Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Ból stawów na zmianę pogodyWiele osób odczuwa ból stawów na zmianę pogody, szczególnie jeśli ta zmiana obejmuje nastąpienie deszczowych, wietrznych i zimnych dni. Czy rzeczywiście taka zależność istnieje? Sprawdzenia tego założenia podjęło się wiele badaczy.

Co to jest meteoropatia?

Meteoropatia to wrażliwość organizmu na wpływ warunków atmosferycznych. Jej przejawem są patologiczne reakcje w sferze fizycznej i psychicznej, które zachodzą wskutek osłabienia reakcji przystosowawczych. Meteoropatia może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta w wyniku chorób, starzenia się organizmu czy niehigienicznego trybu życia.

Typowe objawy meteorotropowe u ludzi wrażliwych to: osłabienie, senność lub bezsenność, dekoncentracja, zmęczenie, zniechęcenie, apatia, brak apetytu, mała wydolność fizyczna, a przede wszystkim bóle głowy często o charakterze migreny. Bardzo często obserwuje się również dolegliwości bólowe stawów.

Ból stawów na zmianę pogody

Badania potwierdziły zależność między dolegliwościami bólowymi stawów, a zmianą pogody. Każdy organizm reaguje na zmiany atmosferyczne, jednak w przypadku osób młodych i zdrowych organizm przystosowuje się do tych zmian błyskawicznie. U osób starszych czy chorych przystosowanie to następuje znacznie wolniej, gdyż ich mechanizmy fizjologiczne nie funkcjonują tak jak powinny. Ból stawów na zmianę pogody odczuwają przede wszystkim chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zwyrodnieniowe.

Ze względu na zmiany i wahania hormonalne, na ból stawów w związku ze zmianą pogody bardziej narażone są kobiety. Szczególnie w okresie menopauzy i przekwitania, gdy skoki hormonów są największe. Ryzyko takich dolegliwości zwiększa się również w obecności chorób przewlekłych, np. układu nerwowego czy krwionośnego.

Dlaczego stawy bolą przy zmianie pogody?

Ból stawów na zmianę pogody może wiązać się ze zmianą ciśnienia atmosferycznego, czemu towarzyszy zmniejszenie ilości tlenu w powietrzu. Gdy wdychamy mniej tlenu, komórki organizmu także nie otrzymują jego wystarczających ilości. Układ oddechowy i krążenia pracują ciężej, przez co stawy i tkanki okołostawowe mogą nie być wystarczająco odżywiane. Gdy więzadła nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych mogą wykazywać sztywność, przez co poruszanie stawem staje się cięższe, a niekiedy nawet bolesne.

Zmiana pogody na deszczową i wietrzną wiąże się także ze zmniejszeniem promieniowania słonecznego. Zazwyczaj przy takiej pogodzie słońca nawet nie widać, przez co organizm nie syntezuje witaminy D. Jak wiadomo, witamina D jest niezbędna, aby układ kostno-stawowy funkcjonował prawidłowo.

Podsumowując, przyczyny zjawiska meteoropatii nie są jeszcze jasne. Przyjmuje się, że u meteoropatów występuje wzmożona pobudliwość wegetatywnego układu nerwowego oraz osłabienie reakcji adaptacyjnych do zmieniających warunków pogodowych, co prowadzi do zakłócenia homeostazy.

Jak dbać o stawy?

O stawy powinien dbać każdy, a zwłaszcza osoby z problemami takimi jak choroba zwyrodnieniowa. Ból stawów na zmianę pogody może także dotyczyć osób, które kiedyś doświadczyły urazów okołostawowych lub stawowych, np. złamania kości w pobliżu stawu, zerwania ścięgna czy więzadła oraz uszkodzenia chrząstki stawowej.

Gdy problem bólu stawów na zmianę pogody jest uciążliwy, można zadbać o utrzymanie układu krwionośnego w sprawności. Dzięki temu krążenie będzie lepsze nawet przy zmianie pogody i ciśnienia atmosferycznego. Przede wszystkim należy więc:

  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną, przez co serce będzie sprawne, a naczynia krwionośne elastyczne;
  • pić dużo wody – która wspiera syntezę mazi stawowej i utrzymywanie jej w dobrej kondycji;
  • suplementować kolagen, witaminę D, koenzym Q10, acerolę czy kwas hialuronowy;
  • dodawać do potraw czosnek i natkę pietruszki.

Kwas hialuronowy na stawy

Gdy wystąpi ból stawów przy zmianie pogody warto wybrać się na spacer. Umiarkowana aktywność fizyczna pobudzi chrząstkę stawową do produkcji mazi stawowej oraz zapewni odpowiednie rozprowadzenie mazi po całej powierzchni stawowej. Spacer będzie wpływał więc na lepszą adaptację do pogody. Jeśli ból dotyczy stawów ramiennych, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń we wszystkich zakresach ruchomości w stawach ramiennych.

Dodatkowo należy wspomnieć o ziołolecznictwie. Warto pić napary z melisy, kozłka lekarskiego, rumianku czy lawendy, które wpłyną uspokajająco na pobudzony przez zmianę ciśnienia atmosferycznego układ nerwowy. Działanie ziół wpłynie też na układ krwionośny oraz pokarmowy, przez co taka osoba może poczuć ogólną ulgę i polepszenie samopoczucia.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  2. Malec-Milewska M., Leczenie bólu u chorych w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, 7/2015.
  3. Kaliński G., Próba określenia sezonowości występowania objawów psychifizycznych wśród mieszkańców warszawy na podstawie jednorocznego badania ankietowego, Przegląd Geofizyczny, 1/2016.
  4. Kozłowska-Szczęsna T., Krawczyk B., Kuchcik M., Wpływ środowiska atmosferycznego na zdrowie i samopoczucie człowieka, Polska Akademia Nauk, Warszawa 2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami