Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 maja 2023

Medycyna stylu życiaMedycyna stylu życia daje solidne fundamenty w prewencji chorób cywilizacyjnych, a jej wprowadzenie do kanonu kształcenia umożliwia otworzenie zupełnie nowego wymiaru w sztuce medycznej. W oparciu o dowody naukowe wykorzystuje kompleksowe zmiany codziennych zachowań celem profilaktyki chorób, odwracania ich skutków oraz wspierania procesu leczenia.

Na czym polega medycyna stylu życia?

W skrócie można napisać, że medycyna stylu życia zajmuje się zmianą zachowań i nawyków, które w dzisiejszych czasach w większości są dla ludzi szkodliwe. Mowa choćby o paleniu papierosów, siedzącym trybie życia czy niezdrowej diecie bogatej w słodycze i fast-foody. Udowodniono, że zmiana zachowań i preferencji żywieniowych jest źródłem dobrego zdrowia, samopoczucia i urody, na czym bazuje medycyna stylu życia.

Zjawisko można przedstawić na przykładzie cukrzycy typu 2, na którą choruje coraz więcej osób, także w młodym wieku. To pierwsza choroba niezakaźna, która osiągnęła rozmiary epidemii. Przeprowadzono badanie EPIC, które pokazało, że:

  • zastosowanie się do reguł zdrowej diety;
  • niepalenie papierosów;
  • aktywność fizyczna przez 30 minut dziennie;
  • bilansowanie podaży kalorycznej.

Przekładają się na 93% redukcję występowania cukrzycy i ponad 80 % redukcję występowania zawałów mięśnia sercowego. Takie nawyki pozwoliłyby również na zredukowanie liczy udarów mózgu o połowę. Medycyna stylu życia nie jest więc medycyną alternatywną, ponieważ bazuje na rzeczywistych i potwierdzonych dowodach naukowych. Powinna być praktykowana przez każdego współczesnego człowieka, któremu zależy na własnym zdrowiu.

Medycyna stylu życia – idee

Medycyna stylu życia to bardzo wrażliwa materia, gdyż definiuje nie tylko samą interwencję medyczną w nawyki pacjenta. Nierzadko pracuje na stylu zdrowia publicznego, medycyny, polityki i biznesu. Czynnikami, dzięki którym medycyna stylu życia zaczęła się kształcić, są:

  • większa świadomość pacjentów w zakresie własnego zdrowia;
  • wzrost wymagań pacjentów w stosunku do opieki zdrowotnej;
  • zmiany potrzeb i oczekiwań konsumentów usług medycznych;
  • lepszy kontakt w relacji lekarz-pacjent;
  • realny wpływ pacjenta na proces terapeutyczny;
  • wzrost satysfakcji pacjentów ze świadczonych usług medycznych.

Medycyna stylu życia koncentruje się na pacjencie, na jego potrzebach i oczekiwaniach, wymaga pełnego obustronnego zaangażowania (lekarza i pacjenta), otwartości w dyskusji oraz wspólnej, symultanicznej wymiany informacji. Główną ideą medycyny stylu życia jest przekonanie (słuszne), że mamy tylko jedno życie. Nie warto więc pozwalać, by brak wiedzy, lenistwo, fałszywe przekonania, nadmierna nieufność czy źle zrozumiana oszczędność powstrzymały nas przed kompleksowym dbaniem o zdrowie. Już 3-miesięczna terapia może pozwolić na zyskanie dodatkowych 20 lat w zdrowiu.

Medycyna stylu życia – efekty

Medycyna stylu życia jest niezwykle rozbudowana i obejmuje wiele płaszczyzn w życiu człowieka. Podstawowymi są jednak:

  • codzienna dieta i suplementacja;
  • regularna aktywność fizyczna;
  • relaks psychiczny i fizyczny (hobby, wizyty u masażysty, czas dla siebie, odpoczynek);
  • prewencja schorzeń i urazów oraz wczesne ich leczenie (wizyty u fizjoterapeuty, innowacyjna diagnostyka);
  • psychoterapia;
  • unikanie zanieczyszczeń;
  • życie w zgodzie z naturą.

Takie postępowanie pozwala między innymi na:

Choroby krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie i w Polsce. Udowodniono, że w Polsce niemal połowa zgonów wynika właśnie z chorób sercowo-naczyniowych, natomiast aż około 28% osób umiera wskutek chorób nowotworowych. Ponad połowa dorosłych Polaków cierpi na przynajmniej jedną chorobę cywilizacyjną. Medycyna stylu życia rozwija się więc prężnie, jednak jej efekty zależą głównie od zaangażowania ludzi.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mamcarz A., Śliż D., Medycyna stylu życia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Czerska I., Korpak T., Trojanowska A., Medycyna stylu życia jako prozdrowotny trend współczesnego prosumenta, Acta Universitatis Wratislaviensis, 26/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami