Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 lipca 2023

Domowe sposoby na stłuczeniaDomowe sposoby na stłuczenia mogą znacznie zmniejszyć ból i obrzęk, a także opóźnić tworzenie się krwiaków. Są przy tym proste w wykonaniu i niezwykle efektywne, a do ich zastosowania praktycznie nie ma przeciwwskazań. Na drobniejsze stłuczenia domowe metody mogą stanowić podstawową interwencję, natomiast przy bardzo rozległych i poważnych urazach są stosowane pomocniczo przed wizytą u lekarza.

Domowe sposoby na stłuczenia

Poniżej przedstawiamy najlepsze, sprawdzone i bezpieczne domowe sposoby na stłuczenia. Wiele z nich można stosować bez względu na wiek. W dużym stopniu oddziałują na tkanki, przyspieszając rekonwalescencję i poprawiając ogólne samopoczucie.

Zimne okłady

Pierwszą czynnością po stłuczeniu powinno być zastosowanie zimnego okładu. Najwygodniej użyć lód w sprayu, do kupienia w każdej aptece. Jeśli jednak go nie mamy, równie dobrze sprawdzą się dowolne zimne kompresy, np. żelowe lub w formie mrożonek wyjętych z zamrażalnika. W drugim przypadku należy pamiętać, że rozmrożone już produkty nie nadają się do ponownego mrożenia. Należy tego samego dnia je wykorzystać.

Zimny okład przykładamy do skóry przez ściereczkę, a nie bezpośrednio. Tym samym eliminujemy ryzyko uszkodzenia i odmrożenia skóry. Czas trwania jednego takiego zabiegu nie powinien przekraczać 20 minut, po upływie tego czasu należy wykonać przerwę (przynajmniej 20-30 minut). Okłady można powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Zimne okłady ziołowe

Dawniej podstawą lecznictwa były właśnie domowe sposoby, do których niezwykle często wykorzystywało się zioła. Dość nietypowym i zapomnianym sposobem leczenia stłuczeń jest połączenie ziołolecznictwa i krioterapii, jednak do tej metody należy przygotować się dużo wcześniej, jeszcze zanim dojdzie do urazu. Wystarczy schować do lodówki liście roślin, które wykazują działanie przeciwobrzękowe, najlepiej na kilka godzin, aby mogły dobrze się schłodzić. Takie liście przykładamy bezpośrednio do stłuczenia. Jako że stłuczenia nie są planowane, zawsze warto mieć w lodówce kilka leczniczych liści na wszelki wypadek. Roślinami, które można wykorzystać, są: babka lancetowata, brzoza, olsza czarna, podbiał pospolity, burak zwyczajny, krwawnik pospolity, chrzan oraz żywokost lekarski.

Okłady z liści świeżej kapusty

Sok zawarty w liściach świeżej kapusty działa antyseptycznie, „wyciąga” obrzęk i pozwala limfie sprawniej krążyć. Dodatkowo zmniejsza intensywność krwiaków oraz działa przeciwzapalnie. W tym celu wystarczy umyć kilka liści kapusty (najlepiej w zimnej wodzie, aby dodatkowo zadbać o czynnik termiczny), a następnie delikatnie rozgnieść je tłuczkiem do mięsa lub wałkiem do ciasta. Rozgniatamy do tego stopnia, aby liście puściły sok. W dalszej kolejności przykładamy je bezpośrednio do stłuczonego miejsca na około 15 minut. Jeśli nie doszło do uszkodzenia ciągłości skóry, do tej metody nie ma przeciwwskazań. Można ją powtarzać także wielokrotnie w ciągu dnia.

Okłady z naparów ziołowych

Równie dobrze sprawdzą się okłady ze schłodzonych naparów ziołowych, którymi nasączamy gazę lub niewielką ściereczkę, a następnie przykładamy do stłuczonej partii ciała. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym celu następujące zioła: żywokost lekarski, kasztanowiec (dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne), pokrzywa, mniszek lekarski czy skrzyp polny. Aby działanie ziół było jeszcze bardziej kompleksowe, takie napary można popijać w ciągu dnia, po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Elewacja stłuczonej części ciała

Skuteczną metodą na stłuczenia jest również elewacja, czyli uniesienie części ciała powyżej poziomu serca. Dzięki temu gromadząca się limfa może sprawniej spływać w kierunku okolicznych węzłów chłonnych, poprawia się też krążenie oraz zmniejsza intensywność bólu. Ta metoda jest szczególnie skuteczna przy poważniejszych urazach, np. skręceniach stawów. Przykładowo jeśli zmagamy się z uszkodzeniem stopy (np. skręceniem stawu skokowego), wystarczy położyć się na plecach lub usiąść wygodnie w fotelu i unieść wyprostowaną nogę w taki sposób, aby znajdowała się pod kątem około 45 stopni do podłoża.

Kinesiotaping

Niezwykle skuteczną, bardziej profesjonalną metodą na stłuczenia jest zastosowanie kinesiotapingu. Przy odrobinie wiedzy aplikację można nałożyć samodzielnie w domu, dlatego zawsze warto mieć rolkę tejpów w domowej apteczce. Odcinamy odpowiednio długi kawałek taśmy, a następnie nacinamy ją na 4-5 pasków mających wspólny koniec (wspólną bazę, której nie tniemy). W pierwszej kolejności naklejamy na skórę bazę (bez napięcia), a następnie kolejno wycięte paski (z napięciem 10-20%). Co istotne, baza zawsze znajduje się w okolicy węzła chłonnego, do którego chcemy kierować limfę.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Domańska A., Metody leczenia chorób wśród ludu polskiego w XIX wieku. Próba bilansu, Zeszyty Wiejskie, XXII/2016.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Robak A., Pencuła M., Charakterystyka uszkodzeń kończyn dolnych u biegaczy oraz przebieg i wyniki rehabilitacji, Zeszyty Naukowe WSSP, 17/2013.
  4. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami