Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 marca 2022

Jak dbać o stawy?Coraz więcej osób zastanawia się, jak dbać o stawy, żeby uniknąć ich dolegliwości w późniejszym wieku. Ze statystyk wynika, że na chorobę zwyrodnieniową w Polsce cierpi ponad 2 miliony osób, zaś sztywność poranna i ból stawów doświadczyło ponad 70% społeczeństwa. Dolegliwości stawowe znacznie obniżają jakość życia codziennego, niekiedy wręcz uniemożliwiając wykonywanie podstawowych czynności. Warto więc zadbać o swoje stawy.

Jak dbać o stawy?

Jakość naszego codziennego życia odzwierciedla kondycja stawów. Jeśli przez całe życie były one przeciążane, możemy spodziewać się rozwoju choroby zwyrodnieniowej czy innych dolegliwości w ich obrębie. Podstawą dbania o stawy jest więc modyfikacja życia. Aby jak najdłużej utrzymać stawy w zdrowiu i prawidłowym zakresie ruchomości, należy:

  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności;
  • zadbać o zbilansowaną dietę wspierającą stawy;
  • unikać nadmiernych obciążeń stawów.

W pierwszej kolejności omówimy regularną aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia nie sprzyja stawom, ponieważ to właśnie podczas ruchu maź stawowa jest rozprowadzana po powierzchniach stawowych. Właśnie z tego względu zaleca się, aby ruchy w stawach wykonywane były w pełnym swoim zakresie. Dodatkowo, długotrwałe siedzenie sprzyja rozwojowi otyłości i wielu innych chorób cywilizacyjnych, co także niszczy stawy. Do regularnej aktywności fizycznej warto dodać chwilę stretchingu, czyli prostych ćwiczeń rozciągających.

Znaczenie zdrowej diety jest znane każdemu. Aby dodatkowo wspierać stawy, warto sięgać po produkty, które wpływają pozytywnie na ich kondycję. Są to głównie:

Dodatkowo należy każdego dnia eksponować swoje ciało na promienie słoneczne, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D. Niestety, większość ludzi w Polsce cierpi na niedobór tej witaminy, dlatego poleca się jej suplementację. Wskazana jest także suplementacja kwasem hialuronowym i kolagenem, ponieważ jego źródła pokarmowe są jednocześnie bogate w nasycone tłuszcze, co w nadmiarze niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Jak nie obciążać stawów?

Odrębnym tematem jest ergonomia wykonywania ćwiczeń i czynności dnia codziennego. Wiele osób przeciąża stawy poprzez niewłaściwe podnoszenie przedmiotów z podłogi czy zły tor ruchu podczas ćwiczeń. Są to czynności, które możemy samodzielnie dopracowywać i tym samym wpływać na ich jakość. Przede wszystkim starajmy się podnosić ciężkie przedmioty z podłoża nie poprzez zgięcie kręgosłupa, lecz poprzez ugięcie kolan. Cięższe zakupy rozłóżmy do dwóch toreb i nieśmy je w obu rękach, aby nie przeciążać tylko jednej strony ciała. Z kolei decydując się na ćwiczenia siłowe po raz pierwszy w życiu, warto najpierw wykupić godzinę u trenera personalnego, który nauczy nas, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Zobacz również: Ból stawów na zmianę pogody.

Pozostałe rady

Aby zachować stawy w dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas warto przestrzegać poniższych wskazówek:

  1. zredukuj masę ciała w przypadku nadwagi i otyłości;
  2. zmniejsz poziom stresuwolne rodniki tlenowe powstające wskutek m.in. sytuacji stresowych wpływają na przyspieszenie wystąpienia wielu dolegliwości i chorób, w tym także stawowych;
  3. dobierz wygodne obuwie – prawidłowe obuwie powinno dobrze podtrzymywać stopę i stanowić świetny amortyzator wstrząsów. Dzięki temu stawy nie będą aż tak obciążane;
  4. skoryguj wady postawy – wady takie jak skolioza, kolana koślawe czy szpotawe bądź płaskostopie znacznie wpływają na kondycję stawów nie tylko w okolicy danej wady, ale i bardziej odległych miejscach. Wybierz się do fizjoterapeuty celem oceny sylwetki i korekcji postawy ciała.

Przestrzeganie powyższych wskazówek może w dużym stopniu wpłynąć na zdrowie stawów. Prawidłowo funkcjonujące stawy powinny charakteryzować się maksymalnym dla siebie zakresem ruchomości oraz brakiem bólu – zarówno podczas przyjmowania pozycji statycznych, jak i przy wykonywaniu różnych czynności.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
  2. Wolanin M., Bałka J., Sapuła R., Topolski A., Wolanin A., Efekty rehabilitacji w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych z towarzyszącą nadwagą i otyłością, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2017.
  3. Bączyk G., Kozłowska K., Samborski W., Jakość życia uwarunkowana stanem zdrowia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów – przegląd piśmiennictwa, Forum Reumatologiczne, 3/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami