Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wysypka u niemowlakaWysypka u niemowlaka to dolegliwość, która zawsze niepokoi rodziców. Ze względu na wysokie podobieństwo rozmaitych schorzeń dermatologicznych, zawsze warto skonsultować ją z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym. Szczególnie niepokojąca jest wysypka przewlekła, często nawracająca oraz taka, której towarzyszą inne dolegliwości lub z której sączy się płyn.

Wysypka u niemowlaka – przyczyny

Najczęściej wysypka u dziecka wiąże się z reakcją alergiczną, która może wystąpić już w pierwszych miesiącach życia. Jej przyczynami mogą być:

  • proszki i płyny do prania;
  • związki chemiczne zawarte w barwnikach do odzieży;
  • kosmetyki do pielęgnacji;
  • leki i maści stosowane na skórę;
  • produkty spożywcze;
  • sierść zwierząt;
  • kurz i roztocza.

Równie dobrze wysypka może pojawiać się w sytuacjach, gdy skóra dziecka nie oddycha. Jeśli rodzice rzadko zmieniają pieluszki lub zakładają maluszkowi nieprzewiewną, sztuczną odzież, z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do pojawienia się wysypki oraz odparzeń. Inne możliwe przyczyny wysypki w wieku dziecięcym:

Wysypka może mieć charakter ostry, trwa zwykle kilka lub kilkanaście dni lub przewlekły, który trwa powyżej 4 tygodni.

Wysypki u niemowlaka – objawy

Wysypka u niemowlaka może manifestować się na różny sposób, w zależności od przyczyny jej pojawienia się. W przebiegu ospy wietrznej pęcherzyki są małe, wypełnione płynem, po czym samoistnie pękają pozostawiając strupki. Zazwyczaj pojawiają się w pierwszej kolejności w obrębie tułowia, po czym rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Przy pieluszkowym zapaleniu skóry wysypka towarzyszy zaczerwienieniom i łuszczeniom się skóry, zwłaszcza w okolicy pieluszki. Ma charakter grudek i pęcherzyków. Wysypki alergiczne natomiast manifestują się jako drobne, rozsiane, czerwone krostki, które mogą przypominać pokrzywkę.

Wysypce niekiedy towarzyszą inne objawy, również w zależności od przyczyny, która ją spowodowała. Przy alergiach pokarmowych zwykle pojawiają się biegunki i bóle brzuszka, przy infekcjach wirusowych, gorączka, płaczliwość, wodnisty katar, dreszcze, natomiast bez względu na przyczynę zmiany skórne mogą powodować świąd i pieczenie, co zmusza dziecko do płaczu i drapania się.

Wysypka u niemowlaka – leczenie

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Przy infekcjach wirusowych podaje się leki przeciwwirusowe, choć częściej zaleca się odpoczynek, zbijanie wysokiej gorączki, nawodnienie oraz zdrową dietę (jeśli jest już rozszerzona). Przy infekcjach grzybiczych stosuje się leki przeciwgrzybicze, zabronione jest również podawanie dziecku słodyczy. Postępowanie przy pieluszkowym zapaleniu skóry powinien znać każdy rodzic. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie skóry dziecka (unikanie zakładania pampersów i ubranek, jeśli dziecko przebywa w domu), utrzymywanie jej suchej i czystej oraz miejscowe stosowanie maści ze słabym glikokortykoidem, aby zlikwidować stan zapalny. Preparaty ze sterydem stosujemy jak najkrócej oraz nakładamy bardzo cienką warstwę wyłącznie na najbardziej nasilone zmiany.

Wśród domowych sposobów zmniejszających wysypki zaliczamy:

  • nakładanie na skórę żelu aloesowego, miąższu lub soku z aloesu;
  • nakładanie na skórę niewielkich ilości naturalnych olejków o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym, np. oleju z czarnuszki;
  • unikanie mycia dziecka z użyciem gąbki lub ściereczki (wystarczy polewanie wodą z mydlinami i delikatne pocieranie dłonią, jeśli to konieczne);
  • probiotykoterapię.

W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z pediatrą.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Czarnobilska E., Obtułowicz K., Wsołek K., Reakcja alergiczna typu IV i jej podtypy, Przegląd Lekarski, 7-8/2007.
  3. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
  4. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami