Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 2 lipca 2017

Morele - czy na pewno owoce dla wszystkich?Morele, po za smakiem, również sprzyjają naszemu zdrowiu i urodzie. Dzieje się tak głównie poprzez ich cenne składniki, do których należą m.in. przeciwutleniacze. Jakie właściwości wykazują i czy faktycznie każdy może spożywać morele? Przyjrzyjmy się bliżej tej tematyce.

Morela jest dużym krzewem lub niewielkim drzewem, który osiąga wysokość około 6-8 metrów. Owoce moreli dojrzewają w lipcu oraz sierpniu. Mają kształt kulisty, choć lekko spłaszczony. Pokryte są delikatną skórką. Miąższ moreli jest słodki i soczysty, a jego barwa zależy od stopnia dojrzałości owocu i zwykle posiada kolor żółty lub pomarańczowy.

Morele – odmiany

Morela Heja – drzewo tego gatunku moreli tworzy dość luźne i rozłożyste korony. Owoce pokryte są pomarańczową skórką. Z kolei miąższ jest soczysty i bardzo dobrze oddziela się od pestki.

Morela Harcot – owoce tego gatunku posiadają zwykle rozmiar średni i duży. Ich kształt jest owalny o barwie pomarańczowej z elementami czerwonego. Miąższ z kolei jest ciemnopomarańczowy i soczysty.

Morela Somo – jest to odmiana późnych moreli, ponieważ dojrzewają dopiero w połowie sierpnia. Owoce są dość małe, koloru pomarańczowego. Ten gatunek moreli odporny jest na niskie temperatury.

Morela Darina – charakteryzują się sporą wielkością i małą pestką. Ich skórka oprócz zabarwienia pomarańczowego posiada także odcienie barwy czerwonej. Miąższ owocu jest mało soczysty. Krzew moreli odporny jest na mróz.

Morela Early Orange – to wczesna odmiana moreli. Owoce posiadają średni rozmiar, są kuliste lub lekko owalne. Miąższ jest dość kwaśny, ale soczysty i smaczny. Drzewo odporne jest na niskie temperatury.

Morela – właściwości

Morele to źródło wielu składników mineralnych takich jak żelazo, wapń, magnezfosfor. W jej składzie znaleźć można również witaminy z grupy B, witaminę C, niacynę, garbniki, pektyny, kwasy organiczne (winowy, cytrynowy i jabłkowy), beta-karoten oraz błonnik.

Ze względu na dużą zawartość potasu spożywanie moreli może wpływac na regulację ciśnienia krwi i pracy nerek. Dzięki błonnikowi regulują procesy trawienne i sprawniej usuwają zbędne produkty przemiany materii. Wykazują także działanie zasadotwórcze, zwłaszcza morele suszone. Z tego względu poleca się je osobom z nadkwasotą żołądka. Ponadto dzięki takiemu działaniu morele zapobiegają dolegliwościom wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.

Duża zawartość związków mineralnych zawartych w morelach sprawia, że polecane są osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także z chorobami nerek. Dodatkowo obecne w nich flawonoidy wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, hamując tym rozwój teleangiektazji i wenektazji. Przeciwutleniacze, jak np. witamina C, wzmacniają ogólną odporność organizmu, a także usuwają wolne rodniki zapobiegając pojawieniu się groźnych chorób, w tym również nowotworów.

Produkowany sok z moreli wykazuje działanie antybiotyczne oraz wykorzystywany jest w profilaktyce chorób nowotworowych układu pokarmowego. Z kolei wytwarzany olej z pestek moreli wchodzi skład niektórych leków na kaszel, zapalenie krtani czy oskrzeli.

Morela – zastosowanie

Morele w kuchni.

Owoce moreli bardzo dobrze nadają się do spożywania na surowo. Stanowią smaczny dodatek do ciast oraz innych deserów np. lodów. Wytwarza się z nich różnego rodzaju przetwory np. konfitury, dżemy, kompoty, soki czy koktajle owocowe. Mogą być również zdrowym dodatkiem do śniadań np. musli czy owsianki, a także sałatek owocowych.

Morele dla urody.

Morele działają ściągająco oraz łagodzą stany zapalne. Dlatego polecana jest osobom o cerze tłustej i trądzikowej. Bardzo mocno wykorzystywane są w kosmetologii nasiona moreli do produkcji kremów, olejków i balsamów do ciała.

Kto powinien unikać spożywania moreli?

Morele wykazują właściwości przeczyszczające, z tego też względu jedzenie ich w dużych ilościach może powodować bóle żołądka, biegunkę oraz utratę składników mineralnych. Morele nie należą do owoców lekkostrawnych, dlatego też nie powinny być spożywane na czczo, a także z mięsem. Nie powinno się moreli popijać zimną wodą, ponieważ czynność ta może wywołać biegunkę. Owoców tych nie powinno się łączyć również z jednoczesnym spożywaniem śliwek, zimnego mleka i ogórków. Może to doprowadzić do problemów żołądkowych.

Moreli nie powinny spożywać osoby o obniżonych funkcjach trzustki, a także diabetycy i osoby z chorobami wątroby. Należy ograniczać ich ilość przy chorobach dwunastnicy oraz wrzodach i zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami