Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 lipca 2023

Kwasy Omega 3 - jakie wybrać?Jednym z częściej rekomendowanych przez lekarzy suplementów diety są kwasy Omega 3 – jakie wybrać i na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów? Suplement suplementowi nie jest równy, dlatego świadomy konsument powinien dysponować pewną wiedzą w tym zakresie. Niepodważalny jest jednak fakt, że wiele osób zmaga się z niedoborami tego związku, dlatego suplementacja jest szczególnie istotna.

Kwasy Omega 3 – jakie wybrać?

Poniżej przedstawiamy aspekty, na które warto zwracać szczególną uwagę podczas kupna suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3.

Forma kwasów Omega 3

Kwasy tłuszczowe Omega 3 najczęściej są dostępne w formie kapsułek, wygodnych do połknięcia. To nic innego jak Omega 3 zawarte w rozpuszczalnej otoczce, która ulega zniszczeniu w przewodzie pokarmowym i uwalnia swoją cenną zawartość. Właśnie taką formę poleca się najczęściej, ponieważ najłatwiej pamiętać o regularności jej stosowania. Dodatkowo można mieć ją zawsze przy sobie, np. w podróży.

Kwasy Omega 3 mogą mieć też formę oleju płynnego. Nie każdy lubi jednak przyjmować oleje łyżeczką ze względu na ich charakterystyczną, tłustą konsystencję. Oleje płynne są polecane osobom, które chcą urozmaicać nimi codzienne dania, np. surówki, sałatki czy potrawy jednogarnkowe.

Pochodzenie Omega 3

Kwasy tłuszczowe Omega 3 mogą być pozyskiwane z różnych źródeł roślinnych. Istnieje wiele produktów niezwykle bogatych właśnie w tego typu kwasy. Bardzo wysoką zawartość posiada choćby czarnuszka siewna czy pachnotka zwyczajna. Oleje pozyskiwane z tych surowców mogą stanowić idealną bazę do przygotowywania suplementów diety w pełni naturalnych, dobrze tolerowanych przez układ pokarmowy. Wyróżniają się wysoką biodostępnością.

Produkcja Omega 3

Oleje roślinne, z których pozyskuje się Omega 3, mogą być rafinowane lub nierafinowane. Proces rafinacji to nic innego jak oczyszczanie produktu w bardzo wysokiej temperaturze. Jak powszechnie wiadomo, nienasycone kwasy tłuszczowe mają dość niestabilną strukturę, w związku z czym w wyższych temperaturach wiązania w nich zawarte ulegają zniszczeniu. Dochodzi również do eliminacji wielu składników odżywczych, np. witamin czy minerałów. Właśnie dlatego najlepiej wybierać oleje nierafinowane, czyli tłoczone na zimno.

Skład suplementu diety

Chcąc suplementować kwasy tłuszczowe Omega 3, koniecznie należy zwracać uwagę, aby w składzie nie znajdywały się żadne chemiczne dodatki, np. konserwanty, barwniki, substancje aromatyczne. Jest to całkowicie zbędne, ponieważ odpowiednio pozyskany i dobrze przechowywany olej ma długą datę przydatności do spożycia. W składzie suplementu powinien znajdować się np. czysty olej z pachnotki zwyczajnej bogaty w kwasy tłuszczowe Omega 3.

Jedynym wyjątkiem jest dodatek całkowicie naturalnych, pożądanych składników, np. witaminy E, która należy do grona witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Spotęguje działanie Omega 3 i uzupełni niedobory witaminowe, które są częste zwłaszcza u osób dojrzałych.

Zawartość Omega 3 w jednej kapsułce

Na końcu sprawdź, czy zawartość Omega 3 w kapsułce pokryje dzienne zapotrzebowanie na ten związek. Zalecana dzienna dawka wynosi 250 mg w przypadku zdrowej osoby dorosłej (wykluczając kobiety ciężarne i sportowców). Wyższe dawki (od 2 000 mg) mają działanie terapeutyczne, np. poprawiają pamięć, łagodzą objawy schorzeń dermatologicznych i alergii, a także regulują trawienie. Dlatego warto znaleźć suplement diety, w którym zawartość Omega 3 będzie znajdowała się na granicy dziennego zapotrzebowania, a dawki terapeutycznej.

Najlepiej przyjmować około 1000 mg, co w przypadku większości dobrej jakości suplementów diety zapewniają 2 kapsułki. Przyjmuje się jedną kapsułkę (500 mg) rano i drugą (również 500 mg) wieczorem. Suplementy diety zawierające znacznie mniej niż 500 mg wybranego oleju w kapsułce nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bojkowski Ł., Mojs E., Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.
  2. Marciniak-Łukasik K., Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 6/2011.
  3. Materac E., Marczyński Z., Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
  4. Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń, 3/2015.
  5. Saran-Jagodzińska A., Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3?, Lekarz POZ, 5/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami