Suplementy z koenzymem Q10 – czy i jak działają?

Suplementy z koenzymem Q10 – czy i jak działająKoenzym Q10 jest jedną z substancji, które biorą czynny udział w produkcji energii z dostarczonych do organizmu cukrów. Ponieważ jest to tak zwany związek konstytucyjny, a więc absolutnie niezbędny dla ludzkiego organizmu, niewielka jego ilość może być w komórkach syntetyzowana. Jak zawsze jednak, z upływem czasu proces produkcji koenzymu zaczyna spowalniać, a powstające cząstki tracą właściwą budowę. Dlatego opracowano wiele suplementów diety, a także kosmetyków, które w swoim składzie mają sporo koenzymu Q10.

Podstawowy problem z koenzymem Q10

Koenzym Q10 jest substancją niepolarną, a zatem nie rozpuszcza się w wodzie, za to bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Problem polega na tym, że organizm jest strukturą złożoną w około 80% z wody, a tłuszczowe są przede wszystkim błony komórkowe. W takiej sytuacji trudno jest skonstruować suplement, który będzie wysoce przyswajalny. Zaraz, zaraz, ale tłuszcze dostarczane z pożywieniem są trawione, prawda? Więc może udałoby się wykorzystać ten mechanizm do zwiększenia przyswajalności koenzymu Q10? Okazuje się, że wcale nie jest to proste. Krople tłuszczu w przewodzie pokarmowym rozbijane są na drobniejsze grudki dopiero pod wpływem żółci, natomiast zemulgowane tłuszcze i tak mają dość dużą objętość, zatem ilość koenzymu, która musiałaby zostać przyjęta, byłaby olbrzymia, co jest z wielu powodów nie do zaakceptowania.

Rozwiązaniem problemu jest chelatowanie. Jeśliby cząstkę koenzymu Q10 otoczyć cząstkami o budowie łańcucha, którego jeden koniec jest niepolarny (i ten przyczepi się do koenzymu), a drugi polarny (czyli rozpuszczalny w wodzie), to otrzymamy „pęcherzyk”, który będzie mógł beztrosko pływać w dowolnej ilości wody, do komórki dostarczyć cenną, tłuszczową zawartość.

Natura a synteza

Cząstka koenzymu Q10 jest duża i ma skomplikowaną budowę. Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o budowie z klocków wie, że im jest ich więcej, tym trudniej trzymać się planu. Podobnie jest z syntezą związków organicznych – im są bardziej skomplikowane, tym trudniej je stworzyć w laboratorium. Tak też jest z koenzymem Q10. Naturalne suplementy zawierają koenzym produkowany przez wyselekcjonowane szczepy drożdży. Jest to praktycznie czysty koenzym w konformacji trans, natomiast produkcja syntetyczna powoduje powstawanie mieszanek izomerów cis i trans. Jaki to problem? Spory, ponieważ izomer cis jest dla organizmu nie tylko zbędny (bo nie bierze udziału w łańcuchu wytwarzania energii), ale nawet szkodliwy (bo trzeba zużyć energię, aby się go pozbyć).

Koenzym to nie wszystko

Koenzym Q10 jest substancją bardzo aktywną chemicznie. Dlatego, gdyby podać go w czystej postaci, bez żadnych środków pomocniczych, prawdopodobnie przereagowałby cały, zanim dotarłby do właściwych komórek. Z tego powodu najlepsze suplementy stanowią mieszankę koenzymu oraz szeregu przeciwutleniaczy. Te ostatnie w dużej części (ale praktycznie nigdy w całości) ulegną zużyciu. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona cząstek koenzymu przez utlenieniem, bo wtedy koenzym Q10 byłby już bezużyteczny.

Suplementację koenzymem warto stosować równolegle z podawaniem innych substancji mających wpływ na produkcję energii: selenu, witaminy C, witaminy E oraz oczywiście odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Wszystko ze względu na to, że koenzym nie produkuje energii, tylko bierze udział w jej wytwarzaniu z cząstek cukru.

Kiedy stosować koenzym Q10?

Suplementy z koenzymem Q10 polecane są szczególnie w niedoborach energii. Przy dużym wysiłku fizycznym i umysłowym warto zaopatrzyć się w suplement, który pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji energii w organizmie.

Koenzym Q10 opóźnia także procesy starzenia, ponieważ więcej energii to również skuteczniejsze procesy syntezy komórkowej, zwiększona wydajność oddychania, a także gwarancja prawidłowego przebiegu wielu szlaków metabolicznych. Właściwy poziom koenzymu jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów i przyspiesza regenerację uszkodzeń, a także po prostu sprawia, że poczujesz się pełen energii.

Podsumujmy

Koenzym Q10 jest substancją w organizmie absolutnie niezbędną, ale niekiedy jego synteza utrzymywana jest na zbyt niskim poziomie. Suplementy zawierające chelatowany koenzym pochodzenia naturalnego mogą skutecznie wspomagać walkę z niedoborem energii. Przy wyborze suplementu należy zwrócić uwagę, aby zawsze wybierać te, które zawierają nie tylko odpowiednio wysoką dawkę koenzymu Q10, ale także sporą ilość antyoksydantów i selen, które maksymalizują efektywność koenzymu. Tylko takie suplementy będą naprawdę skuteczne i przyniosą oczekiwany efekt. Syntetyki często jeszcze pozbawione dodatku witamin, charakteryzują się bardzo małą przyswajalnością.

Koenzym Q10n - zadbaj o zdrowie!
Koenzym, który Państwu oferujemy produkowany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, a więc o wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *