Zalety koenzymu Q10

Aktualizacja

Zalety Koenzymu Q10Koenzym Q10 określany również jako ubichinon (związek, który jest obecny we wszystkich komórkach). Występuje naturalnie w organizmie, szczególnie w dużych ilościach w mitochondriach, gdzie wytwarzana jest energia komórkowa. Koenzym Q10 jest istotnym uczestnikiem łańcucha metabolicznych reakcji chemicznych, które wytwarzają energię w komórkach. W największym stężeniu występuje w narządach o wyższych wymaganiach energetycznych takich jak wątroba, nerki i serce.

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który działa jak antyoksydant. Pomaga więc chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Organizm wytwarza wolne rodniki w normalnym toku produkcji energii. Jednak w miarę starzenia się naszego ciała, generuje ich nadmiar. To może być szkodliwe dla osób, których organizm nie wytwarza już wystarczającej ilości koenzymu Q10 i innych antyoksydantów w celu zwalczania wolnych rodników.

Organizm w naturalny sposób syntetyzuje tę substancję oraz wykorzystuje w ważnych procesach takich jak:

  • transportowanie elektronów
  • dostarczanie energii do komórek
  • regulacja poziomu ciśnienia krwi

Zwierzęta, w tym także ludzie, mogą samodzielnie wytwarzać niewielkie ilości koenzymu Q10. Z tego względu nie kwalifikuje się go jako witamina.

Jak działa koenzym Q10?

Koenzym Q10 ma zróżnicowane działanie w organizmie:

  • przeciwutleniacz – oczyszcza z wolnych rodników
  • poprawia skuteczność produkcji energii komórkowej w mitochondriach
  • reguluje geny związane z produkcją energii
  • stabilizuje błony komórkowe

Energia

W celu utrzymania odpowiedniego poziomu energii wewnątrz organizmu, mitochondria pobierają składniki odżywcze oraz tłuszcz, który następnie przekształcają na możliwą do wykorzystania energię. Dzięki temu ciało człowieka może prawidłowo funkcjonować. W tym ważnym procesie wykorzystywany jest właśnie m.in. koenzym Q10.

Ochrona

Oprócz pełnienia ważnej roli w procesie wytwarzania energii, koenzym Q10 wykorzystywany jest podczas ochrony komórek przed uszkodzeniami. Wywołują je szkodliwe wolne rodniki, z którymi może on skutecznie sobie radzić.

Trawienie

Koenzym Q10 wspomaga również enzymy w prawidłowym trawieniu pokarmów.

Wchłanianie innych, ważnych składników odżywczych

Będąc silnym przeciwutleniaczem, koenzym Q10 może wpływać na zwiększenie wchłaniania się w organizmie innych, ważnych substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga zwiększyć działanie m.in. witaminy C i witaminy E, a także innych przeciwutleniaczy, które już działają w organizmie.

Koenzym Q10 – gdzie występuje?

Według badań najbogatszymi naturalnymi źródłami koenzymu Q10 w diecie jest mięso, ryby, orzechy, fasola, jaja, a także produkty mleczne. [1] Występuje on w takich produktach jak:

Dlaczego należy przyjmować koenzym Q10?

Mimo że posiadamy zdolność do wytwarzania koenzymu Q10, to z wiekiem dochodzi do spadku jego produkcji w naszym ciele, czyli w momencie kiedy nasze komórki potrzebują tej substancji najbardziej. Dlatego powinnyśmy dostarczać koenzym Q10 poprzez odpowiednio dobraną dietę oraz wysokiej jakości suplementy. Pozwoli to uzupełnić niedobory, które wraz z upływem lat będą się pogłębiać.

Odwołując się do badań z Uniwersytetu z Oregonu, przyjmowanie koenzymu Q10 w formie odpowiednio dobranej diety, jak również naturalna synteza przez organizm, powinna być wystarczająca, aby zapobiec niedoborom u osób zdrowych. Jednak gdy organizm starzeje się, produkcja koenzymu Q10 coraz bardziej się zmniejsza. [2]

Podczas procesu starzenia się organizmu zmniejsza się naturalna zdolność do przekształcania aktywnej formy koenzymu Q10 (ubichinol). Spadek ten najbardziej widoczny jest u osób powyżej 40 roku życia. Stwierdzono również, że osoby z chorobami takimi jak m.in. cukrzyca czy niewydolność serca, są grupą, która ma tendencję do obniżonego poziomu koenzymu Q10.

W tym artykule opisujemy: Suplementy z koenzymem Q10 – czy i jak działają?

Wysokiej jakości suplementy diety z koenzymem Q10 są bezpieczne i dostępne w wielu formach takich jak kapsułki, tabletki czy kremy. Nie stwierdzono działań niepożądanych związanych ze stosowaniem tej substancji. Jednak osoby z poważnymi schorzeniami, przed uzupełnieniem koenzymu Q10, powinny skonsultować się z lekarzem. Podejmie on decyzję o przyjmowaniu odpowiedniej dawki, w celu zapewnienia korzyści zdrowotnych dla osób z chorobami takimi jak cukrzycą, niewydolność serca itp.

Dawkowanie koenzymu Q10

W zależności od stanu, większość badań zaleca przyjmowanie koenzymu Q10 od 90 do 300 mg na dobę. Przy tych ilościach osiągano najlepsze wyniki u osób przyjmujących tę substancję. W trakcie chorób, które wymagały zwiększonego przyjmowania koenzymu Q10 dawkowanie może dochodzić nawet do 1200 mg.

Koenzym Q10 (100 mg) - 100% naturalny!
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, a więc o wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *