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie,
  4. Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami