Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 21 stycznia 2021

Czy można spożywać Spirulinę i Chlorellę razem?Spirulina i Chlorella oferują szerokie możliwości zdrowotne, a wiele z nich sumuje się gdy spożywane są one razem. To powód, dla którego warto spożywać połączenie tych dwóch alg w odpowiednich ilościach.

Czy warto spożywać Spirulinę i Chlorellę razem?

Jako ogólna zasada, powinno spożywać się Spirulinę i Chlorellę w stosunku 2:1. Innymi słowy, jeśli spożywamy 6 gramów Spiruliny dziennie, to Chlorelli powinniśmy spożyć 3 gramy. Istnieją również naturalne, gotowe produkty, które w jednej tabletce będą miały połączenie obu tych alg. Ich proporcje są ustalane tak, aby były jak najbardziej optymalne i wydajne podczas przyjmowania.

Zobacz również: Algi Spirulina i Chlorella: podobieństwa i różnice.

Zarówno Spirulina, jak i Chlorella posiadają ciekawy, charakterystyczny i niepowtarzalny skład, który wiąże się tym samym z działaniem tych alg. Obydwie wpływają korzystnie na organizm człowieka, choć w nieco różny sposób. Spirulina znana jest przede wszystkim z działania antyoksydacyjnego, gdyż jest bogata w związki takie jak witamina A, witamina E, fikocyjanina, chlorofil. Jej cechą szczególną jest również duża zawartość pełnowartościowego białka oraz żelaza o dużej biodostępności. Z kolei Chlorella znana jest głównie ze swoich właściwości oczyszczających. Wykazuje bowiem zdolność wiązania toksyn i szkodliwych związków, a następnie sprawnego ich eliminowania (tak zwana chelatacja).

Decydując się zatem na przyjmowanie wyłącznie jednej algi, traci się korzyści z przyjmowania tej drugiej. Jednoczesna suplementacja obu alg świetnie się uzupełni i tym samym wpłynie pozytywnie na zdrowie konsumenta. Należy pamiętać, że obie algi należą do suplementów bezpiecznych, nie wchodzą w interakcję ze sobą nawzajem.

Spirulina czy Chlorella?

Niektórzy chcą jednak rozpocząć od suplementacji wyłącznie jednej algi. Wówczas należy zastanowić się nad oczekiwaniami w stosunku do suplementu. Czy powinien od uzupełniać niedobory składników odżywczych? Jeśli tak, to których przede wszystkim? A może powinien głównie oczyszczać organizm z toksyn? Wybór odpowiedniego suplementu powinien być przemyślany.

Spirulinę poleca się między innymi osobom:

  • przebywającym na dietach roślinnych, celem pokrycia zapotrzebowania organizmu na białko;
  • niedożywionym i anemikom;
  • z zaburzeniami trawienia;
  • odchudzającym się – Spirulina ze względu na błonnik zmniejsza uczucie głodu;
  • będącym w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Natomiast Chlorella ze względu na swoje oczyszczające działanie będzie idealna dla osób żyjących w stresie, niewysypiających się, przebywających długotrwale w zanieczyszczonym środowisku. To idealne uzupełnienie diety każdego człowieka, ponieważ współcześnie szkodliwe związki towarzyszą nam na każdym kroku. Znajdują się w powietrzu, w wodzie, a nawet w niektórym pożywieniu (np. dużych rybach morskich).

Jak wspomniano, warto jednak zdecydować się na przyjmowanie obu tych alg, ponieważ ich połączenie z pewnością nie wpłynie negatywnie na organizm, a może poprawić wiele parametrów ustroju. Ich uzupełniające działanie sprawi, że suplementacja będzie jeszcze skuteczniejsza.

Bibliografia

  1. Kępska D., Olejnik Ł., Algi – przyszłość z morza, Chemik, 11/2014.
  2. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  4. Zdrojewicz Z., Bieżyński B., Krajewski P., Czy warto jeść algi?, Medycyna Rodzinna, 21/2018.
Polecane produkty

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami