Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Przetłuszczające się włosyPrzetłuszczające się włosy najczęściej są konsekwencją nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe skóry. Zbyt duża ilość łoju zatyka pory skóry, uniemożliwiając jej normalne oddychanie i obciąża włosy. Tym samym już w ciągu kilku godzin po umyciu stają się one zaniedbane i brudne. Zaczynają się świecić, a u nasady głowy mogą nawet tworzyć zlepione pasma. Taki rodzaj włosów wymaga szczególnej pielęgnacji, której nadrzędnym celem będzie unormowanie pracy gruczołów łojowych, a więc przywrócenie równowagi skórze głowy.

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Ludzka skóra na całej swojej powierzchni posiada porozmieszczane gruczoły łojowe – także na skórze głowy. Odpowiadają za produkcję lepkiej substancji zwanej łojem lub sebum. Niestety, w niektórych sytuacjach dochodzi do wzmożonej aktywności tych gruczołów (zwykle, gdy skóra jest przesuszona lub podrażniona). Do głównych przyczyn szybkiego przetłuszczania się włosów zaliczamy między innymi:

  • zbyt duży stres w życiu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nadaktywność gruczołów łojowych z różnych przyczyn (także idiopatycznych);
  • nieodpowiednia dieta;
  • zbyt częste mycie włosów nieodpowiednimi szamponami, korzystanie ze źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów;
  • zaburzenia przemiany materii.

Jeśli chodzi o zaburzenia hormonalne, tłuste włosy najczęściej są konsekwencją wysokiego poziomu testosteronu, z czym zmaga się – wbrew pozorom – sporo kobiet. Z kolei niewłaściwa pielęgnacja odnosi się do stosowania zbyt mocnych kosmetyków, które podrażniają skórę głowy, co automatycznie uruchamia produkcję sebum w celach ochronnych. Rzadziej zdarza się, że problem tłustych włosów ma podłoże genetyczne.

Jak wyglądają przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczone włosy są nie tylko tłuste i wyglądają na zaniedbane. Zwykle są także cienkie i wiotkie, wskutek braku odpowiedniego odżywienia i dotlenienia. Za to odpowiada skóra głowy, która nie jest w pełni wydolna przez nadmiar łoju. Jednocześnie można zauważyć tendencję do łupieżu (a więc i różnych infekcji grzybiczych i bakteryjnych), a także nadmiernego wypadania włosów. Istnieje problem z układaniem fryzur, ponieważ zwykle są one nietrwałe i szybko się rozpadają.

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy wymagają niekiedy nawet codziennego mycia, dlatego tak ważny jest dobór szamponu i innych kosmetyków do pielęgnacji. Szampony koniecznie muszą być naturalne i łagodne – mają oczyszczać włosy, zapobiegać nadprodukcji łoju i przywracać skórze naturalną równowagę. Dobrze sprawdzą się te zawierające roślinne wyciągi, np. z pokrzywy, czarnej rzepy, łopianu, mięty, rumianku, chmielu czy aloesu. Po umyciu włosów należy dokładnie opłukać je chłodną wodą. Nigdy nie używamy wody gorącej, ponieważ wysoka temperatura stymuluje gruczoły łojowe do produkcji sebum. Można opłukać je chłodną wodą z dodatkiem soku z cytryny, co zadziała ściągająco na gruczoły łojowe.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto ograniczyć częstotliwość mycia włosów. Dodatkowo, co jest zjawiskiem dość paradoksalnym, na tłuste włosy najskuteczniejszym panaceum może się okazać ich olejowanie. Oleje są niezwykle bogate w składniki odżywcze, dzięki czemu uzupełniają wszelkie ich niedobory w skórze głowy. Odżywienie jej sprawi, że gruczoły łojowe przestaną produkować nadmierną ilość łoju. Wystarczy wmasować odrobinę oleju w skórę głowy oraz na całą długość włosów. Pozostawiamy produkt na minimum godzinę, po czym myjemy włosy jak zwykle. Zdarza się, że olej ciężko zmyć. Wówczas można spróbować umyć włosy najpierw odżywką, a dopiero później szamponem. Konieczne jest dobranie oleju do porowatości włosów. Kolejnym skutecznym sposobem na przetłuszczające się włosy są ziołowe płukanki. Sprawdzi się choćby zielona herbata czy pokrzywa.

Jeśli chodzi o częstotliwość, zaleca się wykonanie raz w tygodniu olejowania włosów i raz w tygodniu ziołowej płukanki. Dążymy do tego, aby nie obciążać włosów, mimo tego, że są to bezpieczne i naturalne metody. Najlepiej znaleźć takie, które sprawdzą się najlepiej dla danej osoby.

Kiedy do lekarza?

Jeśli podejrzewamy problemy hormonalne lub wszystkie domowe sposoby zawodzą, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Wykona on podstawowe badania (w tym moczu i krwi), oceniając problem pod kątem chorób przewlekłych. Specjalistami, którzy mogą nam pomóc z tym problemem są: dermatolog, kosmetolog oraz trycholog. Do kosmetologa lub trychologa warto wybrać się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy skorzystać z zabiegów na skórę głowy. Z kolei dermatolog będzie niezawodny przy jednoczesnym występowaniu problemów skóry głowy, np. łupieżu czy świądu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Małek E., Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Radom 2007.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
  3. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami