Zielona herbata – wpływ na zdrowie i urodę

Zielona herbata - wpływ na zdrowie i urodęZielona herbata to jeden z najbardziej popularnych napojów, które spożywamy. Dzięki swoim właściwościom nazywana jest często eliksirem młodości. Wszystko ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów w swoim składzie. Jakie jeszcze właściwości posiada oraz jak przez to wpływa na nasze zdrowie i urodę? Przyjrzyjmy się bliżej zielonej herbacie.

Zielona herbata

Zielona herbata pochodzi z Chin. Ludność tego kraju od wielu stuleci używała jej do celów leczniczych m.in. łagodzenia bólów głowy czy usuwania chorób układu trawiennego. Do dnia dzisiejszego jest ona uważana za napój o właściwościach terapeutycznych. Badania prowadzone nad właściwościami zielonej herbaty potwierdziły jej pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Składniki odżywcze

Zielona herbata to źródło wielu minerałów takich jak potas, cynk, żelazo, sód, mangan, fluor, wapń oraz witamin z grupy B, witaminy A, C, E i K. Zawiera również taniny, które działają łagodząco i uspokajająco. W skład zielonej herbaty wchodzą również antyoksydanty, a także garbniki, aminokwasy i teina.

Zielona herbata – właściwości

Lecznicze właściwości zielonej herbaty wynikają przede wszystkim z obecności w niej antyoksydantów. Mają one ogromny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ niwelują szkodliwe, wolne rodniki. Zielona herbata zapobiega więc rozwojowi wielu groźnym chorobom, w tym chorobom układu krążenia, chorobie Alzheimera, a nawet nowotworom. Przeprowadzone badania dotyczące zielonej herbaty wykazały, że zawarte w niej antyoksydanty chronią nasze DNA przed działaniem czynników rakotwórczych.

Obecne w zielonej herbacie flawonoidy spowalniają aktywność enzymów, które wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego też polecana jest osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy i stanowić może bardzo dobry suplement ich diety. Działanie antyoksydacyjne wpływa również na zdrowy wygląd naszej skóry. Przede wszystkim niweluje z niej wolne rodniki, a dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym zmniejsza problemy skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Ponadto działa lekko pobudzająco dzięki zawartości teiny. Po wypiciu zielonej herbaty zwiększa się aktywność mózgu, łatwiej zaczynamy się uczyć oraz poprawia się zdolność kojarzenia.

Zielona herbata – zastosowanie

1. Zielona herbata na zdrowie.

Zielona herbata to przede wszystkim napój wpływający korzystnie na nasze zdrowie. Dzięki wielu składnikom odżywczym, które zawiera oddziałuje na organizm bardzo szeroko. Jest napojem, który powinien stale występować w naszej diecie, ponieważ:

  • wspomaga pracę mózgu – dzięki antyoksydantom usprawnia pracę mózgu przyspieszając m.in. procesy kojarzenia, zapamiętywania, znacznie łatwiej przyswajana jest również wiedza. Ponadto dzięki teinie delikatnie pobudza i orzeźwia organizm.
  • zapobiega demencji – antyoksydanty wiążą się ze szkodliwymi związkami np. nadtlenkiem wodoru, który uczestniczy w rozwoju choroby Alzheimera. Wiążąc się z nimi neutralizują ich toksyczne działanie.
  • chroni przed groźnymi chorobami – przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie chronią nasze DNA przed działaniem szkodliwych czynników. Usuwają też z organizmu wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca czy pojawienia się stanów zapalnych, a nawet chorób nowotworowych.
  • wspomaga odchudzanie – flawonoidy występujące w zielonej herbacie działają niszcząco na enzymy, które wpływają na przyrost tkanki tłuszczowej.

2. Zielona herbata dla urody.

Zielona herbata dzięki swoim składnikom wpływa także na stan skóry. Dobroczynne działanie warunkują przede wszystkim antyoksydanty i witaminy. Zielona herbata często wykorzystywana jest jako składnik kremów, maseczek czy toników do pielęgnacji skóry, ponieważ:

  • chroni przed fotostarzeniem – dzięki antyoksydantom niszczy wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Chroni także skórę przed pojawieniem się na niej nieestetycznych przebarwień.
  • leczy trądzik – zawarte w niej antyoksydanty przyczyniają się do redukcji zmian trądzikowych oraz załagodzenia objawów skóry tłustej, wykazując właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  • wzmacnia naczynia krwionośne – dzięki witaminie C i K uszczelnia ściany naczyń krwionośnych oraz wpływa na ich elastyczność zapobiegając powstawaniu nieestetycznych tzw. pajączków.

3. Zielona herbata w kuchni.

  • Ztosowana jest najczęściej jako ciepły napar lub odwar wykonywany z zaparzenia jej liści.
  • Sproszkowana, zielona herbata stanowić może składnik ciast lub innych deserów.
  • Zielona herbata to także świetny napój podawany na zimno, zwłaszcza latem. Jest nie tylko zdrowy, ale również doskonale orzeźwi i zaspokoi pragnienie.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
IQ Weight Blocker - skuteczne odchudzanie
IQ Weight Blocker to rewolucyjny produkt, który w naturalny sposób blokuje przyjmowanie z jedzeniem nadmiernej ilości węglowodanów.
Zobacz tutaj ...
2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *